https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

یخچال میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  یخچال میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، بلوار قاضی میرحسین، روبروی کاروانسرای شاه عباسی و چاپارخانه
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 17
روز بازدید : همه روزه به جز ایام تعطیل
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2500 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 150,000 IRR

 به دیدار یكی از سازه های مهم شهر میبد، ساخته شده در دوره صفوی، یعنی یخچال خشتی میبد می رویم.
یخچال میبد

معماری یخچال میبد

به سوی درب یخچال میبد كه گام برداریم اولین سازه هایی كه به چشم ما می خورد دیوار اصلی سایه انداز است، این دیوار با طول ۴۲ متر، با ضخامت ۲ متر و ارتفاع ۸ متر، برای سایه اندازی بر بالای سرحوض های كم عمق گلی بوده اند. از حوض گلی و كم عمق (نیم متر) به مساحت تقریبی ۸ هزار متر مربع عبور می كنیم تا وارد یخچال شویم. 
وارد كه می شویم یک گودال (پاچال) به عمق ۶ متر و دهانه ۱۳ متر می بینیم كه اطراف آن را سكوی یک و نیم متری برای ایستادن ساخته اند؛ اینجا همان مخزن یخ زیر گنبد است. 
یكی از جالب ترین بخش های یخچال میبد گنبد آن است. سطح قاعده دایره ای این گنبد حدود ۳۰۰ متر مربع و ارتفاع گنبد تقریبا ۱۵ متر می‌باشد. جالب است بدانید پهنای خشتی گنبد در پایین (۲۴۰ سانتی متر) و در بالا به اندازه طول یک خشت (۲۰ سانتی متر) بوده است و این چنین، فشار وارده از گنبد به پایه های ساختمان را كم می كردند.
باید بر دست مردمان خلاق و توانمند این دیار بوسه زد كه چگونه مطابق با زیست بوم خود چنین سازه هایی محكم و كاربردی را برای نسل های بعدی خود بر جای گذاشتند.

یخچال میبد

نحوه عملکرد یخچال میبد

به طور خلاصه نحوه عملكرد یخچال را می توانیم چنین بیان كنیم: كارایی یخچال ها در دو نوبت بوده است؛ یكی فصل زمستان برای جمع آوری یخ در مخزن و پوشاندن آن با پوشال و كاه و دیگری فصل تابستان و برداشتن یخ برای مصرف. در شب های چله زمستان آب قنات را به سوی حوض های گلی كم عمق كه پشت دیوار سایه انداز قرار داشتند هدایت می كردند تا یخ بزند و یخ های طویل و محكم به وجود آید، سپس این یخ های ضخیم، فشرده و چند لایه را شكسته و به مخزن یخ در زیر گنبد منتقل می كردند. 

یخچال میبد

تکنیک های جالب نگهداری یخ در یخچال میبد

برای نگهداری یخ چند تكنیک جالب را به كار می بردند؛ مثلاً در هنگام تشکیل یخ، بین یخ ها آب می ریختند تا دیرتر ذوب شوند و پس از پروسه یخ زدن، با لایه ای از پوشال، یخ ها را از هم جدا می کردند و سپس رویه آن ها را با لایه ای از کاه می پوشاندند تا یخ ها از هوای مجاور ایزوله شوند. همچنین در زیر این مخزن یخ، سوراخی تعبیه كرده بودند كه اگر یخی ذوب شد از سوراخ خارج شود و مانع از ذوب شدن یخ گردد. بالای گنبد را سوراخ كرده بودند و در زمستان آن را باز می كردند كه جریان هوای سرد داخل شود و در تابستان می بستند تا مانع از ورود نور خورشید و ذوب شدن یخ شود. یخچال را از خشت و گل بنا می كردند تا مانع از ورود گرما و خروج سرما شود. 
 در روزهای گرم تابستان «یخچال دار» از درب جنوبی در ساعات معینی صبح و غروب به مردمان تشنه لب این دیار یخ تحویل می داده است. و این چنین سه مرحله «یخ سازی»، «یخ داری» و «تحویل یخ» دریک مكان انجام می گرفته است. 

یخچال میبد

یخچال میبد با سرپرستی میراث فرهنگی، در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در مطلب جاهای دیدنی میبد می توانید با جاذبه های گردشگری این شهر زیبای استان یزد آشنا شوید.

اگر تمایل دارید در شهر میبد اقامت کنید خواندن نوشته بهترین هتل های میبد را از دست ندهید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد یخچال میبد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi