https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بانک شاهی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  بانک شاهی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان قیام، میدان خان، بانک شاهی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

بانک شاهی یزد قدیمی ترین بانک استان

بانک شاهی یزد قدیمی ترین بانک استان یزد می باشد که نام اصلی آن بانک شرقی بوده و امتیاز تأسیسش نیز در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به مدیریت« فرگوسن از توابع بریتانیا» صادر گردیده است. به طور کلی، بانک های شاهی در ایران به دستور ملکه بریتانیا شکل گرفته اند.
این بانک تا سال 1317 در ضلع جنوب غربی و جزئی از مجموعه بناهای تاریخی میدان خان ، حمام ‌خان ، مسجد ریگ ، مدرسه شفیعیه ، بازارچه ‏‏‌های قیصریه و حضرت عباسی و 200 متری خیابان قیام قرار داشته که بعد از انقلاب، تنها به خاطر بنیان انگلیسی آن برای مدتی متروکه ماند اما در سال 1386 طرح مرمّت و احیای بانک شاهی یزد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد صورت گرفت.

بانک شاهی

از بانک شاهی تا گنجینه فرهنگ و هنر یزد

بنای تاریخی بانک شاهی یزد در بهمن ماه 1387 با نمایش 213 عکس در موضوعات مختلف به عنوان فرهنگسرای گنجینه فرهنگ و هنر یزد پا به عرصه وجود گذاشت.
امروزه این بنا، محل برگزاری نمایشگاه ها و انجمن هنرهای تجسمی یزد است که تقریبا هفته ای یک نمایشگاه در آن برگزار می گردد. از دیگر فعالیت های این مجموعه؛ تولید و فروش آثار هنری، برپایی کارگاه های آموزشی تخصصی هنرهای تجسمی، نشست ها و جلسات متعدد می باشد.

بانک شاهی

معماری بانک شاهی یزد

بانک شاهی یزد بنایی قدیمی و آجری است که در قسمت های رفیع سردر ورودی، گچ بری گلدانی برجسته روی دیوار حیاط و چهار سوق بانک، کاربندی های زیبایی دارد. درب ‌های اصلی بانک نیز همه چوبی با شیشه ‌های رنگی هستند که بر این زیبایی افزوده اند.
سقف این چهارسوق آجری می باشد و در میان سه ورودی و حجره های دو طبقه متصل به آن قرار گرفته است. حجره ‌های طبقه اول در دو متری همکف و مقابل ایوان( خروجی) واقع شده ‌و حجره‌ های طبقه همکف نیز یک متر پایین ‌تر از زمین قرار گرفته که در واقع نقش زیرزمین را ایفا می کنند.
حیاط ساختمان بانک شاهی یزد با اتاق های اطرافش در ضلع غربی بنا قرار دارد که بام این اتاق ها و کلّ بنا از کاهگل پوشیده شده است.

بانک شاهی

سخنانی از رییس انگلیسی بانک شاهی یزد

« ابوالفضل لسانی» رییس دادگستری یزد در سال 1311 در خاطرات خود این گونه نوشته است که« یک روز از رئیس انگلیسی بانک شاهی یزد پرسیدیم، راستی، شما مگر برق ندارید؟ پرسید چطور؟ گفتم من هر شب از روبروی بانک شاهی یزد عبور می کنم و با تعجب می بینیم از روشنایی در داخل بانک خبری نیست، برق شهر هم ارزان است و هم نسبتاً فراوان و بانک هم قدرت پرداخت پول برق را دارد, چرا از برق استفاده نمیکنید؟

رئیس بانک با خونسردی عجیبی گفت: چه احتیاجی به برق داریم، از شمع استفاده می کنیم و آخر هر ماه ته مانده شمع را تحویل انباردار می دهیم و برای ماه بعد شمع دریافت می کنیم مگر شما ضرب المثل انگلیسی را نشنیده اید که پنی را باید حفظ کرد، چون لیره احتیاج به حفظ شدن ندارد. یعنی اگر در خرج کردن پول های خیلی کم دقت کنید، پول های درشت فراهم خواهد شد. همین پول های ناچیز است که روی هم جمع می شود و پول های درشت بانک شاهی را تشکیل می دهد.
من از این توضیح رئیس بانک و مقتصد بودن انگلیسی ها مبهوت شدم و از خونسردی ایشان تعجب کردم، ببینید مردمی که بر دنیا سیادت می کنند چگونه در مسایل اقتصادی دقیق و هوشیارند، مأمور یک کشور سرمایه دار بزرگ و رئیس بانک، با این همه درآمد سرشار و اختیارات فوق العاده، از ته مانده شمع هم نمی گذرد.»
بانک شاهی یزد در سال 1377 به شماره 2243 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بانک شاهی

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل آنتیک ملک التجار یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بانک شاهی یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi