https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد شاه طهماسب یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  مسجد شاه طهماسب یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان بعثت، خیابان سید گلسرخ، مسجد شاه طهماسب یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی _ تاریخی
روز بازدید : همه روزه

مسجد شاه طهماسب یزد

مسجد شاه ‌طهماسب یزد، سال 955 هـ.ش توسط «بیگم خاتون دختر شاه‌طهماسب صفوی» در بافت تاریخی میدان بعثت یزد بنا شده است. این مسجد، نه‌تنها جنبه مذهبی داشته؛ بلکه نشانه‌ای از یک مجموعه حکومتی در آن اطراف نیز بوده است.

مسجد شاه‌طهماسب در گذشته پس از مسجد جامع یزد، از بااهمیت‌ترین مساجد یزد به‌حساب می‌آمده و در دو وقت، صدای نقاره‌های آن فضای اطراف را طنین‌انداز می‌کرده است. مسجد، اقتدار خود را در دوره‌های بعد نیز حفظ نموده و به‌عنوان یک عنصر مذهبی همیشه باارزش بوده است.

این مسجد علاوه‌بر داشتن ویژگی‌های اصلی یک بنا دارای آب‌انبار، بازار، رستوران سنتی و... نیز می‌باشد که تماشا و گشت‌وگذار در آن، خالی از لطف نیست.

مسجد شاه طهماسب یزد

سبک معماری مسجد شاه طهماسب صفوی

معماری مسجد شاه‌طهماسب صفوی همچنان که از اسمش پیداست، متعلق به دوره صفوی و سبک اصفهان می‌باشد. این مسجد دارای‌ یک‌ تابستان‌خانه، گرم‌خانه‌، سردخانه، گنبد، سالن‌ بزرگ‌، مقصوره، 3 درب ورودی فلزی و... می‌باشد که‌ اخیراً بازسازی و مرمت شده‌اند.‌

سردر ورودی اصلی مسجد، مزیّن به خطوط آجری و کف و پشت‌بام آن هم مفروش به موزاییک می‌باشد. داخل گرم‌خانه‌ و سردخانه‌ مسجد، پوشش گچی دارد و تنها 8 ستون سردخانه آن، متشکل از سنگ و گچ می‌باشد. مقصوره‌ یعنی جایگاه مخصوص پیش‌نماز هم در وسط تابستان‌خانه‌ ساخته شده است و در داخل آن، یک محراب سنگ مرمری با ابعاد 76 در 145 سانتی‌متر وجود دارد که به‌همراه یک سنگ مرمر کتیبه‌ای دیگر، یادگار عهد صفویه می‌باشد.

سادگی و دل‌نشینی سبک معماری مسجد شاه‌طهماسب را می‌توان در قسمت گرمخانه آن مشاهده کرد که با 5 پنجره و سقفی مسطّح، زیبایی خاصی به این قسمت بخشیده است.

گنبد آجری مسجد، در داخل تابستان‌خانه قرار گرفته که دارای 8 نورگیر فلزی و چند تاق نمای گچی می‌باشد و پوشش‌ داخلی‌ آن، با خطوط بنّایی (خط اسلامی بدون انحنا)‌ مزیّن شده است. در داخل این تابستان‌خانه‌ همچنین‌ محرابی‌ با کاشی‌ معرّق‌ و نقوش‌‌ اسلیمی‌، ترنجی‌، خُتایی‌ و خطوط ثلث‌ نیز وجود دارد.

مسجد شاه طهماسب یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل موزه فهادان یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می‌توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مسجد شاه‌طهماسب یزد، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi