https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

صنایع دستی یزد

تاریخ ثبت : 30 اردیبهشت 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  صنایع دستی یزد
صنایع دستی یزد صنایع دستی یزد

معرفی سوغات و صنایع دستی یزد

یزد شهر تاریخ و فرهنگ، شهر هنر و معماری و دیاری است که گوشه گوشه آن، آدمی را به سوی زیبایی های خود جذب می کند و امکان ندارد که دست خالی از آن بیرون بروید.

خرید سوغات و صنایع دستی هر شهر یکی از جذابیت های سفر به آن شهر می باشد، بخصوص شهر جهانی یزد که در هر زمینه ای سوغات خاص خود را دارد و در بین همگان معروف است.  

برخی از سوغات و صنایع دستی یزد عبارتند از؛ انواع شیرینی جات، حلواارده، سرامیک و سفال، کاشی سازی، زرگری، زیلوبافی، شعربافی، ترمه بافی، فرش بافی، شمد، دستمال، مخمل، دارایی، چادرشب بافی، گیوه بافی، حصیربافی، روفرشی، سفره، قلم ‌زنی، موتابی، نمدمالی، تخت‌کشى، آهنگرى و مسگرى سنتى، بافت پادرى و کف پوش، پلاس، کرباس‌بافى و ...

معرفی سوغات و صنایع دستی یزد

شیرینی یزدی؛ معروف ترین سوغات یزد

مردمان کویر یزد با توجه به شرایط اقلیمی زمستان ‌های سرد و تابستان‌ های گرم و طولانی و خشک با پخت انواع غذاهای شیرین، آش ها و شیرینی های گرم به سازگاری با طبیعت پرداخته و چه خلاقانه این هنر را پیاده کرده اند به گونه ای که یزد را به شهر شیرینی شهره نموده اند.

باقلوا (لوز پسته، لوز بادامی یا بیدمشک، لوز مخلوط دورنگ، لوز نارگیلی، لوز ترحیمی)، قطاب، پشمک، حاجی بادام، نان برنجی، پشمک یزدی، کیک یزدی، کیک تخته‌ای، نان پنجره‌ای، سوهان‌ آردی، سوهان یزدی، حلوا ارده اردکان و ... برخی از شیرینی های معروف یزد هستند که به شهرها و کشورهای دیگر جهان نیز صادر می شوند. در صفحه شیرینی سنتی یزد شما را با طرز پخت هرکدام از این ها آشنا می کنیم.

شیرینی یزد

شیرینی سنتی یزد

سفال و سرامیک میبد

با توجه به اینکه نخستین کوره ‌هاى پخت گِل خام پیدا شده در ایران مربوط به ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می باشد، می توان سفالگری را به عنوان یکى از قدیمى‌ترین صنایع دستى ایران به حساب آورد.

قدمت سفالگری در یزد به بیش از ۷۰۰ سال می رسد و میبد عمده تولید کننده آن در استان یزد می باشد. به تولیدات سفال در اصطلاح محلی «کَواره» گفته می شود که با نقش‌ و طرح های اصیل مرغ و ماهی، خورشید خانم، خورشید کویری، مرغ نوعی گنجشک کویر، ماهی کنایه از کم آبی یزد و ... تزیین می گردند. ظروف و کواره‌ های میبد سه نوع از قبیل سفال ساده بدون لعاب، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک هستند.

در سال 1971 میلادی (1350 هـ. ش) طرح سرامیک میبد با نقش خورشید، مرغ و ماهی در نمایشگاه بین‌المللی مونیخ برنده مدال طلا شد و در سایر نمایشگاه‌ ها نیز با استقبال قابل توجهی مواجه گشت.

سفال و سرامیک یزد

سفال و سرامیک یزد

قالی بافی

قالی بافی عمده ترین صنایع دستی استان یزد با حدود 65000 دار قالی می باشد و نزدیک ۱۳0 هزار نفر در این صنعت مشغول هستند. از تولیدات قالی دستباف استان یزد، 5 درصد در داخل، 45 درصد در خارج از استان و 50 درصد در خارج از کشور به مصرف می رسد.

75 درصد فرش استان از پشم و 25 درصد بقیه از كرک و نقشه های اصیل آن به نام های هراتی، سردار جنگل، گل و ماهی، كرمانی و نقوش مشابه می باشد.

قالی بافی

شَعربافی

مردم یزد از قدیم با صنایع و هنرهای دستی همانند نساجی عجین و همراه بوده اند که باید یادآور شد به مجموعه مشاغل نساجی سنتی یزد «شَعربافی» میگویند؛ مشاغلی همانند: دارایی بافی، احرامی بافی، ترمه بافی و... . هنر شعربافی شاخه های مختلفی دارد که با استفاده از دستگاه‌ های چوبی در ابعاد مختلف طراحی و بافته می‌شود. این هنر در گذشته رونق خوبی داشته و زنان و مردان در خانه ها و کارگاه ها به انجام آن مشغول بوده اند اما در حال حاضر نمونه های آن کمتر شده است.

شعربافی در یزد

ترمه دوزی از صنایع دستی یزد

ترمه بافی با بیش از چهارصد سال سابقه از مواد اولیه ابریشم به عنوان تار و کرک نازک، نخ، پشم به عنوان پود و نقش و نگارهای مختلفی همچون بته و جقه، طرح شاه عباسی، شاخ گوزنی و ... به دست می آید که زرتشتیان برای دوخت نوعی شلوار در جشنها از آن استفاده می کردند.

پارچه ترمه، شال یزدى، شال ‌بندى، شال رضایی، شال راه ‌راه، شال چارقدى، شال محرمات، شال اتابکی، شال کشمیرى و ... گونه های متفاوت ترمه یزدی هستند که طرفداران زیادی دارد.

در گذشته ترمه را با دست و انگشت می بافتند از این رو به انگشت باف نیز مشهور بود ولی بعدها بافت آن به صورت نیمه دستی و با دستگاه های خاصی صورت گرفته که کار بافت ترمه را راحت تر کرده است.

ترمه بافی

زیلو میبد

زیلو، زیرانداز معروف یزدی از نخ پنبه ای به رنگ های طبیعی و ثابت آبی و سفید و گاهی قرمز، نارنجی و سبز (از گیاهانی همچون روناس، پوست گردو و ...) است که قدمتش به پیش از اسلام می رسد. زیلو بسیار بادوام و خنک برای مناطق كویری است که در شهرستان میبد با طرح های مختلف رکنه دونی، زلفک، هشت پر بزرگ و کوچک، کلید، بند رومی و ... تولید شده و مرغوب ترین آن، نفتال نام دارد.

زیلو بافی یزد

زری بافی

زری بافی با قدمت طولانی خود یکی از پارچه های ظریف و زیباست که ماده اصلی آن، ابریشم طبیعی می باشد. زری بافی یکی از نفیس ترین بافته های منسوخ شده است که نمونه هایی از آن را در موزه ها می توان نظاره کرد. همچنین لازم به ذکر است که شهرهای اصفهان، ابیانه، یزد و کاشان جزو مراکز اصلی تولید زری بوده اند.

زری بافی

مخمل بافی

مخمل از نفیس‌ترین پارچه ‌های ابریشم طبیعی یزد است که به شکل دست‌بافت نیز تهیه مى‌شود.

مخمل بافی

شمد یزدی؛ یکی از سوغات پارچه ای یزد

شمد پارچه ای نازک از نخ پنبه به عنوان تار و ابریشم مصنوعی (ویسکوز) به عنوان پود با نقش های ساده چهارخونه است که رواندازی بسیار مناسب در فصل تابستان می باشد و امروزه هم با بافت های ماشینی به حیات خود ادامه داده است.

شمد بافی یزد

دارایی بافی

دارایی بافی (ایکات) با ماده اولیه ابریشم طبیعی و نخ ویسکوز و رنگ های گرم و روشن زرد، سبز، قرمز و بنفش در کارگاه های یزد تولید می شود و قدمتی بیش از 800 سال دارد. باید متذکر شد که رنگ های پر حرارت قرمز و بنفشی که در این پارچه دیده می شود، حال و هوای کویری را زنده می کند و اندازه مصرفی این پارچه، پس از بافت کامل، به مقدار نیاز مشتری بریده می شود. در قدیم این پارچه ها کاربرد بقچه، رولحافی، بقچه سوزنی داشته است.

معادل واژه دارایی بافی، «ایکات» است که واژه ای مالایی بوده و از آن با معنی بستن، گره زدن و پیچاندن یاد می شود.

نکته جالب توجه آن است که در صورت پاره شدن تار این پارچه، از گره استفاده نمی شده؛ بلکه از پودر پنبه و عسل برای چسباندن بهره می گرفته اند.

همچنین درباره وجه تسمیه این پارچه باید گفت در قدیم کسانی که از تمکن مالی و دارایی قابل توجهی برخوردار بودند، می توانستند از آن استفاده کنند و همچنین در جهیزیه عروس قرار می دادند که جزو وسایل سرمایه ای او بوده و دارایی وی محسوب می شده است.

دارایی

دارایی بافی در یزد

پتوبافی

بافت پتوى دستبافت در اشکدز و خرانق یزد توسط بانوان خانه‌دار انجام می شود. این نوع پتو در ابتدا به صورت 5/0×۲۲ متر از تولید در مى‌آید، سپس به چهار تکه تقسیم و با دوختن آن ‌ها پتویى به ابعاد ۲×۲/۲ متر به وجود مى‌آید.

پتو بافی

گیوه بافی

در منطقه های تفت، مهریز، نیر، هنزا، بغداد آباد و بهاباد یزد، زنان روستایی با استفاده از نخ پنبه ای و ابزارهای ساده، رویه گیوه را بافته و تخت و دوخت آن توسط مردان انجام می شود كه به آن تخت كشی می گویند.

گیوه بافی یزد

چادرشب

چادرشب‌ بافى یا کاربافى، صنعتى خانگى از نخ ویسکوز، نخ‌ پنبه ‌اى، مواد رنگى و نشاسته است که در یزد، اردکان و بخش زارچ بافته می شود.

چادرشب معمولا دو نوع است؛ نازک و منقوش برای رختخواب ‌پیچی و چادرشب ضخیم صحرایی با طرح راه راه برای حمل علوفه و محصولات کشاورزی.

چادرشب بافی یزد

دستمال بافی

دستمال عشایرى یزدی به صورت ساده یا رنگی به وسیله دستگاه ‌‌هاى سنّتى چاله ‌اى قدیمی دستی و برقى در کارگاه های یزد بافته و تولید می شوند.

انواع این دستمال ها به نام های ابریشمی، عشایری و مرسریزه معروف می باشند.

دستمال عشایرى یزدی

روتختی

روتختی از ماده اولیه نخ ویسکوز و پشم می باشد که در ابعاد 240 × 300 سانتی متر تولید می گردد.

روتختی یزدی

احرامی بافی

احرامی با تار و پود پنبه ای و در اندازه های 70×100 و 90×120 سانتی متری وجود داشته که مورد توجه حجاج بوده و امروزه یک کارگاه در یزد بدین حرفه مشغول است.

احرامی بافی

دندانی بافی

دندانی یا گل خورد، به لباس زرتشتیان یزد شهرت دارد که هرچند دارای ظاهری ساده است اما با کمی دقت، خبر از پر زحمت بودن بافت آن می دهد. در این پارچه از نقوش و رنگ های متنوعی بهره گرفته شده که در عین حال، سادگی و دلنشین بودن آن را نشان می دهد.

دندانی بافی

بقچه و لُنگ

بقچه و لنگ حمام، پارچه هایی رنگارنگ و شاد در ابعاد 150 × 110 سانتیمتر است كه غالبا در بافت آن از نخ پنبه ای استفاده می شود.

لنگ

روفرشی

پارچه ای راه راه و نخ پنبه ای با عرض 96 سا نتیمتر به رنگهای سیاه و سفید یا آبی و سفید می باشد که به تناسب سطح فرش از آن استفاده می كنند.

روفرشی یزد

حصیربافی

بافت حصیر با استفاده از الیاف درخت خرما در مناطقی همچون بهاباد، بافق، مباركه و روستای زرین اردكان رواج دارد و انواع تولیدات آن شامل حصیر زیرانداز، بادبزن، انواع كلاه، جارو، پادری و سبد می شود.

حصیربافی یزد

زرگری

زرگری یكی از هنرهای ظریف و ارزشمند یزدی است که با استفاده از طرح ‌ها و نقوش ساده هندسی و نمادین به ساخت زیورهای قیمتی و 20 عیار با تلفیق سنگ ‌ها و گوهرهای گرانبها پرداخته و زیورآلاتی همچون انگشتر، گوشواره، دست بند، گردن بند و سینه‌ریز، ‌حلقه و النگو را خلق می کنند.

زرگری یزد

مسگری در یزد

در میان صنایع دستی متنوع استان یزد ظروف و کالاهای از جنس «مس» آن هم به دلیل کیفیت، تنوع و طرح‌های متعدد توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند.

مسگری از صنایع مشهور و کهن شهر یزد می باشد که یزد را به عمده مراکز تولید این هنر دستی تبدیل نموده است.

تولیدات مسی در قدیم شامل سینی، ملاغه، کف گیر، کماجدان، لگن و ... بوده اما با تغییرات سبک زندگی، اندازه و نوع تولیدات مسی نیز تغییر و تنوع بیشتری یافته است و اشکال تزئینی نظیر قندیل آبی، قوری، کشکول، ساعت، اشکال تخت جمشید، مرغ و ماهی، گل و بوته با برجسته کاری های ترمه و ... نیز به آن اضافه شده است.

مس گری یزد


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi