https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بانک شاهی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  بانک شاهی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان قیام، میدان خان، بانک شاهی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
راه های دسترسی : 03537283090

بانک شاهی یزد قدیمی ترین بانک استان

بانک شاهی یزد، قدیمی‌ترین بانک استان یزد می‌باشد که با نام اصلی «بانک شرقی» در ضلع جنوب غربی شهر و 200 متری خیابان قیام قرار داشته و امتیاز تأسیس آن نیز در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار و به مدیریت «فرگوسن بریتانیایی» صادر گردیده است؛ به‌طورکلی بانک‌های شاهی در ایران، به دستور «ملکه بریتانیا» شکل گرفته‌اند. این بانک تا سال 1317 هـ.ش، جزئی از مجموعه بناهای تاریخی یزد همچون میدان خان، حمام ‌خان، مسجد ریگ، مدرسه شفیعیه، بازارچه‌های قیصریه و حضرت‌عباسی بوده و بعد از انقلاب _تنها به خاطر بنیان انگلیسی آن_ برای مدتی متروکه مانده است؛ اما در سال 1386 هـ.ش، طرح مرمّت و احیای بانک توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد صورت گرفته است.

بانک شاهی یزد

از بانک شاهی تا گنجینه فرهنگ و هنر یزد

ساختمان بنای تاریخی بانک شاهی یزد، در ماه بهمن سال 1387 هـ.ش با نمایش 213 عکس در موضوعات مختلف، به‌عنوان «فرهنگسرای گنجینه فرهنگ و هنر یزد» دوباره جان گرفته و به محل برگزاری نمایشگاه‌ها و انجمن هنرهای تجسمی یزد تبدیل شده است. در این مجموعه، تقریباً هفته‌ای یک نمایشگاه برگزار می‌گردد و به فعالیت‌های دیگری همچون تولید و فروش آثار هنری، برپایی کارگاه‌های آموزشی تخصصی هنرهای تجسمی، نشست‌ها و جلسات متعدد و... نیز می‌پردازد.

بانک شاهی یزد در سال 1377 هـ.ش با شماره 2243 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حیاط بانک شاهی یزد

معماری بانک شاهی یزد

بانک شاهی یزد، بنایی قدیمی و آجری است که قسمت‌های رفیع سردر ورودی و روی دیوارهای حیاط و چهارسوق آن با گچ‌بری‌های گلدانی برجسته، کاربندی شده و در‌های اصلی و چوبی آن نیز با شیشه‌های رنگی تزیین گردیده‌اند.

چهارسوق آجری بانک، در میان 3 ورودی و حجره‌های دوطبقه متصل به آن قرار گرفته که حجره‌های طبقه اول، در 2 متری همکف و مقابل ایوان (خروجی) ‌و حجره‌های طبقه همکف هم یک متر پایین‌تر از زمین واقع شده و در حقیقت، نقش زیرزمین ساختمان را ایفا می‌کنند.

حیاط ساختمان بانک با اتاق‌های اطرافش، در ضلع غربی بنا قرار دارد و بام اتاق‌ها و کل بنا هم از کاه‌گل پوشیده شده است.

چهارسوق بانک شاهی یزد

سخنانی از رییس انگلیسی بانک شاهی یزد

«ابوالفضل لسانی» رئیس دادگستری یزد، در سال 1311 هـ.ش در خاطرات خود این‌گونه نوشته است: «یک روز از رئیس انگلیسی بانک شاهی یزد پرسیدیم، راستی شما مگر برق ندارید؟ پرسید چطور؟ گفتم من هر شب از روبروی بانک شاهی یزد عبور می‌کنم و با تعجب می‌بینیم که از روشنایی در داخل بانک خبری نیست، برق شهر هم ارزان است و هم نسبتاً فراوان و بانک هم قدرت پرداخت پول برق را دارد، چرا از برق استفاده نمی‌کنید؟ رئیس بانک با خونسردی عجیبی گفت: چه احتیاجی به برق داریم، از شمع استفاده می‌کنیم و آخر هرماه هم ته‌مانده شمع را تحویل انباردار می‌دهیم و برای ماه بعد شمع دریافت می‌کنیم. مگر شما ضرب‌المثل انگلیسی را نشنیده‌اید که پنی را باید حفظ کرد، چون لیره احتیاج به حفظ شدن ندارد؛ یعنی اگر در خرج کردن پول‌های خیلی کم ‌دقت کنید، پول‌های درشت فراهم خواهد شد. همین پول‌های ناچیز است که روی‌هم جمع می‌شود و پول‌های درشت بانک شاهی را تشکیل می‌دهد. من از این توضیح رئیس بانک و مقتصد بودن انگلیسی‌ها مبهوت شدم و از خونسردی ایشان تعجب کردم، ببینید مردمی که بر دنیا سیادت می‌کنند چگونه در مسائل اقتصادی دقیق و هوشیارند، مأمور یک کشور سرمایه‌دار بزرگ و رئیس بانک، با این‌همه درآمد سرشار و اختیارات فوق‌العاده، از ته‌مانده شمع هم نمی‌گذرد.»

عمارت بانک شاهی یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل آنتیک ملک التجار یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر یزد می‌توانید از تور یزدگردی  و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بانک شاهی یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi