https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه مهرپادین مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  قلعه مهرپادین مهریز
شهر : مهریز
آدرس : شهرستان مهریز، مجاور خیابان انقلاب، حد فاصل خیابان سید مصطفی، قلعه مهرپادین مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

قلعه مهرپادین یزد راوی تاریخ ایران

قلعه مهرپادین مهریز در کنار قلعه سریزد و قلعه خورمیز جزو جاذبه های گردشگری مهریز یزد به حساب می آید. این قلعه تاریخی ، روزگاری سکونتگاه موقتی مردم مهریز بوده که با مساحتی به طول ۱۶۰ و عرض ۱۴۸ متر در مجموعه مهرپادین مهریز و میان باغ های میوه، زمین های زراعی و کشتخوان ها قرار گرفته است.

قدمت قلعه مهرپادین یزد در برخی منابع، متعلق به دوران صفوی و در برخی دیگر مربوط به دوران حکومت آل مظفر( قرن ۸ هجری قمری) و همزمان با ساخت مجموعه مهرپادین ذکر شده است. سازنده آن را نیز جوانی می دانند که در طفولیت از حمله مغولان به مهریجرد در امان مانده و در بزرگسالی برای جلوگیری از تکرار حملات، این قلعه بزرگ را با دیوارهای بلند و خندقی عمیق ساخته است.

قلعه مهرپادین یزد

قلعه مهرپادین اقامتگاهی موقت

قلعه مهرپادین ، سکونتگاهی دائمی نبوده و اهالی روستا فقط در زمان خطر و برای فرار از حمله دشمنان، با اموال باارزش خود به این قلعه رفته و روزهای موقتی را در آن سپری می کردند. در چنین ایامی آنها برای درخواست کمک از دود و چوب سوخته چشمک زن استفاده نموده و از قلعه های دیگر یاری می خواستند.

قلعه خشتی مهرپادین تا چند دهه اخیر هم فعال و مسکونی بوده، هر شخصی اتاقی داشته و برای ذخیره و نگهداری کالا، محصولات کشاورزی، آذوقه، دام و ... از آن استفاده می کردند.

قلعه مهرپادین مهریز

شگفتی های معماری قلعه تاریخی مهرپادین

قلعه مهرپادین مهریز دارای ۲ حصار خشتی 6 متری و ۹ برج مدور 5 تا 8 متری با روزنه ها و تیرکش هایی برای دفاع می باشد که قسمت بالای آنها به شکل کنگره ای تزیین شده است.

درب ورودی قلعه، چوبی و ۲ قسمتی است که گل میخ های فلزی آن را زیبا ساخته اند. سردر ورودی قلعه مهرپادین نیز دارای قوسی خوش فرم و نیزه دار با نقوش هندسی در دو طرف می باشد که قسمت بالایی آن هم با تیرکش و تزئینات چلیپایی آراسته شده است.

یک هشتی زیبا با پوشش 4 بخشی در فاصله بین درب اول و درب دوم قلعه قرار گرفته که قسمت زیرین آن کاربرد نگهداری کالا را داشته است. پس از ورودی، گذرگاه اصلی قلعه با 3/30 متر پهنا و گذرهای فرعی با عرضی حدود 1/70 متر در جهت شرقی _ غربی ساخته شده اند.

فضای داخلی قلعه مهرپادین مهریز نیز شامل فضای شاه نشین یا ارباب نشین در بالاترین قسمت بنا( بالای فضای ورودی)، بخش مسکونی( شاه نشین و عام نشین)، فضای عمومی یا مذهبی، انبار نگهداری کالا، اصطبل و ... می شود. اتاق های طبقه پایین برای نگهداری احشام و طبقه فوقانی با عبور از پله های خشتی و باریک برای سکونت و زندگی مردم بوده است.

برج های داخلی قلعه نیز ۲ طبقه و گنبدی با راه پله های مدور و مارپیچ می باشد. در قسمت شرقی قلعه، چاه قنات عمیقی وجود دارد که برای تأمین آب مورد نیاز قلعه به کار می رفته است.

قلعه خشتی مهرپادین در سال ۱۳۸۱ به شماره ۶۱۴۳ در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه مهرپادین یزد

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر مهریز را دارید، بوم گردی سرای مهرگرد مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر تاریخی مهریز می توانید از تور یک روزه مهریز و تورهای کویرگردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه مهرپادین مهریز ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi