https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب

تاریخ ثبت : 11 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب
مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب

آذر یزدی که بود؟

مهدی آذر یزدی زاده ، متولد ۲۷ اسفند ۱۳۰۰ در روستای خرمشاه یزد از خانواده ای تازه مسلمان با اجداد زرتشتی می باشد. وی به دلیل مخالفت پدر، هیچ ‌گاه به مدرسه نرفت و الفبا را از وی آموخت و پای منبرهای مذهبی بزرگ شد. آذر یزدی در سن 54 سالگی وقتی برای اولین ‌بار یک کلاس درس دید، نتوانست جلوی گریه‌ خود را بگیرد.

وی از 8 سالگی برای کمک به پدرش در زمین رعیتی کار می کرد و در 20 سالگی به کارگاه جوراب بافی یزد رفت و در آنجا مشغول به کار شد. از آنجا که صاحب کارگاه جوراب بافی، مغازه کتابفروشی هم داشت روزی تصمیم به تأسیس دومین کتابفروشی شهر یزد گرفت. در آن روز، آذر یزدی را از میان شاگردان کارگاه جوراب بافی انتخاب و به کتاب ‌فروشی جدید منتقل کرد. شروع کار در کتابفروشی، زمینه آشنایی او را با شعر و ادب فراهم کرد. پس از مدتی به تهران تغییر مکان داد و توسط یکی از دوستان خود به چاپخانه حاج محمد علی علمی معرفی و مشغول به ‌کار شد. وی بعدها در کتابفروشی‌ های خاور، امیرکبیر، ابن سینا، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، روزنامه اطلاعات، روزنامه آشفته و ... نیز فعالیت داشت. وی در کنار نویسندگی، به امور غلط گیری و فهرست اَعلام ‌نویسی نیز می پرداخت و تا آخر عمر به همین کار ادامه داد.

مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب

آذر یزدی شیفته کتاب ، هرگز ازدواج نکرد و به سر کار دولتی هم نرفت. تنها لذت زندگی ‌اش؛ کتاب خواندن بود و می گفت: سرم را که توی کتاب می‌کنم، مثل یک آدم مست، دنیا روی سرم خراب می‌شود و این تنها لذتی است که می‌شناسم. او همیشه اخلاص داشت و نه به دنبال شهرت بود و نه پول، فقط نوشتن کتاب برای بچه های بی پول برایش مهم بود.

وی در سال 1373 بعد از 50 سال زندگی در تهران، به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره خانه و امیدوار به اتمام کارهای نیمه تمامش در محیط ساکت و آرام خانه پدری به یزد برگشت اما گاه گاهی به تهران و کرج، منزل فرزند خوانده ‌اش می رفت.

مهدی آذر یزدی آخرین ‌دفعه ای که به قصد ادامه نویسندگی و تکمیل و چاپ کارهایش به کرج آمد، راهی بیمارستان شد و در 18 تیر ماه سال ۱۳۸۸ در سن 88 سالگی در بیمارستان آتیه تهران با دار فانی وداع کرد. پیکر عزیزش را در حسینیه‌ خرمشاه یزد، نزدیک محل زندگی ‌اش به خاک سپرده شد.

مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب

آذر یزدی برای کودکان

آذر یزدی نویسنده ادبیات کودکان ایران، در بازآفرینی و بازنویسی آثار قدیمی هم پیشگام بود.

وی در سن ۳۵ سالگی پس از دیدن کتاب قصه انوار سهیلی در چاپخانه، توجه ‌اش به ساده‌ نویسی قصه مخصوص کودکان جذب شد سپس با توجه به زمینه مطالعات فراوان قبلی اش، به فکر نوشتن جلد اول« کتاب قصه ‌های خوب برای بچه ‌های خوب » افتاد و شروع به نوشتن داستان ‌های مختلف برای کودکان کرد.

او در این راه، 5 کتاب با عنوان مجموعه« قصه‌ های خوب برای بچه ‌های خوب» و 5 کتاب کوچکتر در مجموعه« قصه‌ های تازه از کتابهای کهن» نوشت و تاکنون 23 عنوان کتاب از وی منتشر شده ‌است. به طور کلی، تعداد آثار نظم و نثر مهدی آذر یزدی به بیش از ۳۰ اثر می‌رسد که عبارتند از؛

قصه‌ های خوب برای بچه ‌های خوب در 8 جلد( کلیله و دمنه، مرزبان نامه، سندباد نامه و قابوس نامه، مثنوی مولوی، قرآن، شیخ عطار، گلستان و ملستان، چهارده معصوم)، قصه ‌های تازه از کتاب ‌های کهن در 10 جلد( خیر و شر، حق و ناحق، ده حکایت، بچه آدم، پنج افسانه، مرد و نامرد، قصه ‌ها و مثل ‌ها، هشت بهشت، بافنده داننده، اصل موضوع)، گربه ناقلا، شعر قند و عسل، مثنوی بچه خوب، قصه ‌های ساده برای نوآموزان و ... همچنین آثار دیگری که هنوز به چاپ نرسیده ‌است.

مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب

جوایز دریافتی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی در سال ۱۳۴۳ به خاطر نگارش کتاب« قصه ‌های خوب برای بچه ‌های خوب» از سوی سازمان جهانی یونسکو موفق به دریافت جایزه شد.

در سال ۱۳۴۵ نیز برای این کتاب و کتاب« قصه ‌های تازه از کتاب ‌های کهن» از طرف بنیاد پهلوی، جایزه سلطنتی کتاب سال را از آن خود کرد.

3 کتاب دیگر آذر یزدی نیز در نظر شورای کتاب کودک به عنوان« کتاب برگزیده سال» انتخاب شدند. وی در سال ۱۳۷۹ هم برای نوشتن داستان ‌های قرآنی و دینی،« خادم قرآن» شناخته شد. البته چندین بار نیز حوزه هنری استان یزد، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، بنیاد ریحانة الرسول (س) و ... برای این نویسنده توانا، مراسم بزرگداشت برگزار کرده اند.

پس از مرگ آذر یزدی هم به همت حوزه هنری استان یزد و با همکاری اداره پست شهر یزد، تمبر یادبودی با شمارگان ۱۶۰۰ به چاپ رسید.

مهدی آذر یزدی پدر بچه های خوب


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi