https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

سنگ آب های ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  چشمه های یزد  »  سنگ آب های ندوشن
شهر : میبد
آدرس : شهرستان میبد، شهر ندوشن، روستای نیوک، سنگ آب های ندوشن
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

سنگ آب های ندوشن پدیده ای زیبا در دل کویر

سنگ آب های ندوشن ؛ بالغ بر 3 چشمه املاح دار و مجاور هم، موسوم به چشمه های دره آب شور هستند که در روستای نیوک ندوشن میبد و 18 کیلومتری رشته کوه های غرب ندوشن واقع شده اند. آب این چشمه که شور و ترش مزه است، در تمام سال هر دقیقه یکبار به مدت 20 ثانیه در رشته کوه های منطقه جاری و سپس متوقف می گردد و صدای روح نواز قُل قُل آن را می توان به خوبی شنید. 

این آبهای املاح دار، خواص درمانی و رفع امراض پوستی دارند و همچنین آبشخور حیات وحش و پرندگان کمیاب این منطقه می باشند. چشمه های دره آب شور ندوشن یکی از جاذبه های طبیعی مناطق کوهستانی ندوشن به شمار می روند که هر ساله علاقمندان زیادی را به سوی خود جذب می کنند.

دره سنگ آبهای ندوشن در آبان ماه 1394 با شماره 270 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.

سنگ آبهای ندوشن

ساختار دره سنگ آبهای ندوشن

سنگ آبهای اشنیز ندوشن طی میلیونها سال بر اثر فرسایش آبی شکل گرفته اند و شامل حوضچه های کوچک و بزرگ می شوند. آب این سنگ آب ها؛ نمکی، گوگردی و آب آهن دار می باشند که مجموع اینها باعث شده تا مکان های سنگ آبی برای تجمع آب بوجود بیاید و پلکان های سنگی و سفید رنگ آهکی زیبایی را در دل طبیعتی بکر به وجود بیاورند، این پدیده بسیار نادر و از بی نظیرترین ژئوتوپ های طبیعی منطقه می باشد.

سنگ آبهای ندوشن

جاذبه های ندوشن

روستای ندوشن با آثار و نشانه های فرهنگی_تاریخی و طبیعت بکر خود یکی از مناطق جذاب و دیدنی یزد به حساب می آید که در این طبیعت غنی، گونه های مختلف گیاهی و حیوانی بی نظیر اهلی و وحشی به وفور یافت می شود.

روستای چند هزار ساله ندوشن همچنین دارای غارها و سکونت گاه های حجاری شده انسان های اولیه می باشد که در کنار آنها و در دل کویر، چشمه ها و آبشارهای منحصر بفردی را نیز جای داده و این روستای

کوچک را بیش از پیش زیبا و تماشایی کرده است.

سنگ آبهای ندوشن

دیگر نمونه های سنگ آب در ایران و جهان

از دیگر نمونه های چشمه های سنگ آبی موجود در ایران می توان به چشمه ‌های آهکی روستای توران پشت، آبشار سفیده ندوشن و چشمه‌های باداب سورت کیاشهر اشاره کرد.

نمونه‌های جهانی این چشمه‌ نیز شامل چشمه‌های پاموک کاله ترکیه، ایوان ‌های مطبق سفید و صورتی نیوزیلند، بایشوایتای چین، منطقه سنگ زرد ایالت متحده امریکا، باگنی سان فلیپو ایتالیا و هیرو ال آگورا مکزیک می شود.

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، اقامتگاه بوم گردی عمه رباب میبد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می توانید از تور یک روزه میبد و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سنگ آب های ندوشن ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi