https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

معروف ترین کویرهای یزد

تاریخ ثبت : 26 دی 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  معروف ترین کویرهای یزد
معروف ترین کویرهای یزد معروف ترین کویرهای یزد

کویر با جلوه ای متفاوت از طبیعت، طرفداران زیادی را در میان گردشگران به خود جذب کرده است. این دوست داشتنی بی ادعا با مهمان نوازی، ستاره هایش را در طبق آسمان می گذارد و به دوستدارانش پیشکش می کند.
شهر یزد میزبان بسیاری از کویرهای ایران است و برای طبیعت گردان امکانات گشت و گذار در این بخش از طبیعت را فراهم کرده است. برای آشنا شدن با جذاب ترین کویرهای یزد با ما همراه شوید. 

معروف ترین کویرهای یزد

کویر اردکان (سیاه کوه)

کویر سیاه کوه اردکان از مهم ترین کویرهای منطقه به شمار می رود. این کویر به شکل هلال ماه یا به اعتقاد برخی نعل اسب می باشد که میان دو کوه سیاه کوه و هرشت واقع شده است. این کویر محبوب در شمال اردکان با جهت شمال غربی_جنوب شرقی قرار دارد.  
بخش شمالی کویر سیاه کوه حتی در گرم ترین ماه های سال آب و هوای مرطوب دارد این در حالی است که بخش جنوبی از ماه خرداد تا شهریور دارای آب و هوای خشک می باشد.
بیشتر سطح زمین این کویر رسی، حالت پف کرده و ناهموار دارد که این حالت نشان دهنده نمک زیاد موجود در خاک و سطح بالای سفره های آب زیرزمینی است.
این کویر زیبا دارای کمپ ریگ زرین یا مغستان است که شرایط تفریح و کویرنوردی ایمن را برای علاقه مندان فراهم کرده است. 

معروف ترین کویرهای یزد

کویر کاراکال 

کویر کاراکال یا صادق آباد از دیگر کویرهای زیبای یزد به شمار می رود. این کویر از نظر جغرافیایی در دل ایران و نیز در نزدیکی شهرستان بافق واقع شده و به دلیل اینکه زیستگاه گربه سانی به نام کاراکال می باشد به این نام شهرت یافته است.
این کویر زیبا دارای تپه های شنی و نخلستان زیبایی است که ظاهر آن را دلنشین تر می کند. همچنین با وجود کمپ های شن و شادن و شهید برزگری ، امکانات رفاهی و اقامت کویرنوردان در کویر کاراکال مهیا شده است. 
این کویر برای تفریحات هیجان انگیز و اقامت در شب های آرامش بخش و پر ستاره کویری یک گزینه ایده آل به نظر می رسد.

معروف ترین کویرهای یزد

کویر ابرقو 

کویر ابرکوه یا ابرقو در بیست کیلومتری شرق شهرستان ابرکوه واقع شده است. قسمت عمده این کویر را نمکزارها تشکیل داده است. آب این کویر را رودخانه کاسه رود و چند رود دیگر تشکیل می دهد که وجود رودخانه در کویر چهره بدیعی از طبیعت را به نمایش می گذارد. 
همچنین شکاف عمیق و جالبی در این کویر ایجاد شده که از پدیده های شگفت انگیز زمین شناسی به شمار می رود و بسیاری از توریست ها را برای بررسی آن به این مکان می کشاند.
در حاشیه شمال غربی این کویر باتلاق هایی وجود دارد که باعث شده کویر نوردی بدون راهنما در این کویر غیر ممکن و خطرناک باشد. 
کویر ابرقو کمپ های گردشگری ندارد، اما در صورت درخواست بازدیدکنندگان، اجاره ماشین های سافاری و آفرود امکان پذیر است و برای اقامت در شب نیز خانه های بوم گردی در اختیار کویرنوردان قرار می گیرد.

معروف ترین کویرهای یزد

کویر هرات و مروست 

این کویر به ساحت 5905 در شرق شهرستان خاتم واقع شده که از شرق به شهرستان مروست و از جنوب به شهرستان هرات و از شمال به کویر ابرکوه می رسد که به آن کویر هرابرجان هم گفته می شود. 
رودخانه بوانات در این کویر واقع شده و نیز یک منطقه حفاظت شده به نام بورویه در کویر هرات قرار دارد که بر جذابیت این منطقه افزوده است.
در این کویر نمکزاری زیبا با چشم اندازی شگفت انگیز قرار دارد. مردم محلی نمک را با ماشین های باری به مروست می برند، تصفیه می کنند و مورد استفاده و فروش قرار می دهند.

معروف ترین کویرهای یزد

 کویر بهادران

این کویر در مرز انار و مهریز و نزدیکی گرد کوه واقع شده است. در این کویر دشتی به نام مخلصون قرار دارد که دارای یک منطقه حفاظت شده به نام کالمند می باشد. در این منطقه حیواناتی از جمله آهو، عقاب سر سفید و در قسمت های مرتفع کل و بز و... زندگی می کنند. 
از دیگر جاذبه های این کویر وجود تنها کاروانسرای مدور ایران به نام کاروانسرای زین الدین در پیرامون آن است.
این کویر از مناطق جذاب برای علاقه مندان و پژوهشگران نجوم است که در گروه هایی در اواسط شب راهی کویر می شوند و زمانی را به سیر در آسمان بی انتها می پردازند. 

معروف ترین کویرهای یزد

این کویر بسیار وسیع و بزرگ است و به خاطر منطقه حفاظت شده برای عبور از آن نیاز به احتیاط و اطلاع دادن به نگهبان منطقه می باشد.

کویر فهرج

این کویر در 25 کیلومتری جنوب شرقی یزد و 5 کیلومتری روستای فهرج قرار دارد. این کویر بکر و زیبا مقصد کویرنوردی بسیاری از گردشگران است. کمپ خاطره در این کویر واقع شده است که تمام امکانات رفاهی را در اختیار مراجعین می گذارد.

معروف ترین کویرهای یزد

کویر ساغند

کویر ساغند در 50 کیلومتری روستای ساغند واقع شده است. این کویر غنی از معادن مختلفی از جمله اورانیوم، مس، آهن و طلا است. معدن اورانیوم که باارزش ترین دارایی این کویر به شمار می رود در سال 1363 کشف شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
این کویر وسیع برای فیلم و مستندسازی شرایط مطلوبی دارد به طوری که بسیار مورد استفاده هنرمندان قرار گرفته است، اما برای مردم عادی به دلیل وجود معادن اورانیوم محدودیت بازدید دارد و بالطبع کمپ های کویری نیز در کویر ساغند فعالیت نمی کنند.  

کویر ساغند


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi