https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه مارکار یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  موزه مارکار یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان مارکار، کوچه فرش مشهد، مجموعه مارکار، موزه مارکار یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 16 تا 20 و 13 تا 21
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 5000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

تاریخچه موزه مارکار (موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان)

موزه مارکار یزد معروف به موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان، در میدان موزه فرهنگ ایران و باستان (مارکار) یزد قرار دارد که سال ۱۳۹۴ هـ.ش، در زیرزمین ساختمان تاریخی پرورشگاه مارکار و به سرپرستی «اسفندیار اختیاری» افتتاح شده و آیین و فرهنگ زرتشتیان را به نمایش گذاشته است.

موزه مارکار بخشی از مجموعه مارکار یزد می‌باشد، مجموعه‌ای که قدمت تاریخی دارد و تقریباً ۸۰ سال پیش توسط شخص نیکوکاری به نام «پشوتن‌جی مارکار» بنیان‌گذاری شده است. این مجموعه شامل پرورشگاه، خوابگاه شبانه‌روزی، دبستان، دبیرستان و برج ساعت مارکار در پارک مارکار یزد می‌شود.

موزه مارکار یزد

سبک معماری مجموعه و موزه مارکار یزد

با ورود به مجموعه مارکار یزد، ساختمانی باشکوه و تاریخی دیده می‌شود که در مرکز حیاطی بسیار بزرگ و دل‌باز قرار گرفته و با ستون‌هایی زیبا، به مدرسه مارکار وصل شده است.

بخشی از مارکار که در گذشته، خوابگاه شبانه‌روزی دانش آموزان مدرسه مارکار یزد بوده؛ امروزه به موزه مارکار تبدیل شده است و معماری آن، به‌گونه‌ای می‌باشد تا بیشترین ماندگاری انرژی و نور خورشید، در آن صورت بگیرد که این امر، به باور و اعتقاد زرتشتیان برمی‌گردد و مبنی بر احترام و ارزش آن‌ها، برای نور و روشنایی است.

رسوم زرتشتی در موزه مارکار یزد

گنجینه های موزه مارکار

در دالان‌های تودرتو و سنتی موزه زرتشتیان یزد، ابتدا با تاریخچه مجموعه مارکار و زندگی‌نامه «پشوتن جی»، مواجه می‌شوید و سپس با کتاب مقدس گات‌ها، توضیحاتی درباره «اشوزرتشت» نخستین پیام‌آور ایرانی، جشن‌ها، رسوم و پوشش‌های سنتی موبدان و زنان زرتشتی آشنا می‌گردید.

در بخش بعدی موزه فرهنگ مارکار؛ زیارتگاه ها و بناهای مهم زرتشتیان نظیر چک چک، دخمه، آتشکده یزد، مراسم مربوط به درگذشتگان و وسایل خانه‌های قدیمی به معرض نمایش گذاشته شده است.

در آخرین بخش این موزه، آشپزخانه یک خانه قدیمی با وسایل مربوطه آن را می‌بینید که همگی سخن از تاریخی کهن و با اصالت دارند و شما را از سبک زندگی مردمان 80 سال پیش آگاه می‌کنند. پخش فیلم کوتاه از یک آیینه‌ زرتشتی، پخش آهنگ‌های سنتی به زبان دری و ارائه اپلیکیشن «رستار» موبایل هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری این مجموعه تاریخی می‌باشد.

هرکدام از بخش‌های موزه مارکار یزد با توضیحات فارسی و انگلیسی به نمایش درآمده که در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، راهنمایان موزه این کار را برای گردشگران و علاقه‌مندان انجام می‌دهند و بخش‌های مختلف را به گردشگران معرفی می‌کنند.

عکس های قدیمی در موزه مارکار یزد

آثار تاریخی مجموعه مارکار یزد

در کنار بازدید از موزه خصوصی تاریخ و فرهنگ زرتشتیان، می‌توانید دیدنی‌های مجموعه پرورشگاه مارکار که شامل آب‌انبار با دو ردیف پله، جاده گاو رو (محل عبور گاوها برای بیرون کشیدن آب از آب‌انبار)، حمام قدیمی و معماری زیبای بنا هم می‌شود را به تماشا بنشینید و نظاره‌گر شکوه تاریخ باشید.

لازم به ذکر است که موزه مارکار با تورلیدر اختصاصی خود، ارائه‌دهنده تمامی اطلاعات تاریخی مرتبط با این موزه به عموم مراجعه‌کنندگان و حتی شرکت‌کنندگان تورهای یزدگردی است؛ ازاین‌رو افراد در صورت تمایل می‌توانند از قبل، با این مرکز هماهنگی‌های لازم را انجام بدهند.

پوشش زنان زرتشتی موزه مارکار یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل داد یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد، می‌توانید از تور یک روزه مهریز گردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه مارکار یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi