https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد جامع ابرکوه

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد جامع ابرکوه
شهر : ابرکوه
آدرس : ابرکوه، میدان اصلی شهر ( میدان امام حسین(ع))، مسجد جامع ابرکوه
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ مذهبی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 19
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 200,000

 مسجد جامع ابرکوه یزد، مسجدی با دو قبله!

مسجد جامع ابرکوه یا مسجد دو قبله ، کنار میدان اصلی و تقریبا در وسط شهرستان ابرکوه قرار دارد و مصالح آن از خشت خام است. مردم معتقدند که پایه ریزی مسجد عظیم ابرکوه در قرون اول و دوم گذاشته شده یعنی در زمانی که اهالی ابرکوه، دین اسلام را پذیرفته اند. پس از آن، در قرون بعد، آن را در هر دوره ای تکمیل نموده اند، در دوره های تیموری و صفویه، چیزهایی به آن اضافه شده و در دوره ایلخانی به شکل کنونی در آمده و به طور کلی، آثار دوره های مختلف پیش از اسلام تا قرون 13 و 14 هجری در آن مشاهده می شود. پس از دوره صفویه ، در تعمیر و حفظ آن کوتاهی شده است، تا آنجا که قسمت زیادی از بنا که جزو متعلقات و مخلفات مسجد به حساب می آمده و در اطراف آن قرار داشته، اکنون خراب شده و به جای آن بناهایی ساخته شده که هیچ ارتباطی به مسجد جامع ابرکوه ندارد. قسمتی از آن را ساختمان شهرداری تشکیل داده و سمت جنوب آن به خیابان اصلی وصل است. امروزه، این بنای تاریخی، توسط بخش خصوصی و هیات امنای مسجد سرپرستی و اداره می شود.  

مسجد جامع ابرکوه

معماری و ساختمان مسجد جامع ابرکوه

اساس بنای مسجد ابرکوه چهار ایوان است که حیاطی مربع مستطیل را دربرگرفته است. درب ورودی مسجد رو به شمال باز می‌شود و در این نقطه است که می توان باد صبا را با تمام وجود لمس کرد و به قول حافظ خوش الحان شیراز «نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد   عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد». پس از ورود به مسجد، به وسیله دهلیز 8 گوش بزرگی، به حیاط راه می‌یابد. در سمت جنوبی مدخل ورودی، شبستانی با طاق‌های قرنیز شده زیبایی قرار گرفته است و در وسط صفه مسجد، زیرزمین وسیعی تعبیه شده که صفه بالای آن مخصوص اقامه نماز در تابستان می باشد. رواق‌های اطراف ایوان‌ها نیز دو طبقه هستند. 
این مسجد، علاوه بر چند دهلیز و دو شبستان، سردابه ای به ابعاد 10 در 10 در میان صحن نیز دارد. بعد از دوره مغول، در امتداد ایوان بزرگ، نمازخانه ساخته اند که این ساختمان، جزو یک سلسله بناهایی است که معروف ترین نمونه آن، خان اوتمه بغداد است که در سال 755 هجری ساخته شده است. این شواهد و همچنین کتیبه بالای محراب، ثابت می کند که این بناها، از ملحقات ایوان مغولی مذکور است. نزدیک مسجد درونی، چاهی وجود داشته که مردم از آن آب می کشیدند و زندگی را در کویر جریان می دادند.

مسجد جامع ابرکوه

محراب های مسجد جامع ابرکوه

به طور کلی، مسجد ابرکوه دارای 5 محراب می باشد؛ محراب زیبای گچبری ایوان شرقی با عرض 4/24 متر و متعلق به سال 738 هجری، یکی از نفیس ترین محراب های این مسجد است که با انواع نقوش اسلیمی و گیاهی به همراه کتیبه هایی با خطوط نسخ و کوفی به شیوه گچبری مزیّن شده است. 
قبله مسجد جامع ابرکوه را مثل دوره مغول ساخته اند؛ محراب بزرگ یا اولیه مسجد با جهت قطب مغناطیسی شمال 47 درجه اختلاف دارد، در کنار آن، محراب کوچکی با 30 درجه انحراف، قبله قبلی را اصلاح می کند.

مسجد جامع ابرکوه با مجموعه ای سرشار از انواع هنرهای اصیل معماری به شماره 197 در تاریخ 9 مرداد ماه سال 1312 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع ابرکوه

 شهرستان ابرکوه

ابرکوه از شهرهای مهم و پُررونق قدیمی یزد و گذرگاه کاروانیان جاده ی ابریشم بوده و وجه تسمیه آن، به دلیل قرارگیری شهر ابرکوه بر روی دامنه ی صخره ایِ کوه می باشد که در دوره ساسانیان (دوره گسترش و پیشرفت ابرکوه) به آن اطلاق شده است. اما آثار تاریخی موجود در این شهر، گواه بر این است که قبل از این دوره نیز، زندگی در ابرکوه جریان داشته است و مردمان به آسودگی در کنار هم زندگی می کردند.

مسجد جامع ابرکوه

آثار تاریخی ابرکوه شامل گنبد عالی، مسجد جامع، درخت سرو چهار هزار ساله، دروازه نظامیه، گنبدهای سبلان و سیدون، خانه آقازاده و یخچال خشتی (آب انبار) می باشد.

برای بازدید از این مسجد تاریخی و سایر جاذبه های شهر ابرکوه می توانید از تور یک روزه ابرکوه استفاده کنید. برای رزرو این تور به صفحه تور ابرکوه و تفت مراجعه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مسجد جامع ابرکوه یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi