https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاهای دیدنی میبد یزد

تاریخ ثبت : 19 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاهای دیدنی میبد یزد
بهترین جاهای دیدنی میبد یزد بهترین جاهای دیدنی میبد یزد

جاهای دیدنی میبد کجاست؟

شهرستان میبد با قدمتی چند هزار ساله، دومین شهر مرکزی و تجاری استان یزد به حساب می آید که تمامی قسمت های آن به لحاظ تاریخی و ارزشمند بودن، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میبد یکی از کانون ‌های اولیه یکجانشینی و قطب محصولات کاشی و سرامیک در ایران می باشد که سفال های زیبا، زیلوهای سنتی و دیگر صنایع دستی و سوغاتش، آن را زبانزد خاص و عام کرده است. یکی از نقش و نگارهای ظروف کاشی میبد که ریشه در آثار کهن و جنبه نمادین دارد، در سال 1971 میلادی، برنده مدال طلای نمایشگاه بین‌المللی مونیخ گردیده است. بر اساس روایتی، شهر تاریخی میبد به زمان سلیمان نبی برمی گردد که در زمره یکی از نادرترین شهرهای باستانی ایران است. با اینکه بافت سنتی میبد بسیار آسیب دیده است اما هنوز بسیاری از پدیده‌ها و آثار شهری قدیم مانند بناها و تشکیلات وابسته به آن، راه‌ های باستانی، شارستان، کهن ‌دژ، بیرونه ‌ها و بازمانده بناهای تاریخی را می‌توان در آن تشخیص داد.

میبد شهر تاریخ و هنر

نارین قلعه میبد

نارین قلعه یا نارنج قلعه دارای 5 یا 7 طبقه است که مدور و بر روی بلندترین تپه شهر میبد بنا شده تا از بالای آن تمام شهر قابل تماشا باشد. در ابتدای ساخت نارین قلعه میبد ، یک خندق دور تا دور آن کنده اند تا راحت تر به ساخت بنا بپردازند. سپس خشت خشت بنا را از بالا بر روی تپه قرار داده و به صورت حلزونی و پیچ در پیچ به سوی پایین حرکت کرده اند و 3 طبقه را ساخته و حاكم نشین نامیده اند. همچنین اتاق ها را تو در تو، باریک و پر پیچ و خم خشت زده و سوراخ ها و روزنه هایی را برای تأمین نور در دیوارها و سقف های آن ایجاد كرده اند. در انتها، راه های زیر زمینی و مخفی، حمام، گذرگاه، مسجد و بازار را ساخته و این بخش پایینی را مردم نشین یا شارستان قلعه نامیده اند.

اگر تمایل دارید درباره کهن ترین اثر تاریخی میبد بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنیم مطلب نارین قلعه میبد را مطالعه کنید.

نارین قلعه میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد در زمان شاه عباس صفوی دوم و حدود سال ۱۰۶۷ هجری قمری بنا شده که در گذشته جزئی از مجموعه رباط میبد و دارای چاپارخانه بوده ولی الان جدا شده و تنها یک موزه زیلو و 2 کارگاه دارد. ساختار کاروانسرای شاه عباسی به شکل 4 ایوانی و كاملاً آجری به همراه یک آب انبار 4 بادگیری معروف به « كُلار » می باشد. این کاروانسرا دارای 100 حجره داخلی و خارجی، یک حوضخانه 8 ضلعی در میان كاروانسرای شاه عباسی میبد ، ایوان، چند اصطبل، ایوانچه و انبار است. برای گرم کردن کاروانسرای شاه عباسی در زمستان با ساخت بخاری های دیواری شبیه شومینه، كم كردن در و پنجره ها و جرزهای ضخیم به این امر دست می یافتند و در تابستان با سیستم پسیو ( سرمایشی خورشیدی)، آب قنات و ایجاد فضاهای مرتفع در كناره های بیرونی بنا به خنک سازی مجموعه می پرداختند. 

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کبوترخانه میبد

کبوترخانه تاریخی میبد با پوشش گنبدی شش ضلعی، مربوط به دوره قاجار می باشد که زمانی پناهگاه ۴ هزار كبوتر بوده است. در برج کبوترخانه میبد ، كبوترها در لانه های 3 طبقه مدور و منظم ۲۰ در ۲۰ سانتی متری زندگی می كردند. این کبوترخانه دارای 4 برجک و 1 برج میانی بر روی سقف می باشد که در جهت ورود و خروج کبوتران و تعادل هوا قرار داشته و رنگ تند مقرنس‌های آن نیز باعث جذب پرندگان می شده است. این بنا، دژی مستحکم در مقابل ورود پرندگان شکارچی و نیز دشمن کبوترهایی نظیر جغد، قوش، کلاغ و پرندگان مهاجم بوده؛ همچنین نوارهای گچی به عنوان عاملی برای دفع مار از بالا رفتن و خزیدن به داخل كبوترخانه، در اطراف برج ساخته شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این سازه جالب، به نوشته کبوترخانه میبد نگاهی بیندازید.

کبوترخانه میبد

یخچال خشتی میبد

یخچال میبد، در دوره صفویه ساخته شده است که یک دیوار اصلی سایه انداز بر بالای سر حوض های كم عمق گِلی با طول ۴۲ متر، ضخامت ۲ متر و ارتفاع ۸ متر دارد. داخل یخچال میبد یک گودال ( پاچال) به عمق ۶ متر و دهانه ۱۳ متر می باشد که مخزن اصلی یخ در زیر گنبد است و اطراف آن هم یک سكوی 5/1 متری برای ایستادن ساخته شده است. عملکرد یخچال ها با به کارگیری تکنیک های خاص یخ سازی، یخ داری و تحویل یخ در 2 نوبت بوده است؛ یكی جمع آوری یخ در مخزن و پوشاندن آن با كاه و پوشال برای زمستان و دیگری برداشتن یخ برای مصرف در تابستان. 

برای آشنایی بیشتر، خواندن مطلب یخچال خشتی میبد را به شما پیشنهاد می کنیم.

یخچال خشتی میبد

کارگاه سفال میبد

سفالگری و کارگاه سفال میبد سابقه‌ی طولانی دارد که كارگاه‌ های سفالگری (کُرخانه) میبد، در گذشته به صورت پراکنده و به دور از هم با متراژ صد تا هزار متر مربع بوده اند. در شهرستان میبد، سفال از 2 ماده اصلی گِل رس و خاک سفید مرکب از كوارتز، كائولن و سیلیس در کارگاه سفال تولید می‌شود. سفال گل رس شامل 2 نوع سفید وار (ساده و بدون رنگ مثل کوزه ها و گلدان ها) و رنگینه ‌وار (سفالی رنگین آبی، سبز، سیاه و قرمز مثل خمره‌ها و انواع ظروف كوچک و بزرگ) می شود. نوع دیگر سفال تولیدی در میبد؛ كاشی یا نانی(مخفف نایینی) می باشد. برخی از نقش های ترسیمی بر روی سفال ها شامل موارد زیر می شود: نقش ماهی، خورشید خانم، مرغک یا چغورک، زلف عروس، طاق نصرت، تاج، كوهگ، پیچ دو قلمه، چادیشوگ (چادرشبی)، لوزی، قندی یا قندگ، كله قوچی، بازو بندی و اسب ‌سوار.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارگاه سفال میبد به اینجا مراجعه کنید.

کارگاه سفال میبد

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

چک ‌چک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌ های مهم زرتشتیان است که به آن پیر سبز هم می‌گویند. زرتشتیان سالی 5 روز، از ۲۴ خرداد تا 28 خرداد برای نیایش و نیز برگزاری مراسم جشن مهرگان در این زیارتگاه دور هم جمع می شوند. نام چک چک برگرفته از صدای قطره‌ های آب چکیده شده از یک صخره‌ در نزدیکی این زیارتگاه است که اینک به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. نیایشگاه پیر سبز دارای اتاق هایی با نام خیله است که محلی برای استراحت بازدید کنندگان می باشد.

چک چک

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه گردشگری زرتشتیان به صفحه چک چک یزد ( زیارتگاه پیرسبز ) مراجعه کنید.

سفرهای رادینا برای بازدید از جاذبه های گردشگری شهر زیبای میبد ، تور یک روزه چک چک و میبد را تدارک دیده که شرکت در این تور را به شما پیشنهاد می کنیم.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi