https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

نارین قلعه میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  نارین قلعه میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، میدان شهرداری، نارین قلعه میبد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 17
روز بازدید : همه روزه به جز شنبه ها عصر و ایام تعطیل
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 4000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 300,000 IRR

در برخی شهرهای کشور، ارگ هایی به نام نارین قلعه وجود دارد که در گذشته، اغلب به عنوان دژهای حکومتی شناخته می شدند و نارین قلعه میبد یکی از آن ها است. این قلعه ها با معماری خاص و کاربری ویژه ای در بعضی مناطق بنا شده و هنوز آثاری از آن ها به جا مانده است. نارین قلعه میبد، مهم ترین و دیدنی ترین بنای میبد و کهن ترین قلعه‌ استان یزد به شمار می آید.

قدمت نارین قلعه میبد

نارین قلعه میبد که در میان مردم به نارنج قلعه نیز معروف است قدمتی چند هزار ساله دارد. به گفته باستان شناسان، سکونت در این قلعه از حدود 3 تا 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده است. بنابراین می توان گفت نارین قلعه، کهن ترین تمدن بشری را در سراسر استان یزد داشته است. به نظر می رسد این بنا در دوران پیش از اسلام و در دوران حکومت اشکانیان ساخته شده باشد. با این حال نشانه هایی از بازسازی مجدد قلعه در دوره های ساسانی و آل مظفر به چشم می خورد. این بنا در زمان حمله تیمور لنگ به ایران، به تصرف درآمد و از آن پس نتوانست اهمیت سابق خود را به دست آورد.

نارین قلعه میبد

معماری نارین قلعه یزد

یک سازه خشت و گلی با چند برج و باروی بزرگ، اولین مشخصه در معماری نارین قلعه یزد است که بر بالای تپه ای به ارتفاع 25 متر خودنمایی می کند. برای بنای این قلعه، به سبک رایج ابتدا خندقی حفر شده تا ساختمان قلعه را در بر بگیرد. قلعه بر روی پلان مدور بیضی شكلی پی ریزی و در پنج مرحله ساخته شده است. ساختمان قلعه شامل دو بخش اصلی حاکم نشین و مردم نشین یا شارستان بوده که به مرور زمان راه های زیرزمینی و مخفی، مسجد، حمام، بازار و گذرگاه به شارستان آن اضافه شده است.

بنای قلعه از درون شکل حلزونی و مارپیچی داشته و اتاق های آن به صورت باریک و تودرتو بنا شده تا در شرایط خطر، امنیت ساکنان آن را حفظ کند. تنها پنجره اتاق ها، سوراخ ها و روزنه های کوچکی است که در دیوار و سقف اتاق برای تامین نور و تهویه هوا در نظر گرفته شده است.

نارین قلعه میبد

نارین قلعه، سازه ای بر فراز چند تمدن

نارین قلعه بر بلندترین تپه شهر میبد بنا شده و به سرتاسر شهر میبد اشراف دارد. با این وجود، بررسی ها از احتمال وجود سکونتگاه هایی بر آن تپه، در دوره های پیش از احداث نارین قلعه حکایت دارد. نوع خاصی از معماری خشتی در بخش های قدیمی تر قلعه از جمله قسمت شاه نشین، یا لایه های زیرین به خصوص زیر دیوار شمالی به چشم می خورد. با توجه به نشانه های بازسازی چندباره ساختمان نارین قلعه، آثاری از سوختگی و نیز سفال هایی که از دوران آهن در زیر سازه یافت شده، باستان شناسان معتقدند هنوز كشفیات زیادی از این بنا و شناسایی دوره های مختلف سکونت در آن باقی مانده است.

نارین قلعه میبد

کاربری نارین قلعه در طول تاریخ

بنای هفت (یا پنج) طبقه ای نارین قلعه با کاربری نظامی ساخته شده و در طول تاریخ، جنگ های بسیاری به خود دیده است؛ با این حال برخی احتمال می دهند که از این قلعه به عنوان معبد نیز استفاده می شده است. با توجه به خطراتی که در زمان حمله بیگانگان برای مردم شکل می گرفت، راه های زیر زمینی گسترده ای در نارین قلعه ساخته شد که برای رفت و آمد و تهیه ملزومات زندگی از جمله آب و غذا مورد استفاده قرار می گرفت. پیچیدگی و پنهان بودن این مسیرها باعث شده در طی هیچ تجاوزی فتح نشوند.

نارین قلعه

رد پای نارین قلعه میبد در شاهنامه و کتب تاریخی

گفته می شود منظور حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه از دژ سپیدی که به دست سهراب ویران شد، نارین قلعه میبد بوده است. کتاب «تاریخ جدید یزد در قرن نهم» ساختن قلعه میبد به دست دیوان را بیان کرده و می نویسد: «قلعه را در زمان سلیمان پیغمبر علیه السلام ساختند... سلیمان فرمود كه دیوان كوهی را كه قابل اقلاع باشد جهت حفظ خزینه قلعه بسازند... دال دیو به این كوه گل رسید و به غایت قابل قلعه دید... سلیمان فرمود كه بر این پشته از گل سنگ قلعه حصین دال دیو بسازد، دیو به فرمان سلیمان قلعه میبد بساخت و بعضی خزائن سلیمان به آن قلعه نقل كردند... و او را قلعه دالان خوانند.»

نارین قلعه میبد

نارین قلعه در دوران پهلوی

با وجود استحکام بنا و آسیب های اندک در طول چند هزار سال، بخش هایی از این قلعه شامل برج ها، خندق و حصارهای بیرونی در دوران پهلوی و هنگام ساخت جاده های جدید تخریب شد. این قلعه در اصل شامل پنج حصار و چهار برج بلند استوانه ای بوده که در حال حاضر فقط حوزه مرکزی آن ها باقی مانده است. همچنین پل چوبی سیار و بزرگی که بر دروازه ساختمان قرار داشته در سال 1343 و در طی راهسازی اطراف نارین قلعه از بین رفته است.

نارین قلعه

شکوه ارگ بم در دل یزد

به دلیل شباهت های بسیاری که در معماری نارین قلعه و ارگ بم وجود دارد، بسیاری از گردشگرانی که از تماشای ارگ بم لذت می برند، علاقه مند به بازدید از این قلعه تاریخی هستند؛ به ویژه که نارین ‌قلعه‌ یزد بعد از ارگ بم به عنوان بزرگترین شهر قلعه خشتی ایران شناخته شد و در سال 1354 نیز با شماره 3490 به ثبت ملی رسید. دیدن این بنا برای دوستداران تاریخ چند هزار ساله ایران، قطعاً جذاب و پر هیجان خواهد بود.

نارین قلعه میبد

اگر قصد سفر به میبد را دارید خواندن دو مطلب بهترین هتل های میبد و اماکن دیدنی میبد را از دست ندهید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نارین قلعه میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi