https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه مشروطه یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  خانه مشروطه یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام، محله شاهزاده فاضل
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

خانه مشروطه یزد، به هنرمند شهیر یزدی «محمود مشروطه» تعلق دارد و در دوره قاجار بنا شده است.

معماری خانه مشروطه یزد

سبک معماری خانه مشروطه یزد، خانه‌ای دوطبقه بر اساس الگوی ساخت حیاط مرکزی و چهار جبهه می‌باشد و 2 حیاط دارد که حیاط اصلی آن، مزین به یک حوض بزرگ است.

فضاهای خانه اعم از هشتی، کلاه‌فرنگی، اتاق شکم‌دریده، زیرزمین، اسطبل و پستو می‌باشد و در قسمت‌هایی از آن، تزیینات آجری به چشم می‎‎آید. ازجمله تزیینات خانه می‌توان به کتیبه هفت‌رنگ، کتیبه آجری سردر ورودی، کتیبه سردر ورودی هشتی، طاقچه‌ها و رف‌ها، شومینه و ملحقات آن، تکنیک‌های مختلف آجرچینی در بنا و... اشاره کرد.

خانه مشروطه یزد

محمود مشروطه را بیشتر بشناسیم!

خانه مشروطه، ازنظر فرهنگی دارای ارزش‌های خاصی می‌باشد؛ چراکه حضور جناب «محمود مشروطه» به‌عنوان شخصیتی فرهنگی و تأثیرگذار در تاریخ معاصر فرهنگ و هنر یزد، موضوعی است که به‌همراه ارزش‌های کالبدی خانه و بافت پیرامون آن، بسیار حائز اهمیت و قابل‌توجه می‌باشد.

بد نیست بدانیم که محمود مشروطه، از سال ۱۳۱۳ هـ.ش فعالیت هنری خود را در زمینه‌ تئاتر آغاز نموده و از سال ۱۳۲۱ هـ.ش هم با پشتکار، به عكاسی از آثار و بناهای تاریخی و رویدادهای فرهنگی و هنر یزد پرداخته است که نتیجه آن، حدود ۱۰ هزار عکس و اسلاید می‌باشد. مشروطه، در سال ۱۳۳۲ هـ.ش به آموزش نمایش فیلم و بازیگری در چند نمایش‌نامه و فیلم سینمایی بلند پرداخته است و عمده فعالیت سینمایی خود را پس از بازنشستگی از اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در اسفند سال ۱۳۵۸ هـ.ش آغاز کرده است. از وی، حدود ۳۰ فیلم کوتاه و بلند مستند و داستانی ازجمله «ذبیح، سفیر، مار، خمره، تاروپود، پلّکان و جستجوگر» به یادگار مانده و در آن‌ها، نقش‌های گوناگونی را ایفا کرده است.

خانه مشروطه یزد

موقعیت خانه مشروطه یزد، در قسمت شرقی محله پیربرج معروف به محله شاهزاده فاضل قرار دارد.

خانه مشروطه یزد، در سال ۱۳۷۸ هـ.ش با شماره ۲۴۵۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه مشروطه یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi