https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کارخانه اقبال یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  کارخانه اقبال یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان شهید مطهری، حد فاصل چهار راه فرهنگیان و میدان آزادی، کارخانه اقبال یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

تاریخچه کارخانه اقبال یزد

کارخانه ریسندگی اقبال یزد با وسعت 76 هکتار، نخستین کارخانه ریسندگی و بافندگی در ایران می باشد که در دوره پهلوی و سال ۱۳۱۲ شمسی در بافت تاریخی خیابان شهید مطهری یزد راه اندازی و افتتاح شد.

کارخانه اقبال یزد اولین کارخانه ای می باشد که روش‌های نوین نساجی و نخ ریسی را به یزد آورد.

کارخانه اقبال یزد

سبک معماری کارخانه اقبال شهر یزد

کارخانه اقبال یزد ساختمانی کاملا آجری می باشد که با در و پنجره های چوبی و طاق های بلند قوس دار، دور تا دور یک حیاط سرسبز را فرا گرفته است و با سبک اصیل و خاص خود، هیچ شباهتی به کارخانه های فعلی ندارد و در نمای اولیه کسی به کارخانه بودن آن پی نمی برد.

سردَر آجری زیبای کارخانه اقبال اولین چیزی است که نظر هر بیننده را به خود جلب می کند. با ورود به کارخانه، یک برج بلند بالا به شکل مکعب مستطیل دیده می شود که سراسر آن منقوش به گل های زیبا با کنگره های جالب و اشکال دایره و قلب برعکس می باشد.

دور تا دور سالن کارخانه اقبال یزد از عمارت های کلاه فرنگی یعنی اتاق های گرد سنتی تشکیل شده که با پنجره های چوبی، نور سالن را تأمین کرده و آن را به دالان روشنایی معروف نموده است.

همه این زیبایی و سبک معماری سنتی باعث شده که کارخانه ریسندگی اقبال یزد در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت بشود.

کارخانه اقبال یزد

چگونگی تاسیس کارخانه اقبال یزد

اولین کارخانه صنعتی یزد به سادگی تاسیس و بهره برداری نشده است. زمزمه اولیه لزوم صنعتی شدن شهر یزد، به ویژه در بخش نخریسی و پارچه بافی، ابتدا در زمان رضا شاه مطرح گردید که با مخالفت هایی هم روبرو شد اما دکتر طاهری، نماینده وقت مردم یزد در مجلس شورای ملی ایران به یاری و همکاری تجار فهیم و اقتصاد گرای یزدی و همچنین بانک ملی ایران، در اسفند 1305 یک شرکت اولیه ای را برای ایجاد کارخانه نساجی تاسیس کردند.

در میانه راه با پخش شایعاتی بانک ملی از شراکت انصراف داد، ولی تاجرین بنیانگذار کارخانه به ویژه حاج ملک التجار به عنوان سرمایه گذار اصلی، ادامه دادند و کارخانه ای بزرگ و موثر را راه اندازی نمودند.

سرانجام کارخانه اقبال با نام سابق کارخانه اسما، در روز 24 اسفند( زاد روز رضا شاه) سال 1313 با دو موتور قدرت 250 و 440 اسب بخار افتتاح شد و از ابتدای سال 1314 به تدریج مشغول به کار گردید. این کارخانه، فضای شهر یزد را به سوی مدرنیته و پیشرفت سوق داد( تاریخ رسمی افتتاح کارخانه اقبال یزد در برخی از منابع سال 1312 ذکر شده است).

با گذشت زمان و پیشرفت کارخانه اقبال ، برخی دیگر از تجار یزدی و غیر یزدی نیز بی توجه به حرف مردم به تاسیس کارخانه های صنعتی مشغول شدند .

کارخانه اقبال یزد

روند رشد کارخانه اقبال یزد

آوازه و تبلیغات کارخانه اقبال یزد به گونه ای گسترش یافت که باعث شد حتی افراد خاندان های بزرگ یزد هم مانند یک کارگر ساده در این کارخانه مشغول به کار شوند و در راستای پیشرفت شهر و جامعه خود گام بردارند.

 بازده سریع کارخانه از همان ابتدا بر تمام شایعات، خط بطلان کشید و تا سال 1317 به سرعت پیشرفت نمود به گونه ای که هر سهم 100 ریالی آن با قیمت 2000 ریال در بازار معامله می شد، رشد و پیشرفت های دیگر آن عبارت بودند از؛ افزایش سرمایه شرکت از 250 هزار تومان به 507 هزار تومان، 4200 دوک به 7000 دوک و گسترش نخ های شماره 10 تا شماره 60.

در سال 1346 میزان محصولات کارخانه اقبال یزد با مدیریت 5 کارفرما و 700 کارگر به 700 بقچه با 10640 دوک رسید که در بازارهای اولیه آن یعنی مشهد، نیشابور و سبزوار فروخته می شد. در آن سال، تعداد سهام شرکت نزدیک به 33462 سهم بود که در آن شرایط بسیار عالی می نمود.

کارخانه اقبال یزد

کارخانه اقبال یزد در سال 1350، حدود 4500 تن نخ پنبه و 2670 تن خامه قالی تولید می کرد که در پیشرفت و رونق شهر یزد نقشی اساسی و مهم ایفا می کرد .

کارخانه ریسندگی اقبال یزد از سال 1357 تعطیل و به یک جاذبه گردشگری زیبا تبدیل گردید. هم اکنون این کارخانه به پارک علم و فناوری یزد تغییر کاربری داده است که افراد زیادی در آن مشغول به کار می باشند.

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل سنتی مظفر یزد که در نزدیکی کارخانه اقبال یزد می باشد، گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تورهای یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارخانه اقبال یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi