https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آب انبار دو شیر اشکذر

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  آب انبارهای یزد  »  آب انبار دو شیر اشکذر
شهر : اشکذر
آدرس : اشکذر، روستای فیروزآباد، آب انبار دو شیر (آب انبار ملاابراهیم)
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

آب انبار دوشیر (آب انبار ملا ابراهیم)

آب انبار دوشیر معروف به آب انبار ملا ابراهیم ، در منطقه فیروز آباد اشکذر واقع شده است که تقریباً 20 کیلومتر تا یزد فاصله دارد. 
زمان ساخت این آب انبار مربوط به دوره پهلوی اول است و مصالحی که در ساخت آب انبار دو شیر فیروزآباد به کار رفته، آجر، گل و خشت است. همچنین آب انبار دو شیر اشکذر دارای یک مخزن، دو بادگیر و پانزده پله می باشد.
اتقاق خجسته ای که برای آب انبار دو شیر یزد در اردیبهشت 98 افتاد و مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر از آن خبر داد، ثبت ملی شدن این آب انبار با شماره 32204 در فهرست آثار ملی کشورمان است.

آب انبار چیست ؟!

شاید برای برخی افراد این سؤال مطرح شود که آب انبار چیست؟ برای همین در اینجا اشاره ای به ماهیت این بنای تاریخی می کنیم.

آب انبار یکی از بناهای شاخص شهرهای کویری همچون یزد می باشد که کارکرد آن بسیار جالب است. آب انبار در واقع یک استخر یا حوض سرپوشیده می باشد که برای ذخیره و نگهداری آب شیرین در فصل های پر باران سال و استفاده از آن در فصل های گرم و خشک به کار می رفته است. این بنا در زمان خود از ارزش ویژه ای برخوردار بوده و در انواع همگانی، خصوصی و خانگی ساخته می شده است. 
مخزن، پاشیر، سردر، بادگیر و پلکان اجزای یک آب انبار را تشکیل می دهد. همچنین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تزئینات و مصالح استفاده شده در آب انبارها به نوع اقلیم جغرافیایی آن محدوده بستگی داشته است.
برای عایق بندی و تصفیه آب در آب انبار از اصول مهندسی دقیقی استفاده می شده است؛ به عنوان مثال: علت وجود بادگیر در آب انبار این بوده است که جریان هوا بر روی آب باعث شود تا آب راکد نگندد و یا همچنین از موادی چون آهک، ماهی، زغال و خشت به این منظور استفاده می کرده اند.

چگونگی آب انبارهای فیروزآباد

در زمان حکومت یزدگرد (سوم پادشاه ساسانی) در توقفی که در منطقه فیروزکوه یزد داشت، به دلیل تشنگی لشکر و گرمی هوا دستور داد که چاه آبی در آن نزدیکی حفر کنند. این اتفاق نیک باعث سرسبزی منطقه فیروزکوه اشکذر گشت و انگیزه ای شد تا یزدگرد سوم در آبادانی این خطه خوش آب و هوا بکوشد. سالیان بعد نیز برای تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز اهالی فیروزآباد (به علت جمعیت زیاد و مشکلات دسترسی به آب آشامیدنی جاری)، آب انبارهایی احداث شد که امروزه بعضی از آن ها دارای قدمت 500 ساله می باشند.
اغلب آب انبارهای فیروزآباد دارای سه بادگیر تک چشمه و یا دو چشمه می باشند که جهت گیری اکثر این بادگیرها به سمت شمال و شمال شرقی است. به طور کلی امکان برداشت آب از آب انبارها به دو شیوه مستقیم (با دست و ظروف) و غیرمستقیم (برداشت از طریق شیر) انجام می شده است. همچنین لازم به ذکر است که در فصل پر آب (زمستان) نسبت به آبگیری آب انبارها با آب قنات برای رفع نیاز آب آشامیدنی در فصل کم آب (تابستان) اقدام می شده است.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi