https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه مارکار یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  مجموعه مارکار یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان کاشانی، میدان مارکار، مجموعه مارکار یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

اگر هنوز اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان را ندیده اید به یزد سفر کنید، شهری که منادی صلح و مفتخر به تعامل و زندگی مسالمت آمیز با اقلیت ها و مذاهب مختلف است. مجموعه مارکار یزد یکی از دیدنی های زرتشتیان یزدی است.

مجموعه مارکار یزد

مؤسس و سال تأسیس مجموعه مارکار یزد

مارکار یزد ، مجموعه ای تاریخی و مربوط به اوایل دوره پهلوی می باشد که در سال 1313 توسط پشوتن جی دوسابایی مارکار گشایش یافت. پشوتن جی، بازرگان و نیکوکار پارسی ساکن هند بود که اموال خود را وقف تأسیس امکانات رفاهی و آموزشی در راه پیشرفت جامعه ایرانیان و به ویژه زرتشتیان ایرانی نمود. این اثر تاریخی در تاریخ 9 آبان سال 1377 با شماره ثبت 2146 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.

مجموعه مارکار یزد

مدرسه مارکار یزد ( آموزشگاه و پرورشگاه )

در ابتدای ورود به مدرسه ، حیاطی با شکوه، با درختان کهن سر به فلک کشیده ی مورد و سرو، اصالت و قدمت بنا را به رخ می کشد و یک حوض بزرگ آبی با باغچه های پُر گل، گذشته را به یادمان می آورد. پس از عبور از این خاطره سازها، به ساختمان آجری مزیّن به کاشی کاری های آبی می رسیم که در بالای درب اصلی، زیر نمادِ بال گسترده فروهر و ستارگانِ « هومت، هوخت و هوشت»، کتیبه ای فیروزه ای منقّش به مصرعی زیبا از مولانا خودنمایی می کند و کل این مجموعه با آن ستون های بلندِ تخت جمشیدی، شکوه هخامنشیان را جلوه می دهد.

این ساختمان با عظمت، مدرسه مارکار را شامل می شود که دارای 2 قسمت است؛ یک قسمت آن آموزشگاه 18 اتاقه به همراه یک سالن بزرگ 800 ظرفیتی است و قسمت دیگر آن یک پرورشگاه است که شامل 3 سالن خواب، 9 اتاق، زیرزمین و چند اتاق مخصوص مدیر پرورشگاه می شود. در سالن معبد پرورشگاه نیز 2 قاب کاشی که حاوی جملات پندگونه ای به خط میخی است، در دیوار روبرویش، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این دو ساختمان با نمایی آجری و سقفی ضربی از جنس خشت و گل است که به وسیله ایوان مسقفی به هم وصل شده اند.

ساختمان سرایداری مدرسه مارکار در قسمت ضلع جنوب غربی بنا واقع شده است که نمایی از کاهگل دارد.

مدرسه مارکار یزد

موزه مارکار ( موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان )

موزه مارکار معروف به موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان در سال ۱۳۹۴ در ساختمان تاریخی پرورشگاه مارکار گشایش یافت. این بنا، در گذشته، خوابگاه شبانه روزی دانش آموزان دبستان و دبیرستان مارکار بوده است. 

مجموعه های دیدنی این موزه که در زیرزمین قرار دارند شامل آب انبار، گاو رو، پاکنه، راه قنات و ... در محوطه هستند، در موزه، گردشگران ابتدا با تاریخچه مجموعه مارکار و زندگی نامه مارکار بنیانگذار مجموعه، مواجه می شوند و سپس با جشن ها، آیین ها و پوشش های سنتی زرتشتیان، اشوزرتشت نخستین پیام آور ایرانی، کتاب مقدس گاتها، زیارتگاه ها و بنا های مهم زردشتیان آشنا می گردند.

برای آشنایی بیشتر به صفحه موزه زرتشتیان یزد مراجعه کنید.

موزه مارکار

برج ساعت مارکار یزد  ، نقطه مرکز ایران

ساعت مارکار ، معروف به گاه نمای فردوسی ، بر طبق کتیبه سنگی که دارد در 4 آبان سال 1321 خورشیدی و 8 سال پس از افتتاح آموزشگاه مارکار گشایش یافت.

از آنجایی که شهر یزد ، از لحاظ مختصات جغرافیایی، در مرکز ایران و ساعت مارکار نیز در مرکز یزد واقع شده است، میدان مارکار ، دقیقا محلی که ساعت مارکار در آن قرار دارد، نقطه وسط ایران و مرکز ایران است و گویی ساختمان برج ساعت مارکار یزد ، این افتخار بزرگ را با برافراشتن آن قامت بلند و اصیل خود به همگان یادآوری می کند.

برج ساعت مارکار یزد

گنج مارکار ؛ واقعیت یا شایعه ؟

در کتاب« اسناد رسمی زرتشتیان» سخن از دفن گنجینه ای ارزشمند در قسمت زیرین ساعت مارکار آمده است که محتوی تعدادی سکه طلا و نقره متعلق به دوره پهلوی، یک نسخه روزنامه ایران به تاریخ 30 مهر 1318، روزنامه محلی شیرکوه مورخه 14 آبان 1318، 2 برگ روزنامه اطلاعات، چندین تمبر تاریخی و یک نوار 3 رنگ به نشانه پرچم ایران می باشد و در داخل یک ظرف شیشه ای مهر و لاک شده است.

برج ساعت مارکار یزد

بر روی برج ساعت به سمت حرکت موافق عقربه ساعت و خلاف حرکت خودروها، هنر این شاعر و تاریخ ساخت بنا ذکر شده است. این ساختمان پُر شکوه، انگار برای همراهی با آموزشگاه مارکار ، کتیبه های فیروزه ای رنگی در هر 4 طرف خود جای داده است که این بار مزیّن به اشعار مرحوم ناصر تزیین، شاعر بومی یزد است. 4 بیت در قسمت بالا و اطراف برج ساعت به صورت زیر است :

زِ فردوسی اکنون سخن یاد گیر/ سخن های پاکیزه و دلپذیر 
بزرگی سراسر به گفتار نیست/ دوصد گفته چون نیم کردار نیست 
به داد و دَهش دل توانگر کنید/ زِ آزادگی بر سر افسر کنید 
جز از نیکنامی و فرهنگ و داد/ ز رفتار گیتی نگیرید یاد

مجموعه مارکار یزد

4 مصرع در قسمت پایین و اطراف برج ساعت نیز چنین است :
چون به سعی و اهتمام مارکار
 گشت در این برج ساعت برقرار 
روح فردوسی پِیِ تاریخ گفت
شادم از کردار نیک مارکار

شایان ذکر است که مصرع آخر با به کارگیری حروف ابجد و کاربرد عدد مرکب، تاریخ احداث بنای ساعت یعنی 1320 هجری شمسی را یادآور می شود.

مجموعه مارکار یزد

شهر یزد به خاطر معماری تاریخیِ ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌ آن در ۱۸ تیر سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

در صفحه آداب و رسوم زرتشتیان می توانید با آیین کهن ایرانی بیشتر آشنا شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مجموعه مارکار یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi