https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  چاپارخانه میبد ( موزه پست )
شهر : میبد
آدرس : میبد، جنب کاروانسرای شاه عباسی، چاپارخانه میبد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی - فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 19
روز بازدید : همه روزه به جز عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100000 IRR

آشنایی با چاپارخانه میبد

 چاپارخانه میبد ، از جمله بناهای دژگونه عهد قاجار می باشد که به دستور امیرکبیر در کنار کاروانسرای شاه عباسی میبد بنا گردیده است. این بنا را اخیرا، انجمن یادگارهای فرهنگی میبد با همکاری میراث فرهنگی در طی ده سال مرمت کرد و به صورت امانی به اداره پست تحویل داد.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

در گذشته، چاپارخانه ها وظیفه نگهداری و تیمار تعدادی اسب و پیک تازه نفس را داشته و به امور ارسال و مبادله‌ سریع نامه‌ های مهم و امانت‌ های دولتی می پرداخته اند؛ از این رو، چاپارخانه‌ ها را به صورت قلعه و دژ با برج‌ ها و دیوارهای بلند و روزنه‌ های دیده بانی و تیراندازی می ساختند تا دفاع و حفاظت از آن، میسر باشد. امروزه نیز این بنای زیبا به دلیل کاربرد خاص آن در گذشته، برای گردشگران و علاقمندان جاذبه های تاریخی، از جذابیت بالایی برخوردار است.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

بنای تاریخی «چاپارخانه» و «موزه پست» میبد

بنای تاریخی چاپارخانه میبد یا موزه پست ، از یک محوطه روباز، دو محوطه سرپوشیده، اتاق هایی مخصوص رئیس چاپارخانه و اقامت پیک ها و نگهبانان و همچنین چند آخور و اصطبل برای نگهداری اسب ها تشکیل شده که دورتادور یک حیاط مرکزی قرار گرفته اند.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

مصالح اصلی ساخت چاپارخانه و موزه پست میبد از خشت و گل می باشد و برخی قسمت های آن، از جمله سردر ورودی، پشت بام و پای دیوارهای داخل حیاط با آجر تزیین شده است که کنگره های بالای حصار چاپارخانه نیز به نوبه خود، بسیار زیبا و تماشایی می باشد.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

گنجینه های چاپارخانه میبد

گنجینه های موزه پست چاپارخانه میبد ، شامل ماکت‌ های بسیار زیبا و جالبی از پستچیان قدیمی و اسب های چاپارخانه به همراه تمبرهای قجری تاکنون، پاکت نامه ها، ترازوها، اسناد و تصاویر تاریخی، وسایل پست قدیم، مهرها و صندوق های پستی، تجهیزات و وسایل ارتباطی شبکه مخابرات استان تا به امروز و ... می شود.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

پیشینه این روش نگهداری، به زمان هخامنشیان برمی گردد و قدیمی‌ ترین شیوه پست در جهان است؛ از این رو، ایرانیان را مخترع پست می‌دانند. چرا که چاپارخانه‌ها، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ایرانیان، در امر ارتباطات هستند و اینگونه توانسته اند تا در این سرزمین پهناور به تبادل اطلاعات بپردازند و همچنین پادشاهان، از حال کل کشور آگاه شوند.

اثر تاریخی موزه پست و چاپار میبد در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ و با شماره ثبتی ۲۷۶۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چاپارخانه میبد ( موزه پست )

اگر قصد اقامت در میبد و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، اقامتگاه بومگردی شاطر بمان میبد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می توانید از تور یک روزه میبد و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره چاپارخانه میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi