https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای خرانق
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، ۸۵ کیلومتری شرق اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : ورودی کاروانسرا: 1000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : Caravanserai: IRR 50,000

روستای خرانق ، زادگاه خورشید

به دیدار یكی از روستاهای تاریخی یزد با قدمت 4500 ساله می رویم به اسم خرانق. خرانق یعنی «زادگاه خورشید». از زمانی كه پا به این روستا می گذارید تا زمانی که از این روستا خارج می شوید جاذبه های تاریخی بسیاری می بینید. مسیر را چنین دنبال می كنیم؛ ابتدا به دیدار قلعه خرانق می رویم.

روستای خرانق یزد

قلعه تاریخی خرانق

 به دیدار یكی از مهم ترین جاذبه های خرانق، یعنی قلعه خرانق می رویم. از دور كه به این قلعه نگاه كنی به فكر فرو می روی كه چگونه روزگاری برای حفظ موجودیت و اصالت یزد این بنا را بر سر تپه ای ساخته اند تا كاملا بر زمین های اطراف روستا اشراف داشته باشد. 

دور تا دور قلعه خرانق را شش برج نگهبانی تشكیل داده كه به بدنه قلعه متصل اند. دیواره های قلعه را از خشت و گل و سقف آن را از تیرهایی مانند حصیرهای الیافی، پوشال و چوب پوشانده اند.

روستای خرانق یزد

بد نیست بدانید  این قلعه عموما در 2 تا 3 طبقه و در برخی از قسمت ها در 4 طبقه بنا شده و شامل 80 خانه می شده است.

جالب است بدانید یكی از ویژگی های عجیب قلعه تاریخی خرانق، کوچه های پیچ در پیچ و هولناک آن است که برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان مورد استفاده قرار می گرفته که یکی از این کوچه ها به «کوچه گرگ» معروف است. 

قلعه تاریخی خرانق، در تاریخ ۲۴ اسفندماه  ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۵۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای خرانق یزد

منارجنبان خرانق

 پس از بازدید از قلعه خرانق به  سوی منارجنبان خرانق، حركت می كنیم. این منارجنبان 3 طبقه ای، كاملا از خشت و گل ساخته شده و روی آن هیچ نوع كاشی كاری یافت نمی شود.  

منارجنبان خرانق را در سال دهم هجری قمری در دوره صفوی بنا نهاده اند. گفته می شود قدمت این منارجنبان، از منارجنبان مشهور اصفهان كم تر است.  

منارجنبان خرانق یزد

جالب است بدانید منارجنبان خرانق دو راهروی پلكانی حلزونی شكل برای بالا و پایین رفتن دارد. یكی برای  بالا رفتن مؤذن و دیگری برای بالا رفتن نگهبان. عرض این پله ها در پایین 60-70 سانتی متر و در بالا 40-50 سانتی متر است. 

 اما قدمت منارجنبان از قدمت مسجد جامع كنار آن بیشتر است. 

منارجنبان خرانق یزد

 از آنجا كه مرتفع ترین بنای این قلعه، منارجنبان، مناره ای با 15 متر ارتفاع است در آن دوره از تاریخ از این مناره برای برج دیده بانی و فانوس خانه نیز استفاده می شده است.

 جالب است بدانید با بالا رفتن از پله ها و رسیدن به بالای مناره، با زور دست می توانید به راحتی این مناره را به لرزش در آورید. علت جنبیدن این مناره هنوز كشف نشده ولی بایستی به هنر زبده دست معمار این مناره غبطه خورد. 

منارجنبان خرانق در قسمت بالایی اش ساختاری چوبی داشته است که بر اثر زلزله و وزش باد کج شده است و اهالی از بیم افتادن آن را بریده و پایین آورده اند. 

صفحه منار جنبان خرانق می تواند اطلاعات بیشتری درباره این سازه زیبا به شما بدهد.

روستای خرانق یزد

كاروانسرای خرانق

كاروانسرای خرانق در دوران قاجار ساخته شده و بانی آن شاهزاده ولی میرزا، فرزند فتحعلی شاه قاجار بوده و محل استقرار و استراحت كاروان‌هایی بوده كه به سمت مشهد در حركت بوده‌ا‌ند. از این كاروانسرا در حال حاضر برای رصد ستارگان نیز استفاده می‌شود. 

برای اقامت در خرانق و رزرو این کاروانسرا می توانید به صفحه هتل کاروانسرای شاه عباسی خرانق مراجعه کنید.

كاروانسرای خرانق در تاریخ ۳ اسفند ماه  ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای خرانق یزد

  پل خرانق

آیا می دانید تنها پل انتقال آب در استان یزد، در روستای خرانق واقع شده است. در كنار قلعه می توانید به بازدید پل آبرو (آبراه) خرانق با 4 دهانه بروید. این پل كه با پایه های قطور و طاق های قوسی شكل به یكدیگر متصل شده تنها برای عبور آب به سبک معماری ساسانی و در طول 40 متر بنا نهاده شده است. هدف از ساخت این پل تنها انتقال آب از یک ساحل به ساحل دیگر رودخانه کال می‌باشد. 

پل خرانق یزد

 فراموش نكنید اگر به طبیعت علاقه دارید سری هم به منطقه حفاظت شده دره انجیر بزنید. حیواناتی چون یوزپلنگ، میش، قوچ، گربه وحشی و...  را می توانید در این منطقه با چشم ببینید. 

برای بازدید از این روستای زیبا و گشت و گذار در آن می توانید از تور میبد، چک چک و خرانق استفاده کنید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روستای خرانق با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi