https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کاروانسرای خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  کاروانسرای خرانق
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، روستای خرانق، کاروانسرای خرانق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 17
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 1000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 50000 IRR

تاریخچه کاروانسرای خرانق اردکان

کاروانسرای خرانق، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی روستای خرانق یزد می‌باشد که با معماری اصیل ایرانی خود، بسیار زیبا جلوه‌گری می‌کند.

کاروانسرای خرانق

کل بنای کاروانسرای شاهزاده خرانق، به دستور «شاهزاده ولی میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار» و از آجر ساخته شده است. این کاروانسرای تاریخی، یادگار دوره قاجار می‌باشد و در داخل روستای خرانق قرار دارد. این اثر زیبا در سال ۱۳۷۷ هـ.ش با شماره ۲۲۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امروزه گردشگران و جهانگردان زیادی برای رصد ستارگان به شهر کویری خرانق آمده تا هم از هوای کویر لذت ببرند و هم به تماشای مخمل آسمان سیاه شب بپردازند. سپس در داخل کاروانسرای مجهز و بازسازی‌شده خرانق که امروزه به هتل کاروانسرای شاه‌عباسی خرانق تبدیل گردیده، به استراحت پرداخته و شبی به‌یادماندنی را برای خود و دوستان خویش رقم بزنند.

البته زائرین امام رضا (ع) نیز در مسیر سفر خود، به این کاروانسرا می‌آیند و استراحت می‌کنند.

محوطه بیرونی کاروانسرای خرانق

سبک معماری کاروانسرای تاریخی خرانق

برای ورود به کاروانسرای آجری خرانق، ابتدا باید از یک هشتی خاطره‌انگیز گذشت؛ اتاقکی که در دو طرف آن، 2 ایوان بزرگ شاهانه به همراه پله‌هایی پیچ‌درپیچ به‌سوی پشت‌بام، قرار گرفته است.

با ورود به حیاط این کاروانسرا، تعدادی اتاقک گنبدی و نوک‌تیز دیگر نیز دیده می‌شود که در سالیانی نه‌چندان دور، میزبان مسافران خسته و تنها بوده تا گرد سفر را از روی دوششان بردارد و آماده سفری دیگر و اغلب دیدار امام بزرگوارشان رضا (ع) کند.

کاروانسرای خرانق

در 4 قسمت کاروانسرای شاه‌عباسی خرانق، 4 ایوان تیمچه مانند دوبه‌دو روبروی هم به نظاره ایستاده؛ به این‌گونه که ایوان شاه‌نشین در وسط و ایوان‌های کوچک‌تر در طرفین آن قرار گرفته‌اند. حال اگر كسی در وسط یکی از تیمچه‌ها پایش را به زمین بكوبد، صدای آن به شکل اکو در سقف گنبدی تیمچه تا چند لحظه تكرار می‌شود. اسطبلی بدون سقف نیز در یک سمت کاروانسرا وجود دارد که محل نگهداری چهارپایان بوده است.

کاروانسرا با استفاده از ترکیب 3 رنگ سبز، زرد و قرمز تزیین گردیده و سفال‌های دایره شکل آن هم که به سبک خاصی در سقف قرار گرفته و نورگیرها و هواکش‌ها را شکل داده‌اند، به زیبایی این سازه افزوده است.

نمای بیرونی کاروانسرای خرانق با آجر و کاشی‌کاری، گچ و سنگ‌بری‌های جالب تزیین شده و در بخش دروازه ورودی هم طاق‌نماها و ایوان‌ها، آجركاری گردیده‌اند.

در پشت کاروانسرا، محلی به نام قدمگاه و جایگاه نماز امام رضا (ع) قرار دارد که امام غریبمان به هنگام رفتن به خراسان، در آنجا توقف کرده‌اند.

روستای خرانق، مقصدی برای اروپایی ها

روستای تاریخی خرانق، منطقه‌ای کوهستانی می‌باشد که در دل کویر یکدست اردکان یزد قرار گرفته است. این روستای 4500 ساله ازنظر ساختاری، بسیار بی‌نظیر بوده و به شهرتی رسیده که مقصدی اصلی، برای گردشگران اقصی نقاط جهان شده است و در اروپا اغلب، ایران را با نام آن می‌شناسند.

قدیمی‌ها، این روستا را با عنوان «خورانق» یعنی زادگاه خورشید یاد می‌کنند که امروزه، به دو بخش جدید و قدیم تقسیم شده و هرکدام، جاذبه‌های خاص خود را دارد.

روستای خرانق

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر تاریخی اردکان را دارید، هتل کاروانسرای شاه‌عباسی خرانق گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.
در هنگام اقامت در شهرستان اردکان یزد می‌توانید از تور چک چک، میبد و خرانق و تورهای کویر نوردی ارزان و باکیفیت رادینا استفاده نمایید.      

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi