https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کنیسه کمال یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  کنیسه کمال یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان مسجد جامع، کوچه مشروطه، کنیسه کمال یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

کنیسه چیست؟

کنیسه به معابد یهودیان گفته می شود، شهر تاریخی یزد نیز از وجود این سازه های مذهبی كلیمی بی بهره نبوده و هم اکنون 12 کنیسه کلیمیان در این شهر وجود دارد که در فهرست کنیسه های ایران قرار گرفته اند. برخی از جمعیت یهودیان ایران ، ابتدا در اماکن تاریخی و محله های قدیمی یزد نظیر محله یعقوبی، مریم آباد و دیگر شهرهای استان یزد پخش بوده اند، بعدها تمامی کلیمیان استان یزد با توجه به شغل آزادشان( بزّازی، خرازی و فروشندگی) به محله های نزدیک بازار همچون مسجد جامع یزد تغییر مکان داده اند.

این محله از یک طرف به خیابان امام خمینی، از طرفی به بازار خان و از طرف دیگر به مسجد جامع یزد مرتبط است و به محله كلیمیان یزد معروف می باشد.

یکی از قدیمی ترین کنیسه های یزد ، کنیسه کمال یزد است که با سبک معماری ویژه خود متعلق به دوره صفویه می باشد و کتیبه هایی به خط و زبان عبری نیز از جمله آثار بر جای مانده این بنای تاریخی هستند.

کنیسه کمال یزد در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبتی ۶۳۳۳ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کنیسه کمال یزد

آشنایی با کنیسه کمال یزد

ساختمان كنیسه کمال یزد دارای 3 بخش تابستانخانه، زمستانخانه و اطاق هایی مخصوص حفظ و نگهداری تورات می باشد. این کنیسه ، رواق هایی با ازاره ‌های آجر چینی شده نیز دارد كه تزیینات لاجوردی آنها به زیبایی معماری فضا افزوده است. همچنین در وسط آن، سكویی هشت ضلعی از جنس آجر قرار گرفته كه جایگاه ایستادن و عبادت خاخام( روحانی یهودی) می باشد.

در کنیسه کمال یزد ، 9 عدد کتاب تورات از جنس پوست گوسفند با خط عبری نگهداری می شود كه احتمالا قدمت آنها نیز به دوران صفویه بر می‌گردد و ارزش تاریخی بالایی دارند.

کنیسه های یزد

همان گونه که در بالا ذکر شد، شهر یزد دارای 12 كنسیه می باشد كه 4 عدد از آن تخریب و دو تا هم بسته شده ولی بقیه سالم هستند که نوبتی در آن مراسم برگزار می شود.

اسامی و آدرس این 12 کنیسه یهودیان یزد به ترتیب زیر می باشد؛

كنیسه یوخوت ( نام مادر حضرت موسی و واقع در خیابان مسجد جامع یزد )، كنیسه كمال و کنیسه ملا یوسف ( كوچه مشروطه )، كنیسه نظام ( كوچه نقیب اشراف )، كنیسه ملا آقا بابا یا ملاصدرا و كنیسه هاداشی و كنیسه ملااسحق و كنیسه حاجی اسحق ( محله كلیمیان نزدیک چهارسوق )، كنیسه الیاهر ( كوچه بقعه محله كلیمیان )، كنیسه حاجام‌ یا کنیسه کوشه توکل ( كوچه كاغذگری )، كنیسه الیاس نبی ( محدوده خیابان انقلاب)، كنیسه ملا شموئیل ( محله كلیمیان كوچه راستی).

کنیسه ملا آقا بابا

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر جهانی یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی دالان بهشت یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویرنوردی ارزان و با کیفیت رادینا استفاده نمایید.  

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کنیسه کمال یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi