https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منارجنبان خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  منارجنبان خرانق
شهر : اردکان
آدرس : شهرستان اردکان، روستای خرانق، جاده یزد به مشهد، منارجنبان خرانق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

معرفی منارجنبان خرانق

منارجنبان خرانق تنها منارجنبان تمام خشتی دنیا می باشد که از این نظر و کهنسالی رقیب سرسخت منارجنبان اصفهان می باشد چرا که منارجنبان اصفهان دارای کاشی کاری هایی است که آن را از خشتی بودن کامل خارج کرده است. منارجنبان خرانق در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق اردکان قرار گرفته و قدمت آن از خود مسجد نیز بیشتر می باشد. حتی قبل از شکل گیری یزد نیز این مناره وجود داشته و به گونه ای سخنگوی تاریخ است.
عمر بنای اولیه منارجنبان خرانق به دوره ساسانیان می رسد ولی ساخت و تکمیل آن در زمان سلجوقیان انجام یافته است.

منارجنبان خرانق

سبک معماری منارجنبان خرانق

منارجنبان خرانق ۳ طبقه بوده و دو راه ‌پله جدا برای رفت و برگشت دارد. مناره آن نیز دارای یک راه پله حلزونی می باشد که عرض آن در ابتدا با 70 سانتیمتر شروع و به 40 سانتیمتر ختم می شود، مشابه آن در یکی از مناره های مسجد جامع یزد به کار رفته است.

منارجنبان خرانق یزد با معماری فوق العاده ای که دارد و از اسمش هم پیداست، قابل جنبیدن می باشد. این منارجنبان با زور دست به حرکت در می آید و جنبش آن به وضوح دیده می شود.
قسمت ‌های بالایی مناره از کلاف های چوبی پوشیده شده تا اجزا و دیواره ‌ها را به خوبی حفظ کند اما اخیرا بر اثر طوفان و زلزله کج شده است، مردم هم آن را بریده و پایین آورده اند تا نیفتد.
منارجنبان 15 متری خرانق یزد از مرتفع ‌ترین بناهای این ناحیه می باشد که با اشراف داشتن به کل منطقه، در گذشته به عنوان برج دیده ‌بانی و فانوس‌ خانه استفاده می‌ شده است.

منارجنبان خرانق

علت تکان خوردن منارجنبان خرانق

در پوشش تمامی منارجنبان ها از آجرهایی استفاده می شود که نسبت به آجرهای دیگر، ضریب ارتجاعی بالاتری دارند و باعث لرزیدن منارجنبان ها می گردد اما هرچه منارجنبان ها کوتاهتر باشند امکان تکان خوردن کل بنای آنها بیشتر است.  
علاوه بر منار جنبان خرانق و اصفهان ، منارجنبان های دیگری نظیر مناره مسجد اشترجان اصفهان ، یکی از مناره های مسجد حضرت علی(ع) و ... در دنیا وجود دارند که همگی تکان می خورند و سازه های عجیب جهان را شکل داده اند.

منار جنبان خرانق

روستای خرانق اردکان

روستای خرانق؛ روستای تاریخی در یزد و نواحی کوهستانی می باشد که نسبت به یزد ، هوای بسیار خنک‌ تری دارد.
قدمت خرانق بیش از 4500 سال می باشد و با داشتن آثار و اماکن تاریخی فراوان، یکی از قطب های اصلی گردشگری استان یزد به شمار می رود به گونه ای که در برخی از کشورهای خارجی، ایران و استان یزد را به روستای خرانق آن می شناسند.
قدیمی‌ترین و بزرگ‌ ترین قلعه ‌های مسکونی استان یزد نظیر قلعه خرانق در این روستای تاریخی قرار گرفته اند و قلعه خرانق با قدمت 4500 ساله خود از مهم ‌ترین دیدنیهای خرانق به شمار می رود و در آن خانه‌های دو و سه طبقه خشتی وجود دارد. از دیگر جاذبه های تاریخی خرانق می توان به کاروانسرای خرانق ، بقعه مشهدک ، مزار بابا خادم ، پل خرانق ، حمام خرانق ، آب‌ انبار خرانق ، مسجد جامع خرانق ، حسینیه خرانق و ... اشاره کرد.
اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان اردکان را دارید، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره منارجنبان خرانق ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi