https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه پیر هریشت اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  زیارتگاه پیر هریشت اردکان
شهر : اردکان
آدرس : شهرستان اردکان، 15 کیلومتری شرق اردکان، جاده چوپانان، زیارتگاه پیر هریشت اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی

معرفی پیر هریشت، زیارتگاه زرتشتیان جهان

زیارتگاه پیر هِریشت یزد، یکی از نیایشگاه‌ها‌ و آتشکده‌های زرتشتیان ایران در 15 کیلومتری اردکان یزد می‌باشد که در دامنه کوه‌های کم‌ ارتفاع شریف‌آباد قرار گرفته ‌است.

در باور زرتشتیان، «هریشت» محل غایب شدن «مروارید یا گوهربانو» یکی از کنیزان دختر یزدگرد ساسانی می‌باشد که در پی تعقیب اعراب مهاجم، از کاروان جدا شده و به محلی پناه برده است؛ سپس در حین نیایش، غیب گردیده است.

زرتشتیان نیز به همین مناسبت، هرسال در روز هجدهم نوروز در آنجا گرد هم می‌آیند و به زیارت، برگزاری جشن هیرومبا و پای‌کوبی می‌پردازند.

زیارتگاه پیرهریشت اردکان

ساختار زیارتگاه زرتشتیان پیرهریشت اردکان

ازآنجایی‌که زیارتگاه پیر هریشت اردکان یزد در بالای کوه قرار گرفته، باید از چند پله گذر کرد تا به در ورودی آن رسید. پس از داخل شدن به زیارتگاه، اتاقی دیده می‌شود که محل روشن کردن آتش می‌باشد و اطراف آن نیز سکوهایی برای نشستن و استراحت زائران پیرهریشت قرار دارد. این اتاق با تابلوهای خطی و گل‌های زیبا و شاداب تزیین شده و محیطی دل‌نشین را به وجود آورده است.

در این زیارتگاه، یک پستو هم ساخته شده که محل ناپدید شدن گوهربانو می‌باشد و آتشی همیشه روشن، فضای آن را روحانی و بانشاط ساخته است.

از آداب زیارت‌ پیرهریشت یزد، پوشیدن روسری و کلاه در بدو ورود و شستن دست و صورت با آب پاکیزه‌ سرویس بهداشتی آتشکده می‌باشد که قبل از زیارتگاه، در محوطه آتشکده تعبیه شده است.

در پایین این کوه آهکی سیاه‌رنگ نیز ساختمان‌هایی به‌عنوان «خیله» توسط خیراندیشان برای اسکان زائرین ساخته شده تا بتوانند خستگی راه دور را به در کرده و کمی استراحت نمایند.

زیارتگاه پیرهریشت اردکان

مراسم هیرومبای زرتشتیان در پیر هریشت اردکان

جشن هیرومبا، یکی از جشن‌های اصلی زرتشتیان است که آن‌ها برای تهیه هیزم آتش این جشن تا قبل از غروب آفتاب به نیایشگاه «پیر هریشت» می‌روند. در این جشن برخی از بانوان زرتشتی با پوشیدن لباس‌های سنتی، در میان انبوهی از تماشاگران شروع به دایره‌زنی می‌کنند. سپس چند مرد چوب به دست که چادرشب هم به دور کمر پیچیده‌اند، با شادی و عربونه‌نوازی، به داخل خیله‌‌های زیارتگاه رفته و مسافران را به‌آرامی چوب می‌زنند. در پایان مراسم نیز همراهان یا خود مسافر، قند و شربت یا وجه نقدی را پیشکش می‌کنند.

پس از پذیرایی شربت و شیرینی، زرتشتی‌ها به شادی و پای‌کوبی در سالن پرداخته تا هنگام ناهار برسد. پس از ناهار هم کمی استراحت کرده و برای آخرین بار، به نیایش در پیرهریشت می‌پردازند. بعدازآن، راهی آتشکده شریف‌آباد شده و به آتش‌افروزی هیرمبا می‌پردازند.

در آنجا، هر زن و مردی سعی می‌کند تا با آوردن حتی یک شاخه هیزم خشک‌شده، در این جشن مشارکت کند. موبدان برای یادبود درگذشتگان، نام آن‌ها را خوانده و مردان در دو گروه با صدای بلند، کلمه‌ «هیرومبا» را به‌نوبت بیان کرده و به سمت پایین خم می‌شوند. سپس موبدان بعد از غروب آفتاب و ادای آیین‌ها، هیزم‌های جمع شده را آتش می‌زنند و جشن را به پایان می‌رسانند.

زیارتگاه پیرهریشت اردکان

جاذبه های گردشگری زرتشتیان اردکان

اردکان، یکی از شهرهای زرتشتی نشین یزد است که زرتشتیان آن، در کنار مسلمانان به خوشی زندگی می‌کنند و دارای آثار تاریخی و زیارتگاه‌های زیادی همچون پیرسبز، نارسون، پارس بانو، چكچكو، پیر هریشت و... می‌باشد.

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل مدرن در بافت تاریخی اردکان را دارید، دهکده بوم گردی فروردین اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان، می‌توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویرنوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیارتگاه پیر هریشت اردکان، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi