https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

نارین قلعه میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  نارین قلعه میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، میدان شهرداری، نارین قلعه میبد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 17
روز بازدید : همه روزه به جز شنبه ها عصر و ایام تعطیل
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 4000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 300,000 IRR

کشور ایران با تاریخ پرفرازونشیب و تنوع معماری خود در قرن‌های متمادی، مجموعه‌ای از دیدنی‌ترین سازه‌های باستانی را به نمایش گذاشته که نارین‌قلعه یا نارنج‌قلعه یکی از آن‌ها است. ارگ‌های نارین‌قلعه که از گذشته به‌عنوان دژهای حکومتی شناخته می‌شدند، همچنان در تعدادی از شهرهای کشور به یادگار مانده و امروزه پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان می‌باشند. ارگ نارین‌قلعه میبد نیز با معماری خاص و کاربری ویژه خود، ازجمله دژهای قدیمی و جاهای دیدنی یزد است که در اینجا به معرفی تاریخچه و خصوصیات شگفت‌انگیز آن پرداخته می‌شود.

قدمت نارین قلعه میبد

نارین قلعه میبد که در میان مردم به «نارنج قلعه» نیز معروف است، قدمتی چند هزارساله دارد. به گفته باستان شناسان، سکونت در این قلعه از حدود 3 تا 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده است؛ بنابراین می‌توان گفت نارین قلعه، کهن‌ترین تمدن بشری را در سراسر استان یزد داشته است و به نظر می‌رسد که این بنا، در دوران پیش از اسلام و در دوران حکومت اشکانیان ساخته شده باشد. بااین‌حال، نشانه‌هایی از بازسازی مجدد قلعه در دوره‌های ساسانی و آل مظفر به چشم می‌خورد. این بنا در زمان حمله تیمور لنگ به ایران، به تصرف درآمده و ازآن‌پس تا امروز، هنوز نتوانسته تا اهمیت سابق خود را به دست آورد.

نارین قلعه میبد

معماری نارین قلعه یزد

یک سازه خشت و گلی با چند برج و باروی بزرگ، اولین مشخصه در معماری نارین قلعه یزد است که بر بالای تپه‌ای به ارتفاع 25 متر خودنمایی می‌کند. برای بنای این قلعه به سبک رایج، ابتدا خندقی حفر شده تا ساختمان قلعه را در بربگیرد. سپس قلعه بر روی پلان مدور بیضی‌شکلی، پی‌ریزی و در 5 مرحله ساخته شده است. ساختمان قلعه، شامل دو بخش اصلی حاکم‌نشین و مردم‌نشین یا شارستان بوده که به‌مرورزمان راه‌های زیرزمینی و مخفی، مسجد، حمام، بازار و گذرگاه به شارستان آن اضافه شده است.
بنای قلعه از درون، شکل حلزونی و مارپیچی داشته و اتاق‌های آن به‌صورت باریک و تودرتو بنا شده تا در شرایط خطر، امنیت ساکنان آن را حفظ کند. پنجره و نورگیرهای اتاق‌ها، تنها سوراخ‌ها و روزنه‌های کوچکی است که در دیوار و سقف اتاق برای تأمین نور و تهویه هوا در نظر گرفته شده است.

برج نارین قلعه میبد

نارین قلعه، سازه ای بر فراز چند تمدن

نارین قلعه، بر بلندترین تپه شهر میبد بنا شده و به سراسر شهر میبد اشراف دارد. این امر و نتایج بررسی‌های انجام‌شده، از احتمال وجود چندین سکونتگاه بر روی تپه در دوره‌های پیش از احداث نارین قلعه حکایت دارد. نوع خاصی از معماری خشتی در بخش‌های قدیمی‌تر قلعه ازجمله قسمت شاه‌نشین، یا لایه‌های زیرین به‌خصوص زیر دیوار شمالی نیز به چشم می‌خورد. با توجه به نشانه‌های بازسازی چندباره ساختمان نارین قلعه، آثاری از سوختگی و نیز سفال‌هایی که از دوران آهن در زیر سازه یافت شده، باستان شناسان معتقدند که هنوز كشفیات زیادی از این بنا و شناسایی دوره‌های مختلف سکونت در آن باقی مانده است.

نمای کلی نارین قلعه میبد

کاربری نارین قلعه در طول تاریخ

بنای هفت یا پنج طبقه‌ای نارین قلعه، با کاربری نظامی ساخته شده و در طول تاریخ، جنگ‌های بسیاری به خود دیده است؛ بااین‌حال برخی احتمال می‌دهند که از این قلعه، به‌عنوان معبد نیز استفاده می‌شده است. با توجه به خطراتی که در زمان حمله بیگانگان برای مردم شکل می‌گرفت، راه‌های زیرزمینی گسترده‌ای در نارین قلعه ساخته شده که برای رفت‌وآمد و تهیه ملزومات زندگی ازجمله آب و غذا مورداستفاده قرار می‌گرفته است. پیچیدگی و پنهان بودن این مسیرها، باعث شده تا در طی هیچ تجاوزی، فتح نشوند.

حصار و برج خشتی نارین قلعه

رد پای نارین قلعه میبد در شاهنامه و کتب تاریخی

گفته می‌شود که منظور «حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه» از دژ سپیدی که به دست سهراب ویران شده، نارین قلعه میبد بوده است. کتاب «تاریخ جدید یزد در قرن نهم» ساختن قلعه میبد به دست دیوان را بیان کرده و می‌نویسد: «قلعه را در زمان سلیمان پیغمبر علیه‌السلام ساختند... سلیمان فرمود كه دیوان كوهی را كه قابل اقلاع باشد، جهت حفظ خزینه قلعه بسازند... دال دیو به این كوه گل رسید و به‌غایت قابل قلعه دید... سلیمان فرمود كه بر این پشته از گل‌سنگ قلعه حصین دال دیو بسازد، دیو به‌فرمان سلیمان قلعه میبد بساخت و بعضی خزائن سلیمان به آن قلعه نقل كردند... و او را قلعه دالان خوانند».

نارین قلعه میبد در زمستان

نارین قلعه در دوران پهلوی

باوجود استحکام بنا و آسیب‌های اندک در طول چند هزار سال، بخش‌هایی از این قلعه شامل برج‌ها، خندق و حصارهای بیرونی در دوران پهلوی و هنگام ساخت جاده‌های جدید تخریب شده است. این قلعه در اصل، شامل 5 حصار و 4 برج بلند استوانه‌ای بوده که در حال حاضر، فقط حوزه مرکزی آن‌ها باقی مانده است. همچنین پل چوبی سیار و بزرگی که بر دروازه ساختمان قرار داشته، در سال 1343 هـ.ش و در طی راه‌سازی اطراف نارین قلعه از بین رفته است.

محوطه بیرونی نارین قلعه

شکوه ارگ بم در دل یزد

به دلیل شباهت‌های بسیاری که در معماری نارین قلعه و ارگ بم وجود دارد، بسیاری از گردشگرانی که از تماشای ارگ بم لذت می‌برند، علاقه‌مند به بازدید از این قلعه تاریخی نیز هستند. به‌ویژه که نارین ‌قلعه‌ یزد بعد از ارگ بم به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر قلعه خشتی ایران شناخته شده و در سال 1354 هـ.ش نیز با شماره 3490 به ثبت ملی رسیده است.
دیدن این بنا برای دوستداران تاریخ چند هزارساله ایران، قطعاً جذاب و پرهیجان خواهد بود.

تزیینات برج نارین قلعه میبد

دیدن این بنا برای دوستداران تاریخ چندهزار ساله ایران، قطعاً جذاب و پرهیجان خواهد بود. بنابراین اگر شما هم به دنبال سفری در دل تاریخ باستانی ایران هستید، سری به استان یزد بزنید و با شرکت در تور میبد به تماشای ارگ شکوهمند نارین‌قلعه بروید. همچنین می‌توانید با همراهی دیگر گردشگران علاقه‌مند، بازدیدی از سایر دیدنی‌های میبد نظیر کاروانسرای شاه‌عباسی و چاپارخانه میبد داشته باشید.

اگر قصد سفر به میبد را دارید، خواندن دو مطلب بهترین هتل های میبد و اماکن دیدنی میبد را از دست ندهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نارین قلعه میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi