https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه آقازاده ابرکوه

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه آقازاده ابرکوه
شهر : ابرکوه
آدرس : ابرکوه، میدان امام حسین، خیابان شهید باهنر
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 21
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

برای رسیدن به خانه آقازاده ابرکوه یا همان خانه سید علی آقا ابرکوه ، باید از تكیه محله دروازه میدان گذر کنیم و سپس با نشانه گرفتن بادگیر ۱۸ متری و بزرگ این خانه و عبور از کوچه پس کوچه های تاریخی و ساباطی، آن خانه را بیابیم. 

خانه آقازاده ابرکوه

قدمت خانه آقازاده ابرکوه

سید حسین ابرقویی یكی از ثروتمندان ابركوه در دوره قاجار دستور ساخت خانه ای به مساحت ۸۲۰ متر مربع می دهد که به جرئت می توانیم بگوییم زیباترین خانه تاریخی شهر ابركوه، خانه آقازاده ابركوه است. خوب است بدانیم طرح این خانه بزرگ و زیبا از سال 1393 بر روی اسكناس های دو هزار تومانی نقش بسته است.

خانه آقازاده ابرکوه

معماری خانه سید علی آقا ابرکوه

این خانه که از جمله خانه های قدیمی است برای وارد شدن به حیاط مرکزی آن باید از هشتی و راهرو آن عبور کنیم. در هشتی چهار ورودی واقع شده است که هریک برای وارد شدن به اندرونی، بیرونی، اصطبل و اتاق خدمه می باشد.

جالب است بدانید در ورودی اندرونی با زاویه 90 درجه و به گونه ای ساخته شده که از هشتی داخل آن دیده نمی شود که این مسأله نشان دهنده فرهنگ ایرانیان در آن زمان است.  
قابل ذکر است که این خانه در سه جبهه بنا شده است به طوری که هر کدام از این قسمت ها مناسب برای یکی از فصول سال می باشد، جبهه شمالی خانه كه زمستان نشین است یك اتاق پنج دری همراه با بخاری دیواری دارد. دو راهرو و دو اتاق سه دری، دیگر ساخته های این قسمت هستند.

خانه آقازاده ابرکوه

تنها بادگیر دو طبقه یزد را در خانه آقازاده ابرکوه تماشا کنید!

جالب ترین قسمت خانه آقازاده ابرکوه ، بادگیر و كلاه فرنگی آن است که بادگیر برای خنک سازی و کلاه فرنگی برای نور رسانی به تالارخانه و فضای زیرین به کارگرفته شده است.
بادگیر خانه آقازاده که برخلاف اکثر بادگیرهای یزد، دو طبقه است با ارتفاع ۱۸ متر و مساحت ۱۸ متر مربع ساخته شده و این بادگیر ۱۹ دریچه برای تنظیم هوا دارد. 
كلاه فرنگی این خانه دارای تزئینات مقرنس کاری فوق العاده زیبا و چشم نوازی می باشد.

بادگیر آقازاده ابرکوه

مکان های دیدنی ابرکوه

اگر به ابرکوه آمدید و از خانه آقازاده بازدید کردید؛ می توانید از جاذبه های سرو ابرکوه، خانه صولت ابرکوه ( موزه مردم شناسی )، گنبد عالی و مسجد جامع ابرکوه بازدید کنید.
 می توانید در ابرکوه در بومگردی های سرو کهن ابرکوه و تیزک ابرکوه نیز اقامت کرده و لذت زندگی سنتی را تجربه کنید.

خانه سید علی آقا ابرکوه یزد در تاریخ ۲۴ بهمن ماه سال ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه آقازاده ابرکوه یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi