https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منارجنبان خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  منارجنبان خرانق
شهر : اردکان
آدرس : شهرستان اردکان، روستای خرانق، جاده یزد به مشهد، منارجنبان خرانق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

معرفی منارجنبان خرانق

منارجنبان خرانق، تنها منارجنبان تمام خشتی دنیا می‌باشد که از این نظر و کهن‌سالی، رقیب سرسخت منارجنبان اصفهان می‌باشد؛ چراکه منارجنبان اصفهان هم کاشی‌کاری‌هایی زیبا دارد که آن را از خشتی بودن کامل خارج کرده است.

منارجنبان خرانق، در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق اردکان قرار گرفته و قدمت اولیه آن که به دوره ساسانیان می‌رسد، از مسجد و حتی شهر یزد بیشتر می‌باشد؛ ولی ساخت و تکمیل آن، در زمان سلجوقیان انجام یافته است.

منارجنبان خرانق

سبک معماری منارجنبان خرانق

منارجنبان 15 متری خرانق یزد، از مرتفع‌ترین بناهای این ناحیه می‌باشد و با اشراف داشتن به‌ کل منطقه، در گذشته کاربرد برج دیده‌بانی و فانوس‌‌خانه را داشته است.

این بنا، در ۳ طبقه طراحی‌شده و 2 راه‌پله جدا برای رفت‌وبرگشت دارد. مناره آن نیز دارای یک راه‌پله حلزونی می‌باشد و عرض آن در ابتدا با 70 سانتیمتر شروع و به 40 سانتیمتر ختم می‌شود که مشابه آن، در یکی از مناره‌های مسجد جامع یزد به‌کاررفته است.

منارجنبان خرانق با معماری فوق‌العاده‌ای که دارد و از اسمش هم پیداست، قابل جنبیدن می‌باشد؛ به این‌گونه که با زور دست، به حرکت درمی‌آید و جنبش آن، به‌وضوح دیده می‌شود.

قسمت‌های بالایی مناره که پوشش آن‌ها برای حفظ اجزا و دیواره‌ها از کلاف‌های چوبی می‌باشد، اخیراً براثر طوفان و زلزله کج شده است؛ به همین دلیل مردم برای جلوگیری از افتادن، آن را بریده و پایین آورده‌اند.

منارجنبان خرانق

علت تکان خوردن منارجنبان خرانق

در پوشش تمامی منارجنبان‌ها، از آجرهایی استفاده شده که نسبت به آجرهای دیگر، ضریب ارتجاعی بالاتری دارند و باعث لرزیدن منارجنبان‌ها می‌گردد؛ اما هرچه منارجنبان‌ها کوتاه‌تر باشند، امکان تکان خوردن کل بنای آن‌ها هم بیشتر است.  

علاوه بر منارجنبان خرانق و منارجنبان اصفهان؛ منارجنبان‌های دیگری نظیر مناره مسجد اشترجان اصفهان، منارجنبان ندوشن، یکی از مناره‌های مسجد حضرت علی (ع) و... نیز در دنیا وجود دارند که همگی تکان می‌خورند و از سازه‌های عجیب جهان به شمار می‌روند.

منار جنبان خرانق

روستای خرانق اردکان

روستای خرانق؛ روستای تاریخی در یزد و نواحی کوهستانی می‌باشد که نسبت به یزد، هوای بسیار خنک‌تری دارد.

قدمت خرانق، بیش از 4500 سال می‌باشد و با داشتن آثار و اماکن تاریخی فراوان، یکی از قطب‌های اصلی گردشگری استان یزد به شمار می‌رود؛ به‌گونه‌ای که در برخی از کشورهای خارجی، ایران و استان یزد را به روستای خرانق آن می‌شناسند.

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین قلعه‌های مسکونی استان یزد، در روستای تاریخی خرانق قرار گرفته که ازجمله آن‌ها، باید به قلعه خرانق با قدمت 4500 ساله اشاره کرد؛ قلعه‌ای که از مهم‌ترین دیدنی‌های خرانق به شمار می‌رود و در آن، خانه‌های دو و سه‌طبقه خشتی به‌خوبی خودنمایی می‌کند.

از دیگر جاذبه‌های تاریخی خرانق هم می‌توان به کاروانسرای خرانق، بقعه مشدک، مزار بابا خادم، پل خرانق، حمام خرانق، آب‌انبار خرانق، مسجد جامع خرانق، حسینیه خرانق و... اشاره کرد.

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان اردکان را دارید، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان، می‌توانید از تور یک روزه اردکان و تور کویر یزد باکیفیت رادینا استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره منارجنبان خرانق، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi