https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده سید تاج الدین ( سید پنهون )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  امامزاده سید تاج الدین ( سید پنهون )
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله فهادان، ده متری مسجد چهل محراب، امامزاده سید پنهان یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی

امامزاده سید تاج الدین یا امامزاده سید پنهان در محله فهادان شهر یزد و در ده متری مسجد چهل محراب در خیابان گل سرخ، کوچه کوشک نو واقع شده است. 

امامزاده سید تاج الدین یزد ( سید پنهون )

درباره امامزاده سید پنهان

امامزاده سید تاج الدین جعفر، از نوادگان امام جعفر صادق، (متوفی سال 600 هجری قمری) می باشد. او ازسادات علی عریضی، کوچکترین فرزند امام جعفر صادق (ع) در سده پنجم هجری قمری بود. وی در زمان اتابكان، در محله فهادان یزد می زیست و چون اهل خلوت و گوشه نشینی بود به «سید پنهون» معروف شد. از آن جا كه مردم بیشتر، روزهای یكشنبه به زیارت این امام زاده می روند، امامزاده سید تاج الدین به «امامزاده یكشنبه» نیز معروف شده است. گفته می شود وی همواره روزه می گرفته و شب و روز در خانه خود به عبادت مشغول بوده است. فقط در نماز جمعه شركت می كرد و پس از ادای نماز دوباره به خانه باز می گشت. منابع تاریخی، وی را امامزاده ای صاحب كرامت دانسته اند. 

امامزاده سید تاج الدین یزد ( سید پنهون )

معماری بقعه سید پنهان

این بقعه، بنایى بسیار ساده، دارای دو اتاق کوچک و بدون هیچ گونه ارزش معمارى است که فقط یک قطعه کاشیکارى شده به صورت ستاره چهار پر در آن قرار دارد.
بقعه شامل یک سالن 50 متری است که مرقد امامزاده در وسط آن قرار گرفته و دارای گنبدی از نوع گرد به قطر سه و ارتفاع شش متر است.

امامزاده سید تاج الدین یزد ( سید پنهون )

روایتی درباره وفات امامزاده سید تاج الدین

درتاریخ جدید یزد نیزهمین مطالب به همراه دو داستان ذکر شده که در حق او این چنین روایت نوشته است: "سید پیش از مرگ خود قبر کن و غسالی طلبید و به آن ها مزد داد تا برایش قبری حفر کنند و پس از مرگ او را غسل دهند و به خاک بسپارند. همچنین درخواست کرد که کسی را از این موضوع مطلع نکنند. سپس سید تاج الدین، شب هنگام به اتاق خود رفت و دیگر بیرون نیامد، چون هوا روشن شد، آن دو مرد به اتاق سید رفتند و او را مرده یافتند و مردم را از مرگ وی باخبر کردند. سید تاج الدین پس از تشییع، در خانة خود در کوچه فهادان، به خاک سپرده شد."

امامزاده سید تاج الدین یزد ( سید پنهون )

کرامتی از سید پنهون

گفته می شود در زمان اتابکان یزد، یکی از ملازمان والی در حالت مستی از منزل خود بیرون می آید و در جستجوی شراب از كوچه و پس كوچه عبورمی كند تا اتفاقی به خانه سید می رسد. در حالت مستی وی را می طلبد و زمانی كه سید را می بیند چوبی را بلند كرده و بر فرق سر سید می كوبد و دستش  خشک می شود. زمانی كه مستی از فرد خارج می شود از سید طلب عفو و بخشش می كند. سید وی را می بخشد و او از مریدان سید می شود.

در نوشته بافت تاریخی یزد شما را به دل این بافت سنتی خواهیم برد.

در تورهای یک روزه یزد تلاش می کنیم از یزد خاطره های خوبی به ارمغان ببرید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد امامزاده سید تاج الدین ( سید پنهون ) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi