https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاهای دیدنی میبد یزد

تاریخ ثبت : 19 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاهای دیدنی میبد یزد
بهترین جاهای دیدنی میبد یزد بهترین جاهای دیدنی میبد یزد

جاهای دیدنی میبد کجاست؟

شهرستان میبد با قدمتی چند هزار ساله، دومین شهر مرکزی و تجاری استان یزد به حساب می آید که تمامی قسمت های آن به لحاظ تاریخی و ارزشمند بودن، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میبد  قطب محصولات کاشی و سرامیک در ایران می باشد که سفال های زیبا، زیلوهای سنتی و دیگر صنایع دستی و سوغاتش، آن را زبانزد خاص و عام کرده است. یکی از نقش و نگارهای ظروف کاشی میبد که ریشه در آثار کهن و جنبه نمادین دارد، در سال 1971 میلادی، برنده مدال طلای نمایشگاه بین‌المللی مونیخ گردیده است. بر اساس روایتی، شهر تاریخی میبد به زمان سلیمان نبی برمی گردد که در زمره یکی از نادرترین شهرهای باستانی ایران است. با اینکه بافت سنتی میبد بسیار آسیب دیده؛ اما هنوز بسیاری از پدیده‌ها و آثار شهری قدیم مانند بناها و تشکیلات وابسته به آن، راه‌ های باستانی، شارستان، کهن ‌دژ، بیرونه ‌ها و بازمانده بناهای تاریخی را می‌توان در آن تشخیص داد.

آب انبار کلار از اماکن گردشگری میبد

نارین قلعه میبد، کهن ترین بنای میبد

نارین قلعه یا نارنج قلعه دارای 5 یا 7 طبقه است که مدور و بر روی بلندترین تپه شهر میبد بنا شده تا از بالای آن تمام شهر قابل تماشا باشد. در ابتدای ساخت نارین قلعه میبد، یک خندق دور تا دور آن کنده اند تا راحت تر به ساخت بنا بپردازند. سپس خشت خشت بنا را از بالا بر روی تپه قرار داده و به صورت حلزونی و پیچ در پیچ به سوی پایین حرکت کرده اند و 3 طبقه را ساخته و حاكم نشین نامیده اند.

همچنین اتاق ها را تو در تو، باریک و پر پیچ و خم خشت زده و سوراخ ها و روزنه هایی را برای تأمین نور در دیوارها و سقف های آن ایجاد كرده اند. در انتها، راه های زیرزمینی و مخفی، حمام، گذرگاه، مسجد و بازار را ساخته و این بخش پایینی را مردم نشین یا شارستان قلعه نامیده اند.

احمد كاتب صاحب كتاب تاریخ جدید یزد در قرن نهم از ساختن قلعه میبد به دست دیوان می گوید و می نویسد: « قلعه را در زمان سلیمان پیغمبر علیه السلام ساختند... سلیمان فرمود كه دیوان كوهی را كه قابل اقلاع باشد جهت حفظ خزینه قلعه بسازند... دال دیو به این كوه گل رسید و به غایت قابل قلعه دید... سلیمان فرمود كه براین پشته از گل سنگ قلعه حصین دال دیو بسازد، دیو به فرمان سلیمان قلعه ی میبد بساخت و بعضی خزائن سلیمان به آن قلعه نقل كردند... و او را قلعه ی دالان خوانند».

اگر تمایل دارید درباره کهن ترین اثر تاریخی میبد بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مطلب نارین قلعه میبد را مطالعه کنید.

نارین قلعه میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد در زمان شاه عباس صفوی دوم و حدود سال ۱۰۶۷ هجری قمری بنا شده که در گذشته جزئی از مجموعه رباط میبد و دارای چاپارخانه بوده ولی الان جدا شده و تنها یک موزه زیلو و 2 کارگاه دارد. ساختار کاروانسرای شاه عباسی به شکل 4 ایوانی و كاملاً آجری به همراه یک آب انبار 4 بادگیری معروف به « كُلار » می باشد. این کاروانسرا دارای 100 حجره داخلی و خارجی، یک حوضخانه 8 ضلعی در میان كاروانسرای شاه عباسی، ایوان، چند اصطبل، ایوانچه و انبار است.

برای گرم کردن کاروانسرای شاه عباسی در زمستان، با ساخت بخاری های دیواری شبیه شومینه، كم كردن در و پنجره ها و جرزهای ضخیم، به این امر دست می یافتند و در تابستان نیز با سیستم پسیو ( سرمایشی خورشیدی)، آب قنات و ایجاد فضاهای مرتفع در كناره های بیرونی بنا به خنک سازی مجموعه می پرداختند.

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کبوترخانه میبد، پناهگاه چهار هزار کبوتر

کبوترخانه تاریخی میبد با پوشش گنبدی شش ضلعی، مربوط به دوره قاجار می باشد که زمانی پناهگاه ۴ هزار كبوتر بوده است. در برج کبوترخانه میبد، كبوترها در لانه های 3 طبقه مدور و منظم ۲۰ در ۲۰ سانتی متری زندگی می كردند. این کبوترخانه دارای 4 برجک و 1 برج میانی بر روی سقف می باشد که در جهت ورود و خروج کبوتران و تعادل هوا قرار داشته و رنگ تند مقرنس‌های آن نیز باعث جذب پرندگان می شده است.

این بنا، دژی مستحکم در مقابل ورود پرندگان شکارچی و نیز دشمن کبوترهایی نظیر جغد، قوش، کلاغ و پرندگان مهاجم بوده است؛ همچنین نوارهای گچی به عنوان عاملی برای دفع مار از بالا رفتن و خزیدن به داخل كبوترخانه، در اطراف برج ساخته شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این سازه جالب، به نوشته کبوترخانه میبد نگاهی بیندازید.

کبوترخانه میبد

یخچال خشتی میبد، شیوه نگهداری یخ در دل کویر

یخچال میبد، در دوره صفویه ساخته شده است که یک دیوار اصلی سایه انداز بر بالای سر حوض های كم عمق گِلی با طول ۴۲ متر، ضخامت ۲ متر و ارتفاع ۸ متر دارد. داخل یخچال میبد یک گودال (پاچال) به عمق ۶ متر و دهانه ۱۳ متر می باشد که مخزن اصلی یخ در زیر گنبد است و اطراف آن هم یک سكوی 5/1 متری برای ایستادن دارد.

عملکرد یخچال ها با به کارگیری تکنیک های خاص یخ سازی، یخ داری و تحویل یخ در 2 نوبت بوده است؛ یكی جمع آوری یخ در مخزن و پوشاندن آن با كاه و پوشال برای زمستان و دیگری برداشتن یخ برای مصرف در تابستان.  در شب های زمستان آب را به سمت حوض هایی که در پشت دیوار سایه انداز قرار داشتند، هدایت می شدند تا یخ بزند. یخ هایی بزرگ و محکمی تشکیل می شده که این یخ ها را به مخزن یخ زیر گنبد می بردند.

برای آشنایی بیشتر، خواندن مطلب یخچال خشتی میبد را به شما پیشنهاد می کنیم.

یخچال خشتی میبد

کارگاه های سفال میبد، معجزه با آب و خاک

سفالگری و کارگاه سفال در میبد، سابقه ای طولانی دارد. در شهرستان میبد، سفال از 2 ماده اصلی گِل رس و خاک سفید مرکب از كوارتز، كائولن و سیلیس در کارگاه سفال تولید می‌شود. سفال گل رس شامل 2 نوع سفیدوار (ساده و بدون رنگ مثل کوزه ها و گلدان ها) و رنگینه ‌وار (سفالی رنگین آبی، سبز، سیاه و قرمز مثل خمره‌ها و انواع ظروف كوچک و بزرگ) می شود. نوع دیگر سفال تولیدی در میبد، كاشی یا نانی (مخفف نایینی) می باشد. برخی از نقش های ترسیمی بر روی سفال ها شامل موارد زیر می شود: نقش ماهی، خورشید خانم، مرغک یا چغورک، زلف عروس، طاق نصرت، تاج، كوهگ، پیچ دو قلمه، چادیشوگ (چادرشبی)، لوزی، قندی یا قندگ، كله قوچی، بازو بندی و اسب ‌سوار.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارگاه سفال میبد به اینجا مراجعه کنید.

کارگاه سفال میبد

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

چک ‌چک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌ های مهم زرتشتیان است که به آن پیر سبز هم می‌گویند. گفته می شود دختر یزدگرد سوم به نام نیک بانو پس از حمله اعراب به این منطقه پناهنده شده و ناپدید گردیده است.

زرتشتیان سالی 5 روز، از ۲۴ خرداد تا 28 خرداد برای نیایش و نیز برگزاری مراسم جشن مهرگان در این زیارتگاه دور هم جمع می شوند. نام چک چک برگرفته از صدای قطره‌ های آب چکیده شده از یک صخره‌ در نزدیکی این زیارتگاه است که اینک به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. نیایشگاه پیر سبز دارای اتاق هایی با نام خیله است که محلی برای استراحت بازدید کنندگان می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه گردشگری زرتشتیان به مطلب  چک چک یزد ( زیارتگاه پیرسبز ) مراجعه کنید.

چک چک

 

سفرهای رادینا برای بازدید از جاذبه های گردشگری شهر زیبای میبد ، تور یک روزه چک چک و میبد را تدارک دیده که شرکت در این تور را به شما پیشنهاد می کنیم.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi