https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای مبارکه تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < دیدنی های زرتشتیان یزد  »  روستای مبارکه تفت
شهر : تفت
آدرس : یزد، شهرستان تفت، روستای مبارکه تفت
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

روستای مبارکه، روستای زرتشتی نشین تفت

روستای مبارکه تفت یکی از روستاهای زرتشتی نشین شهرستان تفت و چسبیده به روستای چم است که با داشتن بافتی سنّتی و طبیعتی دیدنی از مهمترین جاذبه های گردشگری تفت به شمار می آید و بازدیدکنندگان برای آشنایی با انواع آداب و رسوم، فعالیت کشاورزی، غذاهای سنتی، صنایع دستی و ... به تماشای این روستا می روند.

مجموعه روستایی مبارکه و چم بین ارتفاعات پلنگ، کاسه، تنور، دره زنجیر، شیرکوه، سفیدکوه و ... محدود شده اند که به طور کلی این مجموعه در دامنه شمالی ارتفاعات شیرکوه قرار گرفته اند.

شهرستان تفت علاوه بر روستای مبارکه دارای پنج روستای دیگر نظیر ده بالا، طزرجان، چم، اسلامیه، بنادکوک و توران پشت نیز می باشد که هدف گردشگری این شهرستان هستند.

روستای مبارکه تفت

سرو دوقلوی روستای مبارکه یزد

سرو دوقلو مبارکه تفت یزد که اهالی زرتشتی نشین، آن را« سرو دوتا » می‌گویند با قدمتی نزدیک 6 قرن از جاذبه ‌های طبیعی این روستا محسوب می شوند که در نزدیکی آنها بقایای آتشکده کوچکی نیز به چشم می خورد. ارتفاع سرو اول؛ 15 متر، تاج 2/70 و قطر تقریبی تاج 9/4 متر می باشد و ارتفاع سرو دوم؛ 15 متر، تاج 2/50 متر و قطر تقریبی تاج 8/50 متر است.

این دو سرو روستای مبارکه از چهار میراث طبیعی شهرستان تفت هستند که در تاریخ 25 آبان 1388 با شماره ثبتی 69 در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

روستای مبارکه تفت علاوه بر این سرو دوقلو ؛ مدرسه، آتشکده و دخمه نیز دارد که متعلق به دوره قاجار و از مکان‌های دیدنی این روستا می باشند. این آثار نیز در سال 1383 با شماره 11654 به ثبت ملی ایران رسیده اند.

روستای مبارکه تفت

برگزاری جشن باستانی سده در روستای مبارکه تفت

جشن سده ، بزرگترین جشن آتش و یکی از کهن ترین آیین های مذهبی ایران باستان است که متعلق به زرتشتیان می باشد و هر ساله در هنگامه غروب آفتاب روز دهم بهمن ماه( چهلمین روز زمستان)، در مجموعه روستایی زرتشتی نشین مبارکه و چَم با حضور بیش از یک هزار نفر از زرتشتیان سراسر کشور در پیر رهگذر روستای چم برگزار می شود.

زرتشتیان در این مراسم به گاتاخوانی، خواندن اوستا و سرود پرداخته و در پایان این برنامه با جمع آوری کوهی از بوته و خار در حین زمزمه موبدان اوستا، هیزم ها را آتش زده سپس نماز آتش نیایش می خوانند. زرتشتیان معنقدند که با برگزاری مراسم آتش افروزی، سرما را نابود می کنند.

به اعتقاد ایرانیان باستان، این آتش افروزی بازمانده سرما را نابود می کند. آیین و رسوم جشن سده در سال 1388 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

روستای مبارکه تفت

آیین «گاهنبارخوانی پنجی» زردشتیان در روستای مبارکه تفت

آیین پنجی و مراسم گاهنبارخوانی نیز یکی دیگر از جشن های اصیل ایرانی و زرتشتی است که همه ساله در پنج روز پایانی سال گاهشمار قدیم زرتشتیان در روستای مبارکه تفت برگزار می شود.

روستای مبارکه تفت

برگزاری همایش«مهردانه» در روستای مبارکه تفت/ «انار» محور همایش

جشنواره« مهردانه » یکی از جشن های امروزی است که با هدف تقویت و بهسازی مسیرهای گردشگری روستای زرتشت نشین مبارکه تفت و شناساندن انار به عنوان محصول عمده استان در روستای مبارکه برای اولین بار برگزار شده است.

در این همایش به شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، برگزاری نمایشگاه سفره های تاریخی ایرانیان، صنایع دستی و مواد غذایی مرتبط با انار می پردازند.

روستای مبارکه تفت

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی ناردونه تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت می توانید از تور یک روزه تفت و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای مبارکه تفت ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi