https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه زیلو و پلاس میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه زیلو و پلاس میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، بلوار قاضی میر حسین، کاروانسرای شاه عباسی، موزه زیلو و پلاس میبد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8:30 تا 17:30
روز بازدید : همه روزه به جز ایام تاسوعا و عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

معرفی موزه زیلو و پلاس میبد

ساختمان موزه زیلو و پلاس میبد به عنوان اولین و تنها موزه زیلو ایران، به همراه رستوران شاه عباسی میبد در داخل کاروانسرای شاه عباسی میبد واقع شده است. این کاروانسرا در کنار حصار تاریخی شارستان و مربوط به عهد صفویه می باشد که به شیوه 4 ایوانی، بنا شده و شامل حیاطی بزرگ با شترخان، هشتی و چندین صُفه بوده است.

موزه زیلو و پلاس میبد

موزه زیلوی میبد یک موزه تخصصی زیلو و پلاس می باشد که از سال 1381 توسط مردمان هنر دوست میبد به منظور حفظ حیات این میراث فرهنگی تأسیس شده و فعالیتش در زمینه زیلوهای قرمز، آبی و سفید- سبز، متعلق به قرن 9 هجری به بعد است. لازم به ذکر می باشد که رنگ های مورد استفاده در زیلو، همگی طبیعی است؛ به طوری که گیاه روناس برای رنگ قرمز، پوست گردو برای رنگ قهوه ای و گیاه نیل جهت تهیه رنگ آبی به کار رفته است. این موزه، امروزه توسط انجمن یاران یادگارهای فرهنگی میبد اداره می شود. در موزه زیلو و پلاس میبد علاوه بر زیلو، کارگاه های فعال زیلوبافی و کاربافی نیز جزء جاذبه های این موزه به حساب می آیند. به عبارتی، هر کارگاه زیلوبافی شامل دو دار عمودی است که زیر دست هنرمند یک استاد و یک شاگرد بافنده قرار می گیرد؛ به طوری که استاد پای دار می نشیند و شاگرد، کار نقشه خوانی و کوبیدن نخ را انجام می دهد.

در ورودی موزه زیلو و پلاس میبد، تابلوهایی با نقش های اصیل زیلو شامل نقش کلید، لچک، چهار چشم یا چهار گنگ، هشت پر بریده، هشت پر شاخ گاوی کوچک و گچ بر به چشم می خورد. در اطراف سالن ورودی آن نیز مواد خام تهیه زیلو به همراه دستگاه های نخ ریسی و پنبه ریسی دیده می شود. باید گفت که یک دستگاه زیلوبافی معمولاً شامل قسمت هایی نظیر آسون (بدنه اصلی دستگاه)، تنگ (دماغه چوبی)، پشت بند، شمشه و چنگک می باشد.

 

موزه زیلو و پلاس میبد

گنجینه های موزه زیلو و پلاس میبد

زیلوهای تاریخی موزه زیلو میبد با تلاش علاقمندان میراث فرهنگی و اداره کل میراث استان یزد جمع آوری شده اند. این نمونه زیلوها که 55 تخته است از نفیس ترین زیلوهای قدیمی می باشند که کهن ترین آن، زیلوی مسجد جامع میبد است که تاریخ 808 هجری قمری بر روی آن بافته شده و قدمتش بیش از 615 سال است. این قطعه زیلوی تاریخی به دست «علی بید ابن حاجی میبدی» با فنون خاص و متفاوتی بافته شده و از طرح محرابی پیروی کرده است. همچنین یک زیلوی بسیار نفیس متعلق به قرن ۱۲ هجری در موزه میبد دیده می شود که با وجود از بین رفتن ۵۰ درصد آن، هنوز هم طرح زیبای ۲۴ سجاده در آن خودنمایی می کند. موزه زیلو و پلاس میبد شامل 2 بخش زیلوهای قدیم و جدید می شود؛ به طوری که در بخش جدید موزه می توان زیلوهایی در اندازه های کوچک تر را به عنوان اثر دست هنرمندانی همچون «مرحوم استاد باغستانی» و یا آقای «پویا» را مشاهده کرد. در واقع، زیلوهای موزه در قالب تابلوفرش یا قطعه هایی درون محفظه های شیشه ای در معرض بازدید تماشاگران قرار دارند.

هنر زیلو بافی شهرستان میبد به عنوان یک میراث معنوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه زیلو و پلاس میبد

 زیلو چیست؟

زیلو، یکی از قدیمی ترین دست بافته های مردم ایران زمین است که به عنوان زیرانداز و فرش استفاده می شده است.

موزه زیلو و پلاس میبد

جنس زیلو از نخ و الیاف پنبه ای می باشد که در عین سادگی بافت اولیه، نسبتاً پیشرفته و پر از فنون خاص و نقش و بافتش مشابه حصیر بافی است. برعکس انواع دیگر فرش که اغلب در محیط های سردسیر و عشایری رونق داشته، زیلو بیشتر در جامعه روستایی و شهری به خصوص در مناطق گرم و خشک رایج بوده است.

موزه زیلو و پلاس میبد

بافت زیلو از ایام دور در استان های فارس، خراسان، آذربایجان و نواحی کویری از جمله یزد که بهترین و بیشترین زیلوها را در منطقه میبد می بافتند و از آنجا به نقاط مختلف کشور می فرستادند. در گذشته، زیلو علاوه بر مصارف خانگی، در اماکن عمومی از قبیل مساجد، زیارتگاه ها و مدارس استفاده می شد که امروزه نیز هنوز در اماکن تاریخی یافت می شود.

موزه زیلو و پلاس میبد

در تور میبد و چک چک شما را به دیدن جاهای دیدنی میبد خواهیم برد، با ما همراه شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه زیلو و پلاس میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi