https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله فهادان، روبروی زندان اسکندر
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه

خانه تهرانیها ، اولین هتل موزه ایران

خانه تهرانیها یزد ، خانه ای قدیمی است كه امروزه به عنوان هتل موزه فهادان شهرت دارد و عنوان اولین هتل موزه ایران در بافت تاریخی شهر یزد را با خود به همراه دارد.  

خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )

 چرا این خانه به تهرانیها معروف است؟

خانه تهرانیها که در مهمان نوازی در میان مردم شهر معروف است، ۲۰۰ سال پیش توسط آقا «شیخ مهدی عرب» بنا شد. خاندان او چندی بعد به تهرانیها شهره شدند و از آن پس این عمارت مشهور به خانه تهرانیها شد و اكنون سرایی است كه هر مسافری را به اقامت در دل تاریخ فرا می خواند. 

خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )

معماری خانه تهرانیها ( فهادان ) یزد

این بنا دارای یک بخش اصلی و یک بخش خدماتی است. خانه تهرانی های یزد در بر گیرنده فضا های دیدنی همچون: سردر، دالان، حیاط اصلی با نمای منحصر به فرد، حیاط نارنجستان، هشتی (کریاس)، چاه خانه، قنات و سرداب، اتاق شاه نشین (اتاقی که دارای دو بادگیر اختصاصی است).

خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )

حیاط و سایر بخش های بنا

بخش اصلی خانه تهرانیها یزد عبارت است از حیاطی مستطیل شکل که با فضاهایی بسته با ارتفاع معادل دو طبقه محصور شده است. حیاط تقریبا در امتداد شمال- جنوب قرار گرفته است و ورودی متشکل از سردر و هشتی و دالان در گوشه شمال غربی بنا قرار دارد. آرایش نمای حیاط نیز جالب توجه است. آبنما به جای مرکز در مقابل ایوان نشسته و در عوض فضای سبز در مرکز قرار دارد.
 ایوان و تالار و سه دری ها که همگی جزء فضاهای اصلی بنا هستند در میانه جبهه های حیاط قرار گرفته و با آن پیوند محکمی برقرار کرده اند.
 در مرتبه بعد اتاق های کوچک تر در کناره های هر جبهه از حیاط واقع اند و از منظره آن بهره می برند. فضاهای گوشه های حیاط نیز مکان هایی سر پوشیده و مستقل اند که فقط از نور سقف استفاده می کنند و از طریق راهروها به حیاط مرتبط می شوند. 
 بخش خدماتی واقع در جنوب خانه ورودی مجزا دارد. این بخش در پس فضاهای مجاور حیاط میانی جای گرفته است و در نتیجه جزء بخش اصلی محسوب نمی شود.

خانه تهرانیها ( هتل موزه فهادان )

سرداب خانه تهرانیها 

 بخش دیگر فضاهای خانه سرداب هایی است که در جبهه های شرقی و جنوبی و گوشه جنوبی جبهه غربی واقع است. سرداب شرقی با پلکان به فضایی راه دارد که نهر آب زیر زمینی در آن جاری است و سرداب جنوبی در انتها به اتاق بادگیر باز می شود. 

یزد را از پشت بام هتل موزه فهادان تماشا کنید

اگر فرصت داشتید حتما بر پشت بام هتل موزه فهادان بروید و بافت تاریخی یزد را با چشم اندازی زیبا نظاره گر باشید. دیدن مدرسه ضیاییه  و بقعه دوازده امام و مناره های بلند مسجد جامع یزد همه از روی این پشت بام لذت بخش خواهد بود.
موقعیت خانه تهرانی ها در یزد، محله فهادان روبروی زندان اسكندر واقع شده است. 

برای اقامت در هتل موزه فهادان و ثبت خاطراتی خوش در خانه تهرانی ها، از سایت ما می توانید اقدام کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه تهرانیها یزد ( هتل موزه فهادان ) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi