https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کویر ریگ زرین کجاست؟

تاریخ ثبت : 27 دی 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  کویر ریگ زرین کجاست؟
کویر ریگ زرین کجاست؟ کویر ریگ زرین کجاست؟

ریگ زرین از کویرهای پرطرفدار در میان کویرهای یزد می باشد که نام جغرافیایی آن کویر سیاه کوه یا عقدا است که به خاطر برگزاری کمپ ریگ زرین، به این نام شهرت یافته است. کویر ریگ زرین در نزدیکی اردکان و در روستای ساغند واقع شده، این کویر از شمال به ارتفاعات انارک، از جنوب به کوه نمک و گریگون و از غرب به بیایان های نایین و نوگنبد محدود می شود.

ویژگی های کویر ریگ زرین

میانگین ارتفاع کویر ریگ زرین از سطح دریا به 270متر می رسد. این کویر شکلی شبیه به هلال ماه یا به اعتقاد برخی نعل اسب دارد که در قوس درونی آن سیاه کوه با ارتفاع ۲۰۵۰ واقع شده است. سطح زمین این منطقه حالت پف کرده دارد و نمکزارهای زیادی در آن مشاهده می شود که این ها نشانه ای از سطح بالای سفره های آب زیرزمینی در این منطقه است. شکل زیبای سطح این کویر در کنار ریگزارها و تپه های شنی طلایی یک صحنه منحصر به فرد از طبیعت را به نمایش می گذارد.

در بخش های غربی این کویر حفره هایی وجود دارد که در اثر نشست زمین به وجود آمده اند و طول آن ها به یک متر و عمقشان به 15 سانتی متر می رسد.

ویژگی آب و هوا

بادهای شدید و تفاوت دمای زیاد شب و روز از ویژگی های مشترک همه کویرهاست که کویر ریگ زرین یا سیاه کوه نیز از این قاعده مستثنی نیست. از ویژگی های آب و هوایی دیگر این منطقه نوسانات زیاد دما در فصول مختلف سال است به طوری که دی و بهمن سردترین و تیر گرم ترین زمان این کویر می باشد و نوسانات دما از بیست درجه سانتی‌گراد زیر صفر تا چهل و شش درجه سانتی‌گراد بالای صفر می رسد.

آب و هوای بخش شمالی و جنوبی این کویر نیز کاملاً با هم تفاوت دارد به طوری که بخش شمالی در بیشتر ماه های سال مرطوب و بخش جنوبی بیشتر خشک می باشد.

پوشش گیاهی کویر ریگ زرین

با شنیدن نام کویر تصویر یک زمین بی آب و علف با شن های روان در ذهن متبادر می شود، کویر زرین نیز پوشش گیاهی ویژه ای ندارد اما در حاشیه آن گیاهان شورپسندی مانند اشنان و گز به صورت تنک دیده می شود. همچنین در بخش هایی که شوری خاک قدری کاهش می یابد، گیاهانی چون تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیكا، خارشتر می رویند که بسیاری از آن ها خواص دارویی دارند.

گونه های جانوری

نمی توان تصور کرد که در کویر بی آب و علف و شرایط سخت آن حیواناتی زیادی زندگی کنند، اما باید بگوییم که حاشیه این کویر زیستگاه جانورانی از قبیل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، گنجشک معمولی، لاک پشت ها و نیز خانواده‌ آگاما‌ها، سمندر‌ها، اسکینک ‌ها و بزمجه ها می باشد.

مسیر دسترسی

یکی از مسیرهایی که از یزد برای رفتن به ریگ زرین مناسب است، مسیر اردکان به احمد آباد و سپس طی کردن جاده خاکی احمدآباد است. این مسیر از کنار خط آهن می گذرد و به کویر سیاه کوه منتهی می شود.
مسیر دیگر، جاده انارک به طرف ایستگاه راه آهن نایین و پس از آن گذر از جاده خاکی کنار ریل قطار تا ایستگاه نوگنبد است.
مسیر سوم، طی کردن مسیر خاکی انارک به طرف اسماعیلیان است که به سیاه کوه می رسد.
تمامی مسیرهای یزد به ریگ زرین حدود 150 کیلومتر است که دو ساعت زمان می برد.
مسیری که از تهران تا کویر ریگ زرین باید طی کرد، 700کیلومتر با فاصله زمانی7 ساعت و 30 دقیقه است. این مسیر از تهران به اردکان و سپس به سمت جاده طبس می رسد. این جاده در نهایت به ساغند منتهی می شود و از آنجا تا کویر ریگ زرین تابلوها راهنمای راه گردشگران هستند. 

توصیه ها

نزدیک ترین پمپ بنزین به این کویر در روستای ساغند است اما در این روستا امکانات رفاهی وجود ندارد بنابراین وسایل مورد نیاز خود را از اردکان تهیه کنید.

البته کمپ ریگ زرین در این کویر واقع شده و تا حدی اقامت را برای کویرنوردان آسان می کند و همچنین این کمپ دارای تجهیزاتی چون ماشین های آفرود و موتور چهارچرخ نیز می باشد که در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

برای یک کویرنوردی هیجان انگیز و در عین حال امن، تور کویرنوردی رادینا یک گزینه ایده آل است.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi