https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای خویدک یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای خویدک یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، 20 کیلومتری یزد، جاده یزد_ بافق، روستای خویدک یزد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

روستای باستانی خویدک

روستای خویدک در مسیر جاده یزد _ بافق و ۲۰ کیلومتری استان یزد قرار گرفته است و با آب و هوای سوزان صحرایی و نیمه صحرایی خود، دارای تابستان ‌هایی گرم و خشک و زمستان ‌هایی سرد و خشک می‌باشد.

کلمه« خویدک » به مفهوم« سرسبزی» و همچنین نام« یک نوع خربزه معروف» است که قدیم الایام در این روستا کاشته می ‌شد. هم اینک،« خویدک» نام روستایی تاریخی و هم‌ دوره با روستاهای خورمیز ، فهرج و برخی روستاهای‌ تاریخی یزد است که مردم آن را« ختک یا خدک» می‌خوانند و در کتب به« خویدک» معروف می باشد.

روستای باستانی خویدک

در گذشته ای دور، هنگام حمله اعراب به روستاهای خویدک و فهرج ، از اهالی این دو روستا خواسته می شود تا به اسلام روی بیاورند اما یهودیان این روستاها به آنها حمله کرده و عده زیادی از صحابه را به قتل می رسانند که محل کنونی آن به« شهدای فهرج» مشهور می ‌باشد. در واقع، اسلام آوردن مردم این سرزمین به دوره خلفای راشدین باز می گردد.

روستای باستانی خویدک ، قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد و آثار تاریخی با ارزش آن شامل قلعه خویدک ، مسجد جامع قدیم ، مسجد حاجی شمس ، مسجد پنجه علی ، آسیاب آبی ، آب انبار حاج سید حسین ، نخل ۲۰۰ ساله و ... می‌ شود.

روستای باستانی خویدک

قلعه خویدک یزد پناهگاهی امن در دل کویر یزد

قلعه خویدک از جمله شاهکارهای تاریخی و گردشگری کویر ایران و متعلق به دوران آل مظفر( قرن 8 هـ. ق) می باشد. قلعه تاریخی خویدک که کاربرد مسکونی، دفاعی داشته در چندین مرحله با استفاده از مصالح کاملا بومی( خشت و گلی) و با روش ‌های معماری سنتی کویری ساخته شده‌ است و روستاییان قدیم هم برای حفظ جان خود به درون آن پناه می بردند. 4 برج در 4 طرف این قلعه بسیار بزرگ( ۲۲۵۲ متر مربع) قرار دارد که در این برج ‌ها، سوراخ ‌هایی برای تسلط افراد قلعه بر راهزنان تعبیه شده و آنها به وسیله تیر کمان‌ های پرتاب سنگ به راهزنان حمله می کردند.

قلعه خویدک یزد

دیواره اطراف قلعه خویدک ، ارتفاعی بیش از ۸ متر دارد که با چینه بندی مرکب( یک نوع چینه بندی متقاطع با اشکال ترکیبی) و تزییناتی زیبا در نمای بیرونی ساخته شده ‌و خندقی با عرض 10 متر، اطراف آن را فرا گرفته است. درب ورودی قلعه نیز با طاق هلالی بلند در قسمت جنوبی قلعه قرار دارد. فضای 3 طبقه داخلی قلعه شامل اتاقک هایی می شود که در چهار ردیف شکل گرفته و 3 کوچه شمالی _ جنوبی با ساباط هایی زیبا، آن ‌ها را از هم جدا کرده اند.

قلعه خویدک از اندک قلعه های باستانی ایران در استان یزد است که از لحاظ اهمیت، قابل مقایسه با ارگ بم می باشد. در نزدیکی این قلعه ، بقایای یک آسیاب آبی وجود دارد که در مسیر قنات خویدک قرار گرفته و بیانگر وجود یک سیستم آبرسانی در قلعه خویدک نیز می‌باشد.

قلعه خویدک یزد با شماره ثبتی ۱۳۰۲۹ در مرداد سال 1384 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه خویدک یزد

مسجد جامع خویدک

مسجد جامع خویدک ، مسجدی تاریخی و خشتی است که قدمتش به سده ‌های اولیه دوران‌ های تاریخی پس از اسلام برمی گردد و در روستای خویدک یزد قرار دارد.

مسجد تاریخی جامع خویدک دارای دو ایوان شمالی و جنوبی می باشد که هم اکنون تخریب شده است.

این اثر تاریخی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۰۵۸ به ‌عنوان یک اثر ملی ایران ثبت گردیده است.

مسجد جامع خویدک

حسینیه خویدک یزد

حسینیه خویدک یزد ، حسینیه ای تازه ساز و بسیار بزرگ می باشد که فضای مخصوص زنانه آن 3 طبقه است و از بالا، تسلط کافی بر صحن وسیع حسینیه دارد. این حسینیه به برگزاری مراسم باشکوه عزاداری و نخل برداری شورانگیز تاسوعا و عاشورا معروف است تا حدی هر ساله در ایام محرم، هزاران نفر به این حسینیه بزرگ رفته و با عزادران همراهی می کنند.

با اینکه این روستا، جمعیت چندانی ندارد اما در ایام محرم بسیار شلوغ می شود و جمعیت انبوهی از سراسر ایران و جهان به تماشای مراسم بی نظیر زنجیر زنی، سینه زنی، نخل گردانی و جوش دوره در شب های دوم تا  ششم ماه محرم می پردازند.

حسینیه خویدک یزد

آب انبار حاج سید حسین خویدکی

« حاج سید حسین خویدکی » یکی از خیّرین روستای خویدک یزد بوده که در کنار کارهای خِیرش، ۸ آب انبار هم ساخته و وقف روستا کرده است. آب انبار حاج سید حسین خویدکی یکی از این 8 آب انبار می باشد که در روستای باستانی خویدک قرار گرفته و قدمتش به دوره قاجار می رسد .

این آب انبار ، 4 بادگیر بلند بالا و شکیل به ارتفاع ۱۰ متر با گنبد آجر پوش دارد. ورودی و سردَر آن هم بسیار ظریف و زیباست که با نقوش و طرح های هندسی منظم و کاشی های لاجوردی سنتی تزیین شده است. آب انبار حاج سید حسن خویدکی در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبتی ۱۲۳۴۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار حاج سید حسین خویدکی

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در روستای فهرج یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی فروردین فهرج گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یک روزه یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید..

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای خویدک یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi