https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )
شهر : یزد
آدرس : یزد، ضلع شرقی خیابان امام خمینی، محله پیر برج، مسجد حظیره یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
ساعت بازدید : از ساعت 5 تا 19
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

اگر تصمیم دارید در سفرخود به یزد، به بازدید مساجد دیدنی یزد بروید، پس حتما در برنامه بازدید خود مسجد حظیره (روضه محمدیه) را قرار دهید. 

موقعیت كنونی این مسجد در ضلع شرقی خیابان امام خمینی، محله پیربرج  قرار گرفته است. 

مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )

مسجد حظیره چه گونه ساخته شد؟

درسال 834 هجری، بقعه ای، برای اسکان فقرا و محلی برای عبادت از اموال حاجی« شمس الدین محمد بن زین الدین علیشاه میبدی»، مقابل دروازه فتح یا مقابل درب حظیره ساخته می شود.

 دلیل ساخت این بقعه یا مسجد كه به شكل اتاق ساده همراه با پوشش داخلی گچی و نمای بیرونی آجری بوده را به روایتی چنین گویند كه روزی همسرعلی شاه میبدی بیمار و ناتوان می شود و در یک شب سرد زمستانی هنگام ورود به دروازه شهر نذر می کند که اگر بتواند شب را جان سالم به در برد، در کنار این دروازه مسجدی همراه با حمام، اب انبار و مکانی برای مسافران احداث كند. 

ساخت بنای كنونی مسجد حظیره یزد، از سال 57 شمسی و قبل ازانقلاب با سرپرستی آیت الله صدوقی آغاز می شود و جز سنگ مرمری كه در این بنا بوده، بقیه آثار جدید و الحاقی به بنای مسجد هستند كه گسترش این مسجد هم چنان ادامه دارد. 

مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )

معماری مسجد حظیره

این بنا سردری بلند دارد که با کاشیکاری های آبی و نقوش مختلف ترنج و خطوط کوفی مزین شده اند و دو مناره چشمگیر با طرحهای زیبا و کاشی های آبی رنگ به آن جلوه ای خاص داده اند. كه بر روی ترنجی های آن نامهای خداوند و پنج تن آل عبا حکاکی شده است. 

 یکی از ویژگی هایی خاص این مسجد، دو شبستان آن است. شبستان ضلع غربی، ستون هایی بلند و چهارگوش، سکویی سنگ فرش و درهای چوبی بزرگ و مشبک رنگین دارد. و شبستان دیگر، دارای دو ایوان کوتاه است و هرکدام از آنها سردری چوبی با پنجره هایی رنگی و ریز دارند، که این پنجره ها در قسمتهایی شکسته و از بین رفته اند. ظاهر این شبستان بسیار قدیمی تر وکوچکتر از دیگری است.

مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )

 قسمت جالب دیگر این بنا دو سنگ قبری است که داخل مسجد درکنار یکدیگر كه متعلق به یک زوج هست، خود نمایی می كنند. بر روی پیشانی یکی از آنها "لا اله الا الله و محمد رسول الله " و دو بیت شعر نوشته شده است. روایت است که زمین مسجد متعلق به این زوج بوده است. 

جالب است بدانید مسجد حظیره هیچ نوع كتیبه تاریخی ندارد. 

مسجد حظیره یزد ( روضه محمدیه )

مسجد حظیره، مرقد سومین شهید محراب

 مرقد امام جمعه شهر یزد، آیت الله صدوقی، سومین شهید محراب در كنار محرابی که مزین به کاشی معرق با نقوش گل وبوته اسلیمی، ختایی و ترنجی می باشد قرار دارد. 

 بد نیست بدانیم در مورد آیت الله صدوقی كه وی عادت داشت هر شب بعد از نماز شب که نزدیک اذان صبح بود پیاده می رفتند تا مسجد حظیره برای اقامه نماز و پس از نماز صبح پیاده بر می گشت.

مسجد حظیره یزد در زمان جنگ به عنوان پایگاهی محکم و دژی مستحکم برای جمع‌آوری کمک ‌های مردمی بود و گفته می شود که چهار هزار شهید یزد عموما از این مسجد به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شدند و در نهایت به درجه رفیع شهادت نایل شدند.

هر سال نمازعید سعید فطر در این مسجد بزرگ برگزار می شود.

حظیره

فراموش نكنید اگر در بازدیدتان به بازار سر زدید، به پشت بام بازار بروید تا بتوانید 3 مسجد دیدنی یزد را، مسجد امیرچخماق، مسجد حظیره و مسجد جامع یزد كه در فاصله 15 دقیقه ای از هم قرار گرفتند را از بالا نظاره گر باشید. 

برای اطلاعات بیشتر درباره مسجد حظیره یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi