https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه ملکی هرات

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  قلعه ملکی هرات
شهر : خاتم
آدرس : شهرستان خاتم، شهر هرات، خیابان شهید بهشتی، کوچه ملکی، قلعه ملکی هرات
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

قلعه ملکی هرات یکی از بی نظیرترین قلعه های تاریخی کشور

قلعه ملکی هرات از بناهای ماندگار شهرستان خاتم است که متعلق به اواخر دوره افشاریه و اوایل دوره زندیه می باشد. مالک این بنا در اصل« ابوالفتح خان» یکی از خوانین منطقه بوده که ورثه ایشان در سال ۱۳۸۸ این قلعه را با هدف تبدیل به موزه مردم شناسی ، به میراث فرهنگی شهرستان خاتم یزد اهدا کرده اند که به همین دلیل نام دیگر قلعه ملکی هرات خاتم را قلعه ابوالفتح خانی نیز گذاشته اند.

قلعه ملکی هرات در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۹۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه ملکی هرات

قلعه ملکی هرات یکی از کاملترین قلاع روستایی کشور

قلعه ملکی هرات یکی از کاملترین قلاع روستایی کشور با زیربنایی حدود 000/15 متر مربع و ساختمان‌ هایی سالم و قابل استفاده است که با نگاهی گذرا می توان هم بنای ارگ، هم بنای شارستان و هم محیط زراعی اطراف را در آن مشاهده کرد.

که دارای هَشتی ورودی، شاه نشین، برج های دیده بانی و تیركش ها، مجموعه مسكونی در دو جبهه، سیلوهای عمومی و خصوصی نگهداری غلّه در داخل واحد های مسكونی، جایگاه استقرار نگهبانان، اصطبل ها و مکان های روباز نگهداری حیوانات، فضای اضطراری زراعت و كشاورزی و ... می باشد.

با توجه به این تأسیسات، مشخص می شود که این قلعه در گذشته علاوه بر كاربری مسكونی کاربرد نظامی_ دفاعی هم داشته است. 

قلعه ملکی هرات

قلعه ملکی هرات مربوط به دوره افشاریه

درب ورودی قلعه ملکی هرات ، تنها ورودی قدیمی قلعه می باشد که در قسمت ارگ بنا قرار گرفته و دو کوبه و گل میخ با سَردری ساده و نسبتا بلند دارد که بسیار تماشایی است. در بیرون بدنه جنوب غربی ارگ ، دو حجم استوانه ای به عنوان پشت بندهای سازه ای و متصل به بنا  قرار دارد.

هَشتی 4 بخشی قلعه ملکی هرات ، در ابتدای درب ورودی واقع شده که به فضاهای نزدیک ورودی راه دارد. پس از هشتی، دالانی عریض قرار گرفته که امکان دسترسی به فضاهای مسکونی داخل قلعه، شاه نشین قلعه و نیز دو اصطبل اطراف دالان را فراهم می کند. انباری یا مکان استقرار نگهبانان قلعه نیز بدون نورگیر و پیرامون ورودی قلعه می باشد.

در طبقه دوم یا شاه نشین قلعه ملکی ، چهار اتاق با چهار صفّه در 4 گوشه و یک گنبد در وسط آن قرار دارد که این طبقه مخصوص خان قلعه بوده است.

فضاهای دو اتاقه اطراف حیاط شمالی و جنوبی این سازه، محل سکونت مردم عادی یا رعایای منطقه می باشد که همه یک الگو و نقشه یکسان دارند به این صورت که هر کدام از آن ها در ابتدا فضایی کشیده با طاق گنبدی و طاقچه هایی در دیواره های اطراف می باشند. بعد از این فضای کشیده، یک فضای پشتی مربع شکل با طاق های گنبدی یا فیلپوش قرار دارد که همگی آنها، نور مورد نیاز خود را از پشت بام تأمین می کنند.

در گوشه غربی حیاط شمالی قلعه نیز اتاقک انباردار و یک انباری برای ذخیره مواد غذایی نظیر گندم و ... ساخته شده که دارای طاقی کلمبو و گنبدی می باشد. 

محوطه باغی و زراعی قلعه در طبقه اول و پس از دالان ورودی قرار دارد که در دو طرف آن نیز، یک یا دو اتاق با معماری ساده داخلی جهت نگهداری چارپایان می باشد. البته در نزدیکی آن، اتاق های طاقچه دار دیده می شود که کاربرد مسکونی دارند.

قلعه ملکی هرات

آثار شهرستان خاتم

شهرستان خاتم بیش از 250 اثر تاریخی و طبیعی ارزشمند دارد که از لحاظ میراث فرهنگی از اهمیت فراوانی برخوردار می باشند.

این شهرستان به غیر از قلعه ملکی هرات ، قلعه های ارزشمند دیگری نظیر قلعه مروست ، قلعه خاتم ، قلعه چاکری هرات ، قلعه توتک ، قلعه محمد باقری ، قلعه حسین آباد هرات و ... نیز دارد.

قلعه ملکی هرات

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر خاتم را دارید، اقامتگاه بوم گردی آریانا خاتم گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی خاتم می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه ملکی هرات ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi