https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

سنگ آب های ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  سنگ آب های ندوشن
شهر : میبد
آدرس : شهرستان میبد، شهر ندوشن، روستای نیوک، سنگ آب های ندوشن
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

سنگ آب های ندوشن پدیده ای زیبا در دل کویر

سنگ‌آب‌های ندوشن باوجود بیش از 3 چشمه املاح دار و مجاور هم، موسوم به چشمه‌های «دره آب‌شور» هستند که در روستای نیوک ندوشن میبد و 18 کیلومتری رشته‌کوه‌های غرب ندوشن واقع ‌شده‌اند. آب این چشمه که شور و ترش‌مزه است، در تمام سال هر دقیقه یک‌بار، به مدت 20 ثانیه در رشته‌کوه‌های منطقه جاری و سپس متوقف می‌گردد و صدای روح‌نواز قل‌قل آن را می‌توان به‌خوبی شنید.

این آب‌های املاح دار، خواص درمانی و رفع امراض پوستی دارند و همچنین آبشخور حیات‌وحش و پرندگان کمیاب این منطقه می‌باشند. چشمه‌های دره آب‌شور ندوشن، یکی از جاذبه‌های طبیعی مناطق کوهستانی ندوشن به شمار می‌روند و هرساله علاقه‌مندان زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کنند.

دره سنگ‌آب‌های ندوشن در آبان سال 1394 هـ.ش با شماره 270 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.

سنگ آب های ندوشن

ساختار دره سنگ آبهای ندوشن

سنگ‌آب‌های ندوشن، طی میلیون‌ها سال و براثر فرسایش آبی شکل گرفته‌اند و شامل حوضچه‌های کوچک و بزرگ می‌شوند. آب این سنگ‌آب‌ها مملو از نمک، گوگرد و آهن می‌باشند که مجموع این‌ها، باعث شده تا مکان‌های سنگ آبی برای تجمع آب به وجود بیاید و پلکان‌های سنگی و سفیدرنگ آهکی زیبایی را در دل طبیعتی بکر به وجود بیاورند؛ این پدیده، بسیار نادر و از بی‌نظیرترین ژئوتوپ‌های طبیعی منطقه به شمار می‌رود.

نمای نزدیک سنگ آب های ندوشن

جاذبه های ندوشن

روستای ندوشن با آثار و نشانه‌های فرهنگی_تاریخی و طبیعت بکر خود، یکی از مناطق جذاب و دیدنی یزد به‌حساب می‌آید که در این طبیعت غنی، گونه‌های مختلف گیاهی و حیوانی بی‌نظیر اهلی و وحشی به‌وفور یافت می‌شود.

روستای چند هزارساله ندوشن همچنین دارای غارها و سکونت‌گاه‌های حجاری‌شده انسان‌های اولیه می‌باشد که در کنار آن‌ها و در دل کویر، چشمه‌ها و آبشارهای منحصربه‌فردی را جای داده و این روستای کوچک را بیش‌ازپیش زیبا و تماشایی کرده است.

سنگ آب های ندوشن

دیگر نمونه های سنگ آب در ایران و جهان

از دیگر نمونه‌های چشمه‌های سنگ آبی موجود در ایران، می‌توان به چشمه‌های آهکی روستای توران پشت، آبشار سفیده ندوشن و چشمه‌های باداب‌سورت کیاشهر اشاره کرد.

سنگ آب های ندوشن

نمونه‌های جهانی این چشمه‌ نیز شامل چشمه‌های پاموک کاله ترکیه، ایوان‌های مطبق سفید و صورتی نیوزیلند، بایشوایتای چین، منطقه سنگ زرد ایالت متحده امریکا، باگنی سان فلیپو ایتالیا و هیرو ال آگورا مکزیک می‌شود.

سنگ آب های ندوشن

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، اقامتگاه بوم گردی عمه رباب میبدگزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می‌توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سنگ‌آب‌های ندوشن، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi