https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قنات های اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قنات های یزد  »  قنات های اردکان
شهر : اردکان
آدرس : یزد، شهرستان اردکان، قنات های اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 7 تا 13 و 17 تا 20
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 5000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

قنات ، خاطره جاری کویر

شهر تاریخی اردکان ، شهری به رنگ خاک در دل کویر یزد می باشد، یزدی که زادگاه معماری آب و باد و قنات است.

بافت تاریخی اردکان با داشتن عناصری همچون بادگیر، آب انبار، یخچال، قنات، خانه های درون گرا، مساجد و تکیه های خاص؛ نمونه زیبا و منحصر بفردی از معماری باشکوه کویر به شمار می رود.

در بین این آثار تاریخی، قنات ها جزو مهم ترین منابع تأمین آب و کهن ترین دستاوردهای تکنیکی بشر می باشند که تقریبا در اردکان و اکثر شهرستان های یزد ریشه دوانده اند. به عقیده کمیته میراث جهانی یونسکو؛ قنات ، تعامل میان انسان و طبیعت می باشد که خشکسالی، بلای جانش شده است.

قنات های اردکان

قنات های اردکان

خبره ترین مقنیان ایران متعلق به شهرستان اردکان یزد می باشند. این شهرستان با داشتن 250 رشته قنات ، بعد از تفت، بیشترین تعداد قنات استان یزد را دارد و قنات «صدر آباد»، طولانی ترین قنات آن می باشد. از این 250 قنات ، حدود 7 رشته اش فعال و زنده می باشند و شامل قنات عیش آباد (نِدُگ، با 8 تا 10 لیتر آبدهی)، قنات تقی آباد (زردُگ) و قنات قاسم آباد با 9 لیتر، قنات علی آباد صفر علی با 7 لیتر، قنات زین آباد (چهار بازار، با 15 تا 20 لیتر)، قنات قطب آباد با 12 لیتر آبدهی و قنات جعفر خان می شود.

میانگین آبدهی قنات های اردکان حدود 2 لیتر در ثانیه است که کمترین آن مربوط به قنوات روستایی با میزان آبدهی 1 لیتر در دقیقه و بیشترین آن، مربوط به قنات زین ‌الدین یا زین آباد با میانگین 30 لیتر آبدهی در ثانیه می باشد.

قنات های اردکان

قنات زین آباد اردکان

قدمت تاریخ حفر قنات زین آباد یا چهار بازار اردکان به 250 سال قبل بر می گردد. عمق مادر چاه آن، تقریبا 85 متر و راهروی این قنات از مادر چاه تا مظهر قنات حدود 24 کیلومتر می باشد که طولانی ترین قنات زنده اردکان به حساب می آید. میزان آبدهی قنات زین آباد ، نیز در حال حاضر 30 لیتر در ثانیه است و هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد. قنات زین آباد اردکان ، از 24 کیلومتری سمت شرق اردکان سرچشمه گرفته و به طرف قنات رشته های اصیل آباد و کمال آباد می رود.

قنات های اردکان

قنات قطب آباد اردکان

قنات قطب آباد اردکان ، قناتی تاریخی در منطقه قطب آباد اردکان است که با قدمت بیش از هزار سال هنوز نبض حیات در آن می تپد و آب زلالش جریان دارد.

سند قنات قطب آباد اردکان به نام چند کشاورز اردکانی صادر شده است و حفظ و نگهداری آن به عهده ایشان می باشد.

این قنات ، با طول 20 کیلومتر یکی از مهم‌ترین قنات ‌های شهرستان اردکان می باشد که نزدیک به 120 هکتار از اراضی شمال شرق این شهرستان را سیراب می‌کند. قنات قطب آباد اردکان از فیروز آباد میبد سرچشمه گرفته و تا زمین های کشاورزی کشتخوان قطب آباد (از عمده ترین مناطق کشاورزی اردکان) ادامه می یابد. این کشتخوان، 450 مالک آب و 6000 مالک زمین کشاورزی و باغات انار و پسته دارد.

قنات های اردکان

قنات بهاءالدین اردکان

قنات بهاء الدین اردکان با طول تقریبی 695 متر در محور آثار و بناهای تاریخی محله تیران اردکان از جمله خانه تقدیری، آب انبار آخوند، خانه طبایی، خانه مظلوم، آب انبار حاجی نوت و .... می گذرد.

در این محور، بخش های مختلفی همچون مسیر قنات، ایستگاه های استراحت، پایاب ها، گنجینه قنات، پاکنه های دسترسی، آب انبارها و سردخانه های زیرزمینی نیز قرار دارند.

قنات بهاءالدین اردکان متعلق به شخص آقای شاکر است و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 18 شب برای بازدید عموم باز می باشد. در ساعات دیگر نیز با هماهنگی قبلی، قابل بازدید است. هزینه بازدید قنات بهاء الدین اردکان نیز برای گردشگران ایرانی: 5000 تومان و گردشگران خارجی: 20000 تومان می باشد.  

قنات های اردکان

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان اردکان را دارید، مهمانسرای جهانگردی اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تورهای اردکان گردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قنات های اردکان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi