https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد شاه طهماسب یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد شاه طهماسب یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان بعثت، خیابان سید گلسرخ، مسجد شاه طهماسب یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی _ تاریخی
روز بازدید : همه روزه

مسجد شاه طهماسب یزد

مسجد شاه‌ طهماسب یزد ، در سال 984 هـ ق توسط« بیگم خاتون؛ دختر شاه طهماسب صفوی» در بافت تاریخی میدان بعثت یزد بنا شد. مسجد شاه طهماسب نه تنها جنبه مذهبی داشته بلکه نشانه ای از یک مجموعه حکومتی در آن اطراف نیز بوده است.

این مسجد پس از مسجد جامع یزد ، از بااهمیت ترین مساجد یزد به حساب می آمده و در دو وقت، صدای نقاره های آن فضای اطراف را طنین انداز می کرده است. مسجد شاه طهماسب ، اقتدار خود را در دوره های بعد نیز حفظ نموده و به عنوان یک عنصر مذهبی همیشه باارزش بوده است.

مسجد شاه طهماسب یزد علاوه بر داشتن ویژگی های اصلی یک بنا دارای آب انبار، بازار، رستوران سنتی و... نیز می باشد که تماشا و گشت و گذار در آن خالی از لطف نیست.

مسجد شاه طهماسب یزد

سبک معماری مسجد شاه طهماسب صفوی

معماری مسجد شاه طهماسب صفوی همچنان که از اسمش پیداست متعلق به دوره صفوی و سبک اصفهان است. این مسجد دارای‌ یک‌ تابستان‌خانه، گرم‌خانه‌، سردخانه، گنبد، سالن‌ بزرگ‌، مقصوره، 3 درب ورودی فلزی و ... می باشد که‌ اخیرا بازسازی و مرمت شده اند.‌

سردر ورودی اصلی مسجد مزیّن به خطوط آجری و کف و پشت بام مسجد مفروش به موزاییک می باشد. داخل گرم‌خانه‌ و سردخانه‌ مسجد شاه طهماسب ، پوشش گچی دارد و تنها 8 ستون سردخانه متشکل از سنگ و گچ می باشد. مقصوره‌ یعنی جایگاه مخصوص پیش نماز نیز در وسط تابستان‌خانه‌ ساخته شده است.

در داخل این مقصوره، محرابی با سنگ مرمر 76 در 145 سانتی متر وجود دارد که به همراه یک سنگ مرمر کتیبه ای دیگر، یادگار عهد صفویه می باشد.

سادگی و دلنشینی سبک معماری مسجد شاه طهماسب را می توان در قسمت گرمخانه مسجد مشاهده کرد که با 5 پنجره و سقفی مسطّح، زیبایی خاصی به این قسمت بخشیده است.

گنبد آجری مسجد شاه طهماسب صفوی در داخل تابستان خانه قرار گرفته که دارای 8 نورگیر فلزی و چند تاق نمای گچی می باشد. پوشش‌ داخلی‌ گنبد نیز با خطوط بنّایی( خط اسلامی بدون انحنا)‌ مزیّن شده است. در داخل این تابستان‌خانه‌ همچنین‌ محرابی‌ با کاشی‌ معرّق‌ و نقوش‌‌ اسلیمی‌، ترنجی‌، خُتایی‌ و خطوط ثلث‌ وجود دارد.

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل کاروانسرای مشیر یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مسجد شاه طهماسب یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi