https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کاروانسرای شاه عباسی میبد ( موزه زیلو و پلاس میبد )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  کاروانسرای شاه عباسی میبد ( موزه زیلو و پلاس میبد )
شهر : میبد
آدرس : میبد، خیابان امام، بلوار قاضی میرحسین
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 12 تا 16
روز بازدید : همه روزه به جز تاسوعا و عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

 به بازدید یكی از كامل ترین كاروانسراهای عهد صفوی، یعنی کاروانسرای شاه عباسی میبد می رویم.
کاروانسرای شاه عباسی میبد

معماری کاروانسرای شاه عباسی میبد

قبل از ورود به بنا بد نسیت بدانیم كه این كاروانسرا از كاروانسراهای دوره صفوی است و در زمان شاه عباس دوم و حدود ۱۰۶۷ هجری قمری  با همان فرم مشهور آن زمان یعنی چهار ایوانی و كاملا آجری بنا شده است.

کاروانسرای شاه عباسی میبد

 روبروی ورودی کاروانسرای شاه عباسی، آب انبار چهار بادگیری معروف «كُلار» را می بینیم. بر كتیبه بالای آب انبار تاریخ ۱۰۷۰ حک شده است، كه به دلیل هم خوانی و هماهنگی این كاروان سرا با آب انبار گفته می شود هر دو تقریبا هم زمان ساخته شده اند.   
از سمت جنوبی كاروانسرا پس از گذر از درب چوبی بزرگ و مرتفع آن وارد محوطه اصلی بنا كه دارای ۲۴ حجره است می شویم. 

کاروانسرای شاه عباسی میبد

آنچه كه در نگاه اول نظرِ ما را جلب می كند حوضخانه هشت وجهی است که دقیقا در میان كاروانسراست. در گذشته نه چندان دور آب قنات از این بنا عبور و حوض آن را پر آب می كرده تا مسافران خسته از سفر، آب مورد نیاز خود را از اینجا تامین كنند.
 جز بخش كوچكی از این كاروانسرا تقریبا بقیه بنا سالم باقی مانده است. این بنا همانند دیگر كاروانسراها شامل ایوان، حجره ها، اصطبل ها، ایوانچه، انبار و حوضخانه می شود.  در مجموع تعداد حجره های داخلی و خارجی این بنا به ۱۰۰ حجره می رسد. 

کاروانسرای شاه عباسی میبد

 جالب است بدانید معماران زبردست آن دوره، برای گرمایش بنا، بخاری های دیواری شبیه شومینه ایجاد کرده اند و برای سرمایش از روش های متنوعی نظیر سیستم پسیو (passive) جرزهای  ضخیم، آب قنات، كم كردن بازشوها (در و پنجره ها) به فضای باز و ایجاد فضاهای مرتفع در كناره های بیرونی بنا استفاده كرده اند.  
اگر بخواهیم استراحت كنیم یا غذا بخوریم می توانیم به سمت  ضلع غربی حركت كنیم. سال هاست كه این بخش از كاروانسرا به سفره سرا تغییر كاربری داده و پذیرای مهمانان خارجی و ایرانی زیادی است. 

کاروانسرای شاه عباسی میبد

موزه زیلو و پلاس میبد

اگر به زیلو و بافت های سنتی علاقه دارید پس به بازدید از موزه زیلو و پلاس میبد كه در ضلع شرقی این كاروانسرا قرار دارد می رویم. دراین موزه زیلوهایی با قدمتی بالغ بر ۵۰۰ سال نیز وجود دارد و تنها موزه منحصر به فرد زیلو در ایران به شمار می آید. قدیمی ترین زیلوی این موزه، یک قطعه با طرح محرابی متعلق به سال ۸۰۸ هجری قمری و نفیس ترین زیلوی آن نیز با طرح ۲۴ سجاده، مربوط به قرن ۱۲ هجری می باشد. البته در کنار قطعه های نفیس و تاریخی، می توان زیلوهای جدیدی را با ابعاد کوچک تر، از برخی هنرمندان به ویژه مرحوم استاد باغستانی نیز مشاهده کرد. جالب است بدانید برای آموزش نحوه بافت زیلو، یک کارگاه زنده زیلو بافی در کنار موزه و دو کارگاه دیگر نیز در محوطه حیاط مرکزی کاروانسرا تأسیس شده و در بخش هایی از موزه هم دستگاه های بافت زیلو و ابزار مرتبط به نمایش درآمده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره این موزه، به صفحه موزه زیلو میبد مراجعه کنید.

کاروانسرای شاه عباسی میبد

چاپارخانه میبد

 در كنار کاروانسرای شاه عباسی، بنای دیگری به نام چاپارخانه میبد نیز ساخته شده است. این چاپارخانه كه به دوره قاجار بر می گردد بازسازی شده و در كنار بازدید از این كاروانسرای زیبا می توانیم سری هم به آنجا بزنیم. جالب است بدانید کاروانسرای شاه عباسی میبد در گذشته جزئی از مجموعه رباط میبد بوده است و این چاپارخانه هم از جمله این مجموعه است.  

کاروانسرای شاه عباسی میبد

موزه سفال میبد

موزه سفال میبد که موزه ای 250 مترمربعی در زمینی به مساحت 500 مترمربع می باشد، در آب انبار قجری کاروانسرای شاه عباسی میبد قرار گرفته و با بیش از 100 قطعه ظروف، سرویس های رومیزی و قدیمی سفالی میزبان گردشگران عزیز است. قدیمی ترین اثر این موزه هم شامل کوزه ای سفالی از دوران مادها می باشد.  

شاه عباسی     

کاروانسرای شاه عباسی در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۵۷ به شماره ۱۶۱۸  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

موقعیت كنونی کاروانسرای شاه عباسی میبد در خیابان امام، بلوار قاضی میرحسین واقع شده است.

کاروانسرای شاه عباسی میبد

پیشنهاد ما به شما برای سفر به میبد، تور میبد و چک چک است که می تواند این سفر را به خاطره ای خوب تبدیل کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد كاروانسرای شاه عباسی میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi