https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه پیر هریشت اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  زیارتگاه پیر هریشت اردکان
شهر : اردکان
آدرس : شهرستان اردکان، 15 کیلومتری شرق اردکان، جاده چوپانان، زیارتگاه پیر هریشت اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی

معرفی پیر هریشت، زیارتگاه زرتشتیان جهان

زیارتگاه پیر هِریشت یزد یکی از نیایشگاه ها‌ و آتشکده های زرتشتیان ایران در 15 کیلومتری اردکان یزد می باشد که در دامنه کوه‌ های کم‌ ارتفاع شریف آباد قرار گرفته ‌است.

در باور زرتشتیان، « هریشت » محل غایب شدن« مروارید یا گوهربانو» یکی از کنیزان دختر یزدگرد ساسانی می باشد که در پی تعقیب اعراب حمله ور به ایران، وی از کاروان جدا شده و به محلی پناه می‌ برد سپس در آنجا در حین نیایش غیب می شود. زرتشتیان نیز به همین مناسبت هر سال در روز هجدهم نوروز در آنجا گرد هم می‌آیند و به زیارت، برگزاری جشن هیرومبا و پایکوبی می‌پردازند.

زیارتگاه پیرهریشت اردکان

ساختار زیارتگاه زرتشتیان پیرهریشت اردکان

از آنجایی که زیارتگاه پیر هریشت اردکان یزد در بالای کوه قرار گرفته، باید از چند پله گذر کرد تا به درب ورودی آن رسید. پس از داخل شدن به زیارتگاه، اتاقی دیده می شود که محل روشن کردن آتش می باشد و اطراف آن نیز سکوهایی برای نشستن و استراحت زائران پیرهریشت قرار دارد. این اتاق با تابلوهای خطی و گل های زیبا و شاداب تزیین شده و محیطی دلنشین را به وجود آورده است.
در این زیارتگاه یک پستو هم ساخته شده که محل ناپدید شدن گوهربانو می باشد و آتشی همیشه روشن، فضای آن را روحانی و بانشاط ساخته است.
از آداب زیارت‌ پیرهریشت یزد ، شستن دست و صورت با آب پاکیزه‌ سرویس بهداشتی آتشکده می باشد که قبل از رسیدن به زیارتگاه، در محوطه آتشکده تعبیه شده است و همچنین پوشیدن روسری و کلاه در بدو ورود می باشد.

در پایین این کوه آهکی سیاه رنگ، ساختمان ‌هایی به عنوان« خیله» توسط خیراندیشان برای اسکان زائرین ساخته شده تا بتوانند خستگی راه دور را به در کنند و کمی استراحت نمایند

زیارتگاه پیرهریشت اردکان

مراسم هیرومبای زرتشتیان در پیر هریشت اردکان

جشن هیرومبا یکی از جشن های اصلی زرتشتیان است که برای تهیه هیزم آتش این جشن تا قبل از غروب آفتاب به نیایشگاه« پیر هریشت» می‌روند.
در این جشن برخی از بانوان زرتشتی با پوشیدن لباس های سنتی، در میان انبوهی از تماشاگران شروع به دایره زنی می کنند. چند مرد چوب به دست که چادرشب هم به دور کمر پیچیده اند، با شادی و عربونه نوازی به داخل خیله‌ های زیارتگاه رفته و مسافران را به آرامی چوب می زنند. در پایان مراسم نیز همراهان یا خود مسافر، قند و شربت یا وجه نقدی را پیشکش می‌کنند.
پس از پذیرایی شربت و شیرینی به شادی و پایکوبی در سالن پرداخته تا هنگام ناهار برسد. پس از ناهار کمی استراحت کرده و برای آخرین بار به نیایش در پیرهریشت می پردازند. بعد از آن، راهی آتشکده شریف آباد شده و به آتش افروزی هیرمبا می پردازند.
در آنجا هر زن و مردی سعی می کند تا با آوردن حتی یک شاخه هیزم خشک شده در این جشن مشارکت کند. موبدان برای یادبود درگذشتگان، نام آنها را خوانده و مردان در دو گروه با صدای بلند کلمه‌ هیرومبا را به نوبت بیان کرده و به سمت پایین خم می شوند. موبدان پس از غروب آفتاب و ادای آیین ها، هیزم ‌های جمع شده را آتش می‌زنند و جشن را به پایان می رسانند.

ziaratgah pire harisht

جاذبه های گردشگری زرتشتیان اردکان

اردکان یکی از شهرهای زرتشتی نشین یزد است که زرتشتیان در کنار مسلمانان به خوشی زندگی می کنند و دارای آثار تاریخی و زیارتگاه های زیادی همچون پیرسبز ، نارسون ، پارس بانو ، چكچكو ، پیر هریشت و ... می باشد.
اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، دهکده بوم گردی فروردین اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیارتگاه پیر هریشت اردکان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi