https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد

تاریخ ثبت : 06 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد
سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد

سفری به شهر بادگیرها: جلال آل احمد

شهر پر بود از دوچرخه های فیلیپس و راله. جوی کنار خیابان مجرای گذر آب نبود، استراحتگاه دوچرخه ها بود. شهرت بی موردی است اصفهان پیدا کرده از نظر فراوانی دوچرخه. این یزد است که شهر دوچرخه هاست و بیش از آن شهر بادگیرهای بلند. در حدود 200 هزار دوچرخه در یزد است.

سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد

یزد گویا نه در حمله اعراب لطمه ای دیده و نه در ایلغار مغول. این اولین مطلبی است که در مورد یزد باید به خاطر داشت. در این شهر، زردشتی و مسلمان براحتی با هم بسر می برند، دزد و گدا بسیار کم دارد، در کوچه و بازار کمتر فحش می شنوی و دعوا.

زندگی شهر روی دوش « شعرباف» ها می گردد. شعربافهای یزد سی هزار تایی هستند. خانه های شعربافی بیرونی و اندرونی دارند، بیرونی آن کارگاه آن است که با در کوتاه دیگری به اندرونی متّصل می شود. شعربافهایی که ما دیدیم اغلب جوان بودند 13 تا 25 ساله و همه مهربان و خوش برخورد و زودجوش و کارگاههایی هم بود که زن و مردهای یک خانواده با هم اداره اش می کرده اند.

سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد

در یزد آب، آفتابی نیست. مخفی است 40 تا 50 متر زیرزمین است. باید از پلّکان تاریک و مرطوب و خنک « جوها» سرازیر بشوی و مواظب باشی پایت نلغزد.

یزد و اطرافش در حدود صد قنات بزرگ دایر دارد. علاوه بر بیست تایی قنات بایر و قناتهای کوچک شخصی و اربابی. طول قناتها تا ده پانزده فرسخ هم می رسد و عمق بعضی از چاههای « پیشکار» تا 120 متر است.

یزد از یک نظر موزه ابزار عزاداریهای محرّم است. سه چهار تا نخل بزرگ در گوشه و کنار شهر است. نخل میدان شاه ، نخل میرچخماق و دیگر نخلها. مراسم عزاداری را« جوش زدن» می گویند بخصوص زنجیر زدن را. نباید زیاد متعصّب باشند. اما هنوز کسی جرأت نکرده است سینما باز کند یا ملک و خانه اش را به سینمایی اجاره بدهد. فقط یک سینما دارند تابستانه که در بقیه فصول تعطیل است.

سفری به شهر بادگیرها : جلال آل احمد

از یک وکیل سرشناس دادگستری پرسیدم یزدیها از چه راه ثروت بهم می زنند در معامله زمین یا از راه سفته بازی؟ گفت از راه پشتکار و اقتصاد. اما عجب شهر ثروتمندی است یزد! مغازه ها پر از جنس، بخصوص دوچرخه و رادیو باطری دار و چراغ قوّه و اسباب بازی و خرّازی و دست هرکس به کاری بند!

یک چیز قابل مطالعه در یزد تأسیسات زردشتی ها است. مدرسه ها دارند و بیمارستانها و زایشگاهها. که بیشتر با کمک پارسیان هند اداره می شود که در اصل از یزد به هند مهاجرت کرده اند و هنوز که هنوز است هرسال کمکها و پولها می فرستند. شاید یک علت آبادی و ثروت یزد همین کمک غیر مستقیم پارسیان هند باشد.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi