https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه مردم شناسی مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  موزه مردم شناسی مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، خیابان مطهری، باغ پهلوان پور، موزه مردم شناسی مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 19
روز بازدید : همه روزه بجز 28 صفر، تاسوعا و عاشورا، 14 خرداد، شهادت امام علی(ع) و شهادت امام جعفرصادق(ع)
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

تاریخچه موزه مردم شناسی مهریز

موزه مردم شناسی مهریز در سال ۱۳۸۰ هـ.ش، در حمام تاریخی استهریج مهریز و با هدف شناخت آداب‌ورسوم و اعتقادات مردم منطقه بنا شده است. این موزه، حمامی قدیمی متشکل از ۲ حمام کوچک و بزرگ می‌باشد که طبق حمام‌های دوره قاجار، به‌صورت زیرزمینی و در عمق ۶ متری زمین طراحی و اجرا شده و مساحتی حدود ۶۵۰ مترمربع دارد. هم‌اکنون موزه مردم شناسی مهریز، به باغ پهلوان پور مهریز منتقل شده و متعلق به سازمان میراث فرهنگی مهریز است.

موزه مردم شناسی مهریز، دارای ۱ سالن با ۴ اتاق تودرتو می‌باشد که انعکاس نور از سقف و شیشه‌های رنگی قبه‌های این اتاق‌ها، فضای موزه را بیش‌ازپیش زیبا و تماشایی نموده است. موزه باغ جهانی پهلوان پور مهریز، یکی از پربازدیدترین موزه‌ها در تعطیلات نوروز استان یزد می‌باشد.

باغ جهانی پهلوان‌پور مهریز که باغی جهانی با معماری کهن ایرانی می‌باشد و در سال ۲۰۱۱ میلادی (1390 هـ.ش) در فهرست آثار جهانی میراث فرهنگی یونسکو ثبت گردیده است؛ ازنظر گردشگری، بازدیدکننده و جاذبه بیشتری از حمام تاریخی مهریز دارد و دلیل اصلی این انتقال نیز همین مورد می‌باشد.

موزه مردم شناسی مهریز (باغ پهلوانپور مهریز)

گنجینه های موزه مردم شناسی مهریز

اکثر اشیایی که در موزه مردم شناسی مهریز وجود دارد، به همت و تلاش مردم فرهنگ‏ دوست مهریز، به موزه مردم شناسی اهدا شده است.

بیش از ۴۰۰ اثر، در موزه جهانی پهلوان پور شهرستان مهریز قرار دارد که می‌توان به ظروف شیشه‌ای، سفالی و فلزی طبخ و صرف غذا، ابزار و وسایل مربوط به مشاغل سنتی (پارچه‌بافی، ریسندگی، گیوه‌دوزی، سبدبافی، چاقوسازی)، ابزار جنگی و کشاورزی اشاره کرد و همچنین اسناد و قباله‌های قدیمی، کتیبه و سنگ‌نوشته‌های تاریخی، وسایل استحمام، پوشاک سنتی مردم منطقه و مجسمه‌های انسانی نیز در این موزه وجود دارد.

گنجینه های موزه مردم شناسی مهریز (باغ پهلوانپور مهریز)

آشنایی با باغ پهلوان پور مهریز

باغ پهلوان پور مهریز یزد، یکی از باغ‌های دیدنی و تاریخی ایران است که متعلق به اواخر دوره قاجار می‌باشد. این باغ ایرانی، در اختیار یکی از تجار یزدی به نام «علی پهلوان پور» بوده و ازجمله بناهای تاریخی و فرهنگی می‌باشد که هنر، معماری و طبیعت را در کنار هم دارد. آب روانی از قنات‌های شاه‌حسینی، حسن‌آباد و مزویرآباد در این باغ جاری است که شورونشاط را به بیننده خود می‌بخشد.

جاذبه‌های گردشگری دیگری که در مهریز و نزدیک باغ سنتی پهلوان پور قرار دارد، شامل کوه ریگ مهریز، غربالبیز مهریز، باغ آهو مهریز، هتل مهریز، هتل رستوران شاه‌عباسی مهریز و... می‌شوند.

انواع مشاغل در موزه مردم شناسی مهریز

برای رزرو تورهای گردشگری شهر مهریز و بازدید از باغ پهلوان پور اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه مردم شناسی مهریز و رزرو هتل با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi