https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

برج و باروی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  برج و باروی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان بعثت، خیابان سید گلسرخ، برج و باروی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

شهر تاریخی یزد

یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که قدمت آن را به یزدگرد دوم ساسانی نسبت داده اند و نامش را «کثه» می گفتند. «کثه»، قلعه ای مستحکم و حومه‌ای در کنار کویر با دو دروازه‌ آهنین« ایزد و مسجد» داشته که در واقع جزو« استخر فارس» بوده است.

برج و باروی یزد

برج و باروی یزد ، سمبل مقاومت

برج و باروهای یزد قدمتی بس طولانی دارند که به دوران دیلمیان و اتابکان می رسند و در خیابان های سید گل سرخ ، محلات مالمیر ، امام خمینی و لبخند واقع شده اند. به طور کلی، محله سیدگل سرخ یزد مجموعه ای از آثار با ارزش تاریخی همچون برج و بارو ، حسینیه، بقعه، خانه آقا، آب ‌انبار، نمازخانه، بازارچه و قبرستان می باشد.

برج و باروی یزد

در گذشته؛ مردم برای در امان ماندن از هجوم غارتگران و دشمنان، اقدام به احداث حصار، قلعه، برج، دروازه و خندق در اطراف شهر می کردند و در تمدن شهرنشینی قدیم بسیار اهمیت داشته که یزد هم از این امر مستثنی نبوده است. شاید قدما همان گونه که برای خانه خود حریم قائل بوده اند، ساخت این حریم را برای شهر و دیار خویش نیز ضروری می دانستند.

برج و باروی یزد

شکل حصار اولیه و تاریخی یزد ، گِرد و دایره ای بوده که این بزرگ بارو توسط 4 سرهنگ «امیر عضدالدین علاءالدوله ابوجعفر کاکویه»، در سال ۴۳۲ هـ. ق ساخته شد. این حصار یزد ، دارای 4 دروازه قطریان( دروازه شاهی)، کوشک‌ نو، مهریجرد( مهریز) و دروازه کیا( حظیره) نیز بوده است که در سال ۶۷۳ هـ. ق علاوه بر قسمت ‌هاى بسیاری از این حصار ، بعضی از مناطق یزد نیز خراب شده اند.

برج و باروی یزد

اما در سال ‌هاى ۷۱۴ - ۶۵۸ هـ. ق، زمان حکومت «اتابک یوسف ‌شاه بن طغیان( طغى‌شاه)» بر یزد ، به مرمت حصار ویران شده شهر پرداخت و آن را بازسازى نمود. پس از او نیز«امیر مبارزالدین» در سال ۷۴۷ هـ. ق، تعدادى از محلات خارج از یزد را جزو محدوده شهر کرد و از دروازه قطریان( دروازه شاهی) تا دروازه مادر امیر، بارویى جدید کشید و خندق نیز حفر ساخت.

برج و باروی یزد

این حصار جدید؛ داراى 7 دروازه مهریجرد، مادر امیر، ایلچى‌ خانه، قطریان، کوشک ‌نو، سعادت و نو بود. امیر همچنین حدود 90 برج‌ با 20 حفاظ نیز ساخت و رفته رفته، مساحت شهر را به دو برابر اولیه اش رساند. آخرین بار در سال 1236 هـ. ق نیز حصار یزد توسط« شاهزاده محمد ولی میرزا» مورد توجه و بازسازی قرار گرفت.اثر تاریخی برج و باروی یزد در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۵۲ با شماره ثبتی ۹۵۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج و باروی یزد

حصار امروزه یزد

یزد از معدود شهرهای کشور می باشد که با گذشت بیش از 10 قرن از قدمت آن، هنوز قسمت هایی از برج‏‏‌ و باروها و خندق‏ ‏‌های تاریخیش به جا مانده است؛

قسمتى از دیوار و برج دروازه مهریز، در ابتداى بازارهاى افشار، خان و صدری.

قسمتى از برج ‌ها و حصار مقابل مقبره سید گل سرخ.

قسمتى از دیوار حصار و برج نزدیک باغ گندم.

قسمتى از دیوار و برج‌ هاى محله لب خندق.

دیوار برج ‌هاى حدود فهادان و مالمیر.

دیوار و برج‌ هاى خیابان فرمانداری.

دیوار و برج‌ هاى شاهزاده فاضل.

دیوار و برج‌ هاى دروازه شاهی.

برج و باروی یزد

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر یزد را دارید، هتل باغ مرشد یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره برج و باروی یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi