https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کاروانسرای خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  کاروانسرای خرانق
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، روستای خرانق، کاروانسرای خرانق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 17
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 1000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 50000 IRR

تاریخچه کاروانسرای خرانق اردکان

کاروانسرای خرانق یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی روستای خرانق یزد می باشد که با معماری اصیل ایرانی خود، بسیار زیبا جلوه گری می کند.

کاروانسرای خرانق

کل بنای کاروانسرای شاهزاده خرانق به دستور «شاهزاده ولی میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار» و از آجر ساخته شده است. کاروانسرای تاریخی خرانق یزد ، یادگار دوره قاجار می باشد که در داخل روستای خرانق قرار دارد. این اثر زیبا در سال ۱۳۷۷ با شماره ثبتی ۲۲۳۸ به ‌عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

امروزه گردشگران و جهانگردان زیادی برای رصد ستارگان به شهر کویری خرانق آمده تا هم از هوای کویر لذت ببرند و هم به تماشای مخمل آسمان سیاه شب نشسته و انبوه الماس ستارگان را رصد کنند که بعد از تجربه این خاطرات، در داخل کاروانسرای مجهز و بازسازی شده خرانق که تبدیل به هتل کاروانسرای شاه عباسی خرانق گردیده است، به استراحت پرداخته و شبی به یاد ماندنی را برای خود و دوستان خویش رقم می زنند.

البته زائرین امام رضا (ع) نیز در سر راه به این کاروانسرا می آیند و بعد از رفع خستگی، به سفر خود ادامه می دهند.

کاروانسرای خرانق

سبک معماری کاروانسرای تاریخی خرانق

برای ورود به کاروانسرای آجری خرانق ، ابتدا باید از یک هشتی خاطره انگیز گذر کرد که در دو طرف آن، دو ایوان بزرگ شاهانه به همراه پله هایی پیچ در پیچ به سوی پشت بام، رخ نشان می دهند.

با ورود به حیاط این کاروانسرا ، اطاقک های گنبدی نوک تیزی دیده می شود که ساکت و نجیبانه و بی ادعا از آن همه رونق گذشته، نشسته اند؛ اطاق هایی که در سالیانی نه چندان دور، میزبان مسافران خسته و تنها بوده تا گَرد سفر را از روی دوششان برداشته و آماده سفری دیگر و اغلب دیدار امام بزرگوارشان رضا (ع) شوند.

کاروانسرای خرانق

در 4 قسمت کاروانسرای شاه عباسی خرانق ، 4 ایوان تیمچه مانند دو به دو روبروی هم به نظاره ایستاده، به این گونه که ایوان شاه نشین در وسط و ایوان های کوچکتر در طرفین آن قرار گرفته اند. حال اگر كسی در وسط یکی از تیمچه ها پایش را به زمین بكوبد، صدای آن به شکل اکو در سقف گنبدی تیمچه تا چند لحظه تكرار می شود. اصطبلی بدون سقف نیز در یک سمت کاروانسرا وجود دارد که محل نگهداری چهارپایان بوده است.

این اثر تاریخی آجری با استفاده از ترکیب و بازی با سه رنگ سبز، زرد و قرمز تزیین گردیده و سفال های دایره شکل نیز که به سبک خاصی در سقف قرار گرفته و نورگیرها و هواکش ها را شکل داده اند، به زیبایی این سازه افزوده اند.

نمای بیرونی کاروانسرای خرانق نیز با آجر و کاشی كاری، گچ و سنگبری های جالب تزیین شده و در بخش دروازه ورودی هم تاق نماها و ایوان ها آجركاری گردیده اند.

در پشت کاروانسرای خرانق هم، محلی به نام قدمگاه و جایگاه نماز امام رضا (ع) قرار دارد که امام غریبمان به هنگام رفتن به خراسان در آنجا توقف کرده اند.

روستای خرانق ، مقصدی برای اروپایی ها

روستای تاریخی خرانق ، منطقه ای کوهستانی می باشد که در دل کویر یکدست اردکان یزد قرار گرفته است. این روستای 4500 ساله از نظر ساختاری بسیار بی نظیر بوده و به شهرتی رسیده که مقصدی اصلی، برای گردشگران اقصی نقاط جهان شده است و در اروپا اغلب، ایران را با نام این روستا می شناسند.

کاروانسرای خرانق

قدیمی ها، این روستا را با عنوان «خورانق» یعنی زادگاه خورشید یاد می کنند. امروزه این روستا، به دو بخش جدید و قدیم تقسیم شده که هر کدام، جاذبه های خاص خود را دارد.

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر تاریخی اردکان را دارید، هتل کاروانسرای شاه عباسی خرانق گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهرستان اردکان یزد می توانید از تورهای یزدگردی ارزان قیمت و تورهای کویر نوردی ارزان و با کیفیت رادینا استفاده نمایید.      

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi