https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه کامبرین

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه کامبرین
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، جنب آب انبار شش بادگیری، کوچه سوم شهید زینی، موزه کامبرین یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8:30 تا 14:30 و 17 تا 21
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 5000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100000 IRR

افتتاح تنها موزه دیرینه شناسی کشور در یزد

موزه کامبرین ، اولین و تنهاترین موزه دیرینه شناسی (رسوب برداری شده) کشور در یزد می باشد که اخیرا با عنوان موزه تخصصی دیرینه شناسی کامبرین در شهر میراث جهانی یزد ، توسط بخش خصوصی و اداره کل میراث افتتاح شده است. با توجه به منحصر به فرد بودن نمونه ‌های موزه کامبرین (موزه فسیل) ، این موزه توانایی مرجعیت تبادل اطلاعات، تحقیق و پژوهش درباره ماکروفسیل های ایران در سطح بین المللی و همکاری با مراجع و دانشگاه‌ های خارج از کشور را نیز دارد. 

کامبریَن چیست؟

کامبرین ، اولین دوره زمین شناسی در 570 میلیون سال قبل می باشد که در این دوره، حیات شکل تازه ای به خود می گیرد و موجودات از تک سلولی و میکروسکوپی به موجودات پرسلولی و ماکروفسیل ها تبدیل می شوند؛ اما هنوز معلوم نیست که چگونه حیات از تک سلولی به طور ناگهانی، تبدیل به موجوداتی بسیار عجیب و پیشرفته در این دوره شده است. در دوره کامبرین ، با توجه به فسیل های کشف شده در برکس شیل کانادا، تکامل به اوج می رسد؛ در حالی که باید روند تکامل موجودات در طی دوران ها و زمان های طولانی شکل گیرد. در این دوره، موجوداتی بسیار عجیب و آزمایشی خلق گردیدند که به خاطر موفق نبودن در بقا، به طور کامل منقرض شده اند. تنها موجوداتی که توانسته اند نسل خود را از انقراض حفظ کنند، پلی از دوره کامبرین برای ادامه حیات و تکامل به دوره های مختلف بعدی گشته اند. 

گنجینه های موزه تخصصی دیرینه شناسی کامبرین در یزد

موزه دیرینه شناسی کامبرین در یزد ، مجموعه ای متشکل از 400 نمونه فسیلی بی مهرگان نظیر خانواده سر پایان، شکم پایان، خارپوستان، بازو پایان، تریلوبیت، آمونیت ها، آمونیت ‌های هترومورف، دو کفه‌ای‌ ها و ناتیلوئید ها می باشد که این مجموعه به طور کاملاً علمی، رسوب برداری شده و به نمونه ‌های آموزشی و موزه ای تبدیل گردیده است. شایان ذکر می باشد که این نمونه‌ ها در سطح کشور، منحصر به فرد و در سطح دنیا بسیار بی نظیر و قابل توجه اند و قدمتی بیش از نیم میلیارد سال دارند.

هدف از راه اندازی موزه کامبرین یزد

موزه تخصصی دیرینه شناسی کامبریَن یزد ، تنها مرجع رسمی آموزش در علم دیرینه شناسی در ایران می باشد که هدف از راه ‌اندازی آن، نگهداری نمونه های فسیلی مهم کشور و انتقال آن به نسل های آینده است و در کنار آن، ارتقاء سطح علمی محصلان و عموم مردم، جلوگیری از برداشت غیر اصولی و علمی نمونه ‌های فسیلی، ایجاد بانک فسیل برای محققین، ایجاد کارگاه‌ های آموزشی با هدف فرآوری نمونه‌ های خام فسیلی و تبدیل آن به نمونه های آموزشی، از دیگر اهداف آن می باشد. در این کارگاه ها، تاریخچه و چگونگی رسوب برداری آثار به صورت سمعی و بصری برای علاقه مندان در رده های سنی مختلف ارائه می‌شود.

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی شش بادگیری یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یک روزه یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه کامبرین ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi