https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آب انبار کلار

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  آب انبارهای یزد  »  آب انبار کلار
شهر : میبد
آدرس : شهرستان میبد، خیابان امام خمینی، بلوار قاضی میر حسین، آب انبار کلار میبد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه

معرفی آب انبار کلار میبد

اثر تاریخی، آب انبار کلار در بیرون از دیوار قدیمی و کنار مجموعه بافت تاریخی میبد نظیر کاروانسرای شاه عباسی میبد ، چاپارخانه ، یخچال خشتی میبد ، آب انبار میبد و ... قرار گرفته است. 

قدمت آب انبار کلار میبد بر طبق کتیبه تاریخی آن به سال ۱۰۷۰ ﻫـ. ق و دوره صفویه می رسد. این آب انبار دقیقا روبروی درب ورودی کاروانسرا واقع شده و توازن معماری جالبی به ساباط و سردرگاه آن بخشیده است. از نزدیکی زیاد آب انبار و کاروانسرا چنین بر می آید که نقش آب انبار در این مجموعۀ اقامتی بسیار مهم و ضروری و هدف از ساخت آن، بهره مندی رهگذران از آبی گوارا بوده است.

مزیّت ساختاری آب انبار کلار در میبد نسبت به آب انبارهای دیگر، تعداد اندک پله ها تا« پاشیر» آب انبار می باشد که بسیار مناسب کاروانیان خسته از راه بوده و آنها را سیراب می کرده است.

آب انبار کلار در شهرستان میبد هنوز هم به عنوان یک منبع آب آشامیدنی قابل بهره برداری می باشد.

آب انبار کلار میبد

ساختار آب انبار ها

آب انبارهای میبد ، چه در مناطق مسکونی و چه در داخل کشتزارها و بیابان های میبد ، از عناصر شاخص هر محل هستند که در زندگی روزمره مردم نقش بسیار مهمی داشته اند.

شهرستان میبد بیش از 170 آب انبار دارد که اکثرا در مرکز محله‌ های شهری ساخته و از چهار عنصر اصلی تشکیل شده‌اند؛ 

خزینه (محل ذخیره آب) ، به شکل یک استوانه است که در دل زمین برای حفظ دمای آب ایجاد شده و آب قنات را درون خود نگه می دارد.

گنبد ، پوششی نیمکره ای است که بر روی خزینه قرار گرفته و از آلوده شدن و گرم شدن آب جلوگیری می کند.

پاشیر ، راهرویی پلکانی است که برای برداشت آب از خزینه استفاده می شود.

بادگیر ، وسیله ‌ای برای هدایت جریان هوا به درون آب انبار می باشد که از فساد آب نیز جلوگیری می کند. تعداد بادگیرها هم با توجه به شرایط کار آنها از یک تا هفت عدد متفاوت است. 

نحوه ساخت آب انبار ، تصفیه و عایق بندی آن طبق اصول علمی و مهندسی است که تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب انبار به صورت ته نشین شدن مواد زاید، نمك و كلر پاشی، گندزدایی با استفاده از تركیبات آهكی و بوگیری با کمک كیسه ‌های زغال انجام می شود.

ساختار و نحوه کار آب انبارهای جنوب با آب انبارهای سایر نقاط ایران فرق می کند؛ به این صورت که در جنوب ایران، آب باران را و در جاهای دیگر، آب قنات یا رودخانه و چاه را در آب انبار ذخیره یا تصفیه می کردند. همچنین در آب انبارهای جنوب، پله و شیرآب به شكل آب انبارهای دیگر مرسوم نمی باشد. 

آب انبار کلار میبد

آب انبار، شاهکار معماری کویر

در نواحی مختلف میبد ، تعداد و نوع آب انبارها با توجه به موقعیت و جمعیت آبادی و بخصوص دسترسی یا عدم دسترسی به آب شیرین متغیر است؛ آب انبار دستی یا آب انبار«رو» نوعی آب انبار با یک مخزن سرپوشیده و یک راهرو پلکانی با دسترسی مستقیم به آب می باشد و آب انبار شیری نوع دیگری آب انبار است که آن هم یک مخزن سرپوشیده به همراه بادگیر و یک راهرو پلکانی با یک شیر آب در انتها دارد. این آب انبار معمولا دارای ساباط یا فضاهای سایه داری برای توقف های کوتاه مدت و استراحت نیز می باشد.

آب انبارها اصولا یک ورودی و پاشیر دارند اما گاهی تعداد آنها بنا بر موقعیت شهرسازی و نحوه قرارگیری در بافت شهری به دو یا سه ورودی متغیر می باشد. برخی از آب انبارها که در تابستان بكار می روند، دارای دو راه پله می باشند؛ یكی برای مسلمانان و دیگری برای زرتشتیان تا از نظر اعتقادی هم مشکلی برای مردم پیش نیاید.

یکی از عمده ‌ترین مصالحی که در ساخت آب انبار به کار رفته؛ « دیمه» است که از آهک، خاکستر و ماسه بادی تشکیل شده ‌و این ملات نه تنها موجب آب بندی بنا می شود بلکه از فاسد شدن آب نیز جلوگیری می‌کند.

آب انبارها معمولا کاربرد نگهداری و بهره برداری آب آشامیدنی دارند و هرسال یک بار در فصول بارندگی پر از آب می شوند تا در تابستان استفاده شود؛ اما در مواردی نیز برای رفع نیازمندی های روزمره، مخزنی برای ذخیره آب به نام انبار یا انبارک وجود داشته که چند روز یکبار پر می‌شده‌اند. 

آب انبار کلار میبد

آب انبارهای ایران

آب انبار، حوض، بركه، مصنعه و نام های مشابه دیگر، مخازن آب زیرزمینی می باشند كه برای رفع نیاز آب شُرب مردم در بیشتر مناطق ایران و حتی بعضی كشورهای دیگر می ساخته اند.

اکثر شهرهای ایران نظیر بوشهر، قم، هرمزگان، سمنان، اصفهان، خوزستان، فارس و ... دارای آب انبار می باشند که معروفترین آنها شامل آب‌ انبار شش ‌بادگیری یزد ، آب ‌انبار تكیه امیرچخماق یزد ، آب انبار سردار بزرگ قزوین (بزرگ‌ ترین آب انبار تك گنبدی ایران)، آب انبار كل فارس ، آب انبار چغازنبیل ایلام و ... می شود.

آب انبار کلار میبد

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، اقامتگاه بوم گردی عطار میبد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می توانید از تور یک روزه میبد و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آب انبار کلار ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi