https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  مناطق حفاظت شده یزد  »  منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، ورودی جنوب شرقی: کیلومتر 40 جاده اردکان _ چوپانان، ورودی شمال شرقی: در کیلومتر ۱۱۵ همین جاده
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : قبل از اقدام به بازدید با محیط زیست اردکان هماهنگ شود.

مناطق حفاظت شده به بخش هایی از منابع طبیعی گفته می شود كه به دلیل ضرورت حفظ و تكثیر جانوران و گیاهان ارزشمند و همچنین احیای این گونه ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان، منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان یزد که از ناشناخته ترین مناطق حیات وحش جهان به شمار می آید، یکی از بکرترین پارک های ملی کشور و همچنین دربردارنده گونه های نادر جانوری و گیاهی است که از ارزش زیادی برخوردار می باشد. 
منطقه سیاه کوه اردکان در سال 1380 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید و بخشی از آن طی مصوبه شماره ۲۹۳ شورای عالی محیط زیست، در سال 1386 به عنوان پارک ملی سیاه‌کوه به مناطق تحت پوشش سازمان محیط زیست پیوست. 

موقعیت جغرافیایی

پارک ملی سیاه کوه با مساحت ۸۰,۷۸۶ هکتار در کنار منطقه حفاظت شده سیاه کوه (مساحت منطقه حفاظت شده سیاه کوه: ۱۲۴,۹۹۶ هکتار) می باشد و در محدوده بین استان های یزد و اصفهان واقع شده است، بخش های جنوبی این منطقه در استان یزد و بخش های شمالی آن در استان اصفهان قرار دارد. 
با توجه به قرار گرفتن کویر سیاه‌کوه در حاشیه جنوبی منطقه حفاظت شده و پارک ملی سیاه‌کوه اردکان یزد،  دسترسی به پارک ملی سیاهکوه تنها از طریق منطقه حفاظت شده سیاهکوه امکان‌پذیر است. 
 دو ورودی اصلی در شمال‌شرقی و جنوب‌شرقی منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان که هر دو از جاده آسفالته اردکان _ چوپانان منشعب می‌گردد، راه‌های دسترسی اصلی به منطقه سیاهکوه هستند. ورودی جنوب‌ شرقی در کیلومتر ۴۰ جاده اردکان _ چوپانان و نیز ورودی شمال‌شرقی در کیلومتر ۱۱۵ همین جاده قرار گرفته است.

وضعیت زیست محیطی منطقه حفاظت شده سیاهکوه 

منطقه سیاهکوه در کنار یکی از وسیع ترین منطقه های بیابانی کشور قرار گرفته و بلندترین نقطه اش قله سیاهکوه (کافرکوه) با بلندی دو هزار و پنجاه متر است؛ علاوه بر آن اکوسیستم‌ های متنوعی مانند استپ، نمکزار، کویر و بیابان در این منطقه دیده می ‌شود. 
این منطقه از نظر تنوع و تراکم پوشش گیاهی شرایط خوبی برای زندگی جانوران کویری دارد و علاوه بر این، به علت دور بودن از ساخت و سازها و سکونت گاه های شهری و نبود راه های ارتباطی متعدد، از گزند شکارچیان و متعرضین به محیط زیست نیز دور بوده و همین امر باعث شده که یک منطقه امن و دست نخورده برای رشد و تکثیر گونه های جانوری و گیاهی بوجود آید.

منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان

اقلیم منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان 

بر اساس آماری که ایستگاه‌های کلیماتولوژی مجاور پارک ملی و منطقه حفاظت شده سیاه‌کوه یزد ارائه داده است، متوسط بارندگی سالانه این منطقه ۴۸ میلی متر تخمین زده شده که حداکثر بارندگی در زمستان در ماه دی و حداقل در فصل تابستان اتفاق افتاده است.
نوسانات دمایی شبانه روز در منطقه سیاه کوه شدید است، به اضافه این که زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌های بسیار گرم و خشک از خصوصیات اقلیمی بارز منطقه حفاظت شده سیاه‌کوه اردکان به‌ شمار می ‌آید.

منطقه حفاظت شده سیاه کوه اردکان

منابع تأمین آب منطقه حفاظت شده و پارک ملی سیاهکوه 

با توجه به اقلیم بیابانی و خشک این منطقه و این که بارش دائمی ندارد تا همیشه رودخانه ها پر آب باشد و در این راستا تنها در زمان بارش های فصلی، رودخانه ها موقتاً پر آب می شوند، جانداران این منطقه از آب چشمه ها و سنگ آب ها استفاده می کنند. از این میان می توان چشمه ریزآب معراجی، قناتوک، چاه ریزآب خرما، چشمه یارعلی، چشمه‌خلق، سبز‌چاه ،ریزآب صالحی، چشمه تیهو، چشمه قاسم وزیر و دوگنبد را نام برد.
همچنین برای کاهش اثرات کم آبی در مناطق حفاظت شده سیاهکوه، اداره کل حفاظت محیط زیست تعدادی آب انبار در این منطقه ساخته است که از این میان می توان به آب‌انبار حوض‌ ابریشم، چهل‌تغار، قاسم‌ وزیر، لای‌معدن و ریزآب‌خرما اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان

گونه های شاخص جانوری منطقه سیاهکوه اردکان

در پارک ملی و منطقه حفاظت شده سیاهکوه 19 گونه پستاندار شناسایی شده و از بین آن ها 8 گونه ارزشمند و کمیاب وجود دارد که در میان آن ها کاراکال، شاه روباه و یوزپلنگ از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و حفظ و تکثیر آن ها در برنامه ریزی های مدیریتی زیست محیطی لحاظ شده است.

پستانداران منطقه حفاظت شده و پارک ملی سیاهکوه عبارتند از: کل و بز، شغال، روباه معمولی، شاه روباه، قوچ و میش، جبیر (غزال ایرانی)، گرگ، پلنگ، یوزپلنگ آسیایی، موش خانگی، دوپای کوچک، کاراکال، خارپشت ایرانی، هامستر خاکستری، پامسواکی بزرگ، روباه شنی، کفتار، خرگوش و تشی.

سکونت گاه میش و قوچ در ارتفاعات و دامنه‌های یارعلی و قاسم وزیر و سکونت گاه کل و بز در ارتفاعات سیاه‌کوه از شرایط خوبی برخوردار هستند. همچنین سکونت گاه جبیر (غزال ایرانی) در دشت های شرقی پارک ملی سیاهکوه و بخشی از مناطق حفاظت شده سیاهکوه است و تکثیر این گونه، رو به رشد بوده است. 

نکته قابل توجه این است که منطقه حفاظت شده سیاهکوه یکی از سه سایت اصلی پرورش یوزپلنگ ایرانی است و در جوار منطقه دره انجیر خرانق 60 درصد جمعیت یوز ایرانی را به خود اختصاص داده است.

منطقه حفاظت شده سیاه کوه

پرندگان شاخص منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان 

34 گونه پرنده در سیاهکوه شناسایی شده که ۱۱ گونه واجد ارزش‌های حفاظتی هستند. درمیان آن ها بالابان، عقاب شاهی، شاهین، هوبره و بحری به این علت که در معرض خطر انقراض قرار دارند از اهمیت حفاظتی بالایی برخوردار هستند. 
سایر پرندگان این منطقه شامل باقرقره گندمی، زاغ بور، باقرقره شکم سیاه، سارگپه پا بلند، چکاوک بیابانی، زنبورخوار معمولی، کبک، تیهو و انواعی از گنجشک سانان است.
همچنین هوبره از پرندگان مهاجری است که در دشت‌های اطراف سیاه‌کوه، یارعلی و قاسم وزیر در زمستان دیده می‌شود و پرندگان مهاجری از راسته شاهین سانان و پرندگان کنار آبزی نیز در منطقه دیده شده‌اند.

منطقه حفاظت شده سیاه کوه اردکان

خزندگان منطقه سیاهکوه 

شرایط طبیعی پارک ملی سیاهکوه و بکر بودن زیستگاه‌ها سبب ایجاد شرایط استاندارد برای ادامه حیات خزندگان با ارزش بیابانی شده است. 

سوسمار خار دم ایرانی، بزمجه بیابانی، آگامای چابک، مار شاخدار، شترمار شیرازی، آگامای سروغی خاکستری، جکوی دم پخ کایزرلینگ و لاک پشت مهمیزدار از جمله خزندگانی هستند که در پارک ملی سیاهکوه شناسایی شده اند.

منطقه حفاظت شده سیاه کوه اردکان

گونه های گیاهی شاخص در منطقه حفاظت شده سیاهکوه 

تاکنون 47 گونه گیاهی در پارک ملی سیاه کوه اردکان شناسایی شده که چهارگونه کلاه‌ میرحسن دم عقربی، گل زوفا، آویشن شیرازی و شوریزدی دارای ارزش حفاظتی بالایی هستند و دو گونه گیاهی نیز از نظر ارز‌ش‌های اکولوژیک با اهمیت می باشند.
رویشگاه‌های طبیعی منطقه شامل انواعی از تیپ‌های گیاهی است که از آن جمله می‌توان به تیپ درمنه، قیچ، تیپ قیچ، تیپ پرند، تیپ رمس، قیچ، تیپ جفنه، درمنه، تیپ گز، تیپ تاغ، تیپ کسیدان و تیپ بادام کوهی اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان

اخبار و اتفاقات مهم ثبت شده منطقه سیاهکوه یزد در عرصه حیات وحش

-  ثبت تصور یوزپلنگ ماده به همراه سه توله در سال ۱۳۸۸
-  ثبت تصور یوزپلنگ توسط دوربین های تله ای در سال 1390
- تهیه عکس و فیلم برای اولین بار از گربه شنی در این منطقه در سال 1391
- تهیه مستندی از زادآوری گربه شنی در سال 1392
- ثبت صحنه شکار خرگوش توسط کاراکال در مرداد ۱۳۹۲ 
- دستگیری عوامل کشتار چهار کل و بز وحشی در سال 1394
- تصویر برداری از یک بره جبیر تازه متولد شده در سال 1394

منطقه حفاظت شده سیاهکوه اردکان

ساخت مستند پارک ملی سیاهکوه

مستند پارک ملی سیاه كوه، روایتی عینی از حیات وحش استان یزد در منطقه حفاظت شده سیاه كوه اردكان است که گونه‌های متنوع منابع طبیعی، محیط‌ زیست و حیات وحش پارک ملی و نیز منطقه حفاظت شده سیاه كوه را به خوبی نمایش داده است.
تصاویر زیادی از حیوانات این زیستگاه نظیر شاه روباه، پوزپلنگ ایرانی، مار شاخ دار و زاغ بور در این مستند 52 دقیقه ای شكار شده است؛ همچنین بسیاری از گونه‌های حیوانی در حال نابودی به نمایش در آمده است.
مستند پارک ملی سیاه كوه كه به تهیه‌كنندگی اسماعیل ثقفی و كارگردانی محسن عباسی تولید شده، علاوه بر نمایش در شبکه مستند (فروردین ماه 98)، در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت هم حضور داشته است.

 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi