https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه فرخی یزدی

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه فرخی یزدی
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، كوچه روبروی شاهزاده فاضل، روبروی دفتر آیت الله مكارم شیرازی
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی

معماری خانه شاعر آزادی خواه، فرخی یزدی

خانه فرخی یزدی كه در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی بنا شده، دارای دو ورودی در شمال، دو حیاط مركزی و اتاق هایی در اطراف حیاط است. این خانه دارای زیرزمینی بزرگ به وسعت كل بنای همكف است. پس از ورودی اول، یک راهرو قرار دارد كه داخل آن، راه پله پشت بام و ورودی اتاق ها قرار گرفته و كف آن را فضای زیرزمین تشكیل داده است.

خانه فرخی

در ضلع روبرو، دو اتاق كوچک و بزرگ، حیاط ها را به هم پیوند داده اند که حیاط اول كوچک تر از حیاط دوم بوده و یک حوض در وسط آن جای گرفته است؛ همچنین بر روی دیوار ضلع جنوبی، تزیینات گچ كاری مختصری دیده می شود.

درباره اتاق های ضلع شرقی باید گفت که با یک راهرو وارد حیاط دوم می شوند که البته در ضلع روبرو، چند اتاق قرار داشته است. ورودی دوم خانه نیز، در ضلع غربی و در كنار راهروی ورودی به ایوان و مطبخ قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که اخیراً خانه این شاعر لب دوخته ، مرمت و بازسازی شده و اقداماتی نظیر: کف‌سازی پشت بام، آجر فرش حیاط، کاهگل و سیمگل، نصب درهای سنتی چوبی و... انجام شده است.

خانه فرخی یزدی یکی از مهمترین بناهای اواخر دوره اسلامی است که اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، مالکیت آن را دارا می باشد. همچنین این خانه در سال ۱۳۹۱ با شماره ۳۰۸۴۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آشنایی با شاعر لب دوخته ، فرخی یزدی

بد نیست کمی درباره صاحب خانه بیشتر بدانیم؛ میرزا محمد، متخلص به فرخی در سال ۱۲۶۷ هجری خورشیدی در یزد دیده به جهان گشود. وی تا حدود ۱۶ سالگی به تحصیل علم پرداخت و سپس به كارگری در نانوایی و پارچه بافی مشغول شد. فرخی در آغازین روزهای مشروطیت و پیدایش حزب دموكرات در ایران، از دموكرات های جدی به حساب می آمد و از این رو در شمار آزادی خواهان شهر یزد قرار گرفت.

چون فرخی یزدی ذوق سرشاری در شعر داشت، افكار انقلابی خود را به نظم درآورد و در نتیجۀ سرودن اشعار انقلابی، حاكم یزد دستور داد تا برای مجازات وی، دهانش را با نخ و سوزن بدوزند.

فرخی یزدی در ۲۵ مهرماه ۱۳۱۸ شمسی به دستور رضاشاه، در زندان شهربانی به وسیله آمپول هوا كشته شد كه متأسفانه اطلاع دقیقی از محل دفنش در دست نیست.

تا که استبداد سر در پای آزادی نهد                          دست خود بر قبضه شمشیر می باید گرفت 

بهر مشتی سیر تا کی یک جهانی گرسنه؟!                انتقام گرسنه از سیر می باید گرفت

خانه فرخی

موقعیت خانه فرخی یزدی

موقعیت خانه فرخی یزدی ، در بخش مركزی شهر یزد و در خیابان امام خمینی، كوچه روبروی امامزاده شاهزاده فاضل (ع)، روبروی دفتر آیت الله مكارم شیرازی واقع شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه فرخی یزدی  با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi