https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آب انبار شش بادگیر یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  آب انبارهای یزد  »  آب انبار شش بادگیر یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله تل یزد، کوچه شش بادگیر
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

آب انبار شش بادگیری ، تنها بنای شش بادگیر در یزد

آب انبار شش بادگیر یزد ، از آثار خیر حاجی محمد حسین فرزند آقا نورالله یزدی در محله تل به سال ۱۲۷۹ ه.ق، و دوره قاجار است كه بعدها این بخش از محله به دلیل جای گرفتن این آب انبار در آن، به شش بادگیری معروف شده است.
موقعیت  آب انبار شش بادگیری در یزد، محله تل، کوچه شش بادگیر واقع شده است. 
این آب انبار تنها بنای شش بادگیری است كه به علت بادگیرهای رفیع، زیبا و هشت وجهی و نیز گنبد عظیم تخم مرغی آن شهرت یافته است. 

آب انبار شش بادگیر یزد

معماری آب انبار شش بادگیری یزد

این بنا دارای دو ورودی شمالی و جنوبی با دو راه پله و دو پاشیر است. گفته می شود ورودی جنوبی را برای مسلمانان و ورودی شمالی را برای زردشتی ها در نظر گرفته بودند هرچند در برخی منابع این فرضیه را رد كرده و گویند به دلیل شلوغی جمعیت محله و نحوه استقرار در بافت شهری این مكان را با دو ورودی ساخته اند. 
جالب است بدانید راه پله دو بخشی است. یک بخش سرباز است، پله ها را باید پایین بروید تا سردر آب انبار را مشاهده كرده و وارد بخش سرپوشیده شده و ادامه پله ها را پایین بروید. 
 ارتفاع مخزن آب آن ۶/۱۲ متر و ارتفاع بادگیرها ده متر است. آب انبار شش بادگیر یزد بالغ بر ۲٬۰۰۰ متر مکعب گنجایش داشته است و به وسیله آب وقف آباد كه مهم ترین آب جاری در شهر یزد بوده است، سیراب می شده است. 

آب انبار شش بادگیر یزد
 چنانچه شكل و ساخت بادگیرها گواهی می دهد، سه بادگیر در ابتدا همراه مخزن مدور ساخته شده و سه بادگیر دیگر كه متفاوت است با مهارت و زبردستی استادكاران آن، استاد غلامرضا و استاد علی سیاه، بعد ها و در هنگام بازسازی بدان پیوست شده است. 
 سازندگان برای بهره وری هرچه بهتر از بادهای وزان در یزد، بادگیرها را هشت وجهی ساخته اند. ارتفاع مخزن و بادگیرها، معماری زیبای بادگیر، سردرهای زیبا و تزیینات آجری با مقرنس كاری و كاربندی های چشم نواز از امتیازات آب انبار شش بادگیری یزد است.

ردپای آب انبار شش بادگیر یزد در دانشنامه آمریکا

 شهرت و آوازه این بنا نه تنها در ایران، بلكه به فراتر از مرزهای ایران رسیده است. چنانكه هولود می نویسد: « استفاده از بادگیر، مخصوصا در یزد به اوج كمال خود رسیده  است. جایی كه در آن چندین آب انبار با چهار بادگیر است و آب انبار مشهور شش بادگیری با شش بادگیر، خود نمایی می كند» (هولود، دانشنامه ایرانیكا، چاپ آمریكا).

 آب انبار شش بادگیر یزد در تاریخ ۴ فروردین ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار شش بادگیری یزد

مطلب جاهای دیدنی یزد می تواند راهنمای خوبی برای سفر به یزد باشد.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آب انبار شش بادگیر یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi