https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مراسم عاشورا از دیدگاه گردشگران خارجی

تاریخ ثبت : 20 شهریور 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  مراسم عاشورا از دیدگاه گردشگران خارجی
مراسم عاشورا از دیدگاه گردشگران خارجی مراسم عاشورا از دیدگاه گردشگران خارجی

نخل‌برداری یزدی‌ها از نگاه جهانگردان و مورخان

«مریت هاکس نویسنده» مراسم نخل برداری یزد در سال 1311 هـ. ش ایران را چنین دیده است؛ «مردم مسلمان یزد بسیار متعصبند، امسال وقتی از سوی دولت دستور رسید که دسته‌ های عزاداری مجاز نیستند نخل‌های بزرگ و آئینه‌کاری شده حامل پیکر امام حسین (ع) را همراه خود حرکت دهند، آشوب ‌ها برخاست و چون مردم اطلاع یافتند که دسته‌های عزاداری به هیچ وجه نباید تشکیل شود به هیچ کس اجازه زنجیر زدن یا قمه زدن داده نمی‌شود، آشوب‌ها شدت یافت. زنان در میدان شهر جمع شده و به شهربانی حمله کردند و پاسبانها فقط پس از رسیدن پنجاه سرباز مسلح توانستند از پرتاب سنگ آنها جلوگیری کنند و آن سال نخل ‌برداری مفصل صورت نگرفت.»

نخل‌برداری یزدی‌ها از نگاه جهانگردان و مورخان

«فرد ریچاردز» نیز در سفرنامه خود از مراسم نخل برداری عاشورایی یزد می گوید؛ «در یزد مراسم ماه محرم با چنان شور و حرارتی برگزار می‌شود که بعضی از اوقات به یک نوع جنون مذهبی مبدل می‌گردد. در میدانی که مقابل مدخل اصلی بازار واقع شده، چوب‌بست بزرگی تعبیه شده که نماینده یک نوع تابوتی است به نام نخل و هر ساله آن را با شال و آیینه می‌پوشانند. این دستگاه عجیب و غریب به وسیله صدها تن مرد دور میدان حمل می‌شود. این مردان در زیر نخل اجتماع می‌کنند تا ثواب حرکت دادن آن نصیبشان شود (گر چه تصور می‌کنند که این نخل توسط حضرت فاطمه حرکت می‌کند)... این دستگاه یا چوب‌بست از قطعات عظیم چوب که وزن آنها نیز خیلی زیاد است ساخته شده و به قدری بزرگ است که نمی‌توان آن را از میدان خارج کرد و یا از در اصلی بازار که به کوچه منتهی می‌گردد، داخل کرد.»

نخل‌برداری یزدی‌ها از نگاه جهانگردان و مورخان

«استاد عبدالحسین آیتی تفتی» در تاریخ یزد می نویسد؛ «نخل و نخل‌بندی در همه ایران رایج است، ولی در هیچ شهر و شهرستان مانند یزد و تفت پرهیاهو نیست. در یزد ، نخل بزرگ که هنوز اسکلت آنها در دو میدان امیرچخماق و میدان شاه (بعثت) موجود است و گویند قدمت نخل میرچخماق بیشتر و چهارصد سال از عمر آن گذشته است. نخل ‌بندی در یزد آن هم از قدیم عنوان داشته ولی نه به این صورت و مقصد، بلکه مخصوص بوده است به آرایش کمی از گلهای مصنوعی که حامل آن را، نخل و گل‌کاری آن را، نخل‌بندی می‌گفته‌ اند. برای جشن‌ها و سورها و ماتم ‌ها، در جلو عروس نخل حرکت می‌داده‌اند که از گلهای طبیعی یا مصنوعی نخل‌بندی شده بود. در بردن جنازه میت هم آن گونه نخل‌بندی‌ها بوده است. سعدی علیه‌الرحمه می‌گوید:

                                                                                                              «نخلبندم ولی نه در بستان                 یوسفم من ولی نه در کنعان.»

نخل‌برداری یزدی‌ها از نگاه جهانگردان و مورخان

«جلال آل احمد» نیز درباره نخل محرم یزد می نویسد؛ «یزد از یک نظر موزه ابزار عزاداری ‌های محرم است. سه چهار تا نخل بزرگ در گوشه و کنار شهر است. در روزگاری که آسمان شهر را شبکه ‌بندی درهم و برهم سیم‌کشی ‌های برق و تلفن مغشوش نکرده بود، برای حرکت دادن هر کدام از آنها دست‌ کم صد مرد لازم بوده، اما سیم ‌های تمدن در آسمان شهر پای این نخلها را مدتهاست به زمین کوبیده و اکنون هر کدام به گهواره مشبکی می‌مانند که انگار روزی اسباب ‌بازی غولی بوده و گمان می‌کنی از وقتی دوران جنّ و پری و افسانه‌ های گرز صد مَن رستم تمام شده است، این بازیچه ‌ها نیز دل غول بچه‌ها را زده‌اند که در گوشه‌ای ‌شان انداخته ‌اند و رفته ‌اند. نخل میدان شاه، نخل امیرچخماق و دیگر نخلها که اسمشان را فراموش کردم، خودشان نخل را نقل می‌گفتند.»

نخل‌برداری یزدی‌ها از نگاه جهانگردان و مورخان


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi