https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آب انبارهای احمدآباد اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  آب انبارهای یزد  »  آب انبارهای احمدآباد اردکان
شهر : اردکان
آدرس : شهرستان اردکان، شهر احمدآباد، خیابان امام خمینی، کوچه شهید عبدالکریمی، آب انبارهای احمدآباد اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

آب انبارهای احمدآباد اردکان میراثی از گذشتگان

شهر احمدآباد اردکان با داشتن مجموعه آب انبارهای 3 تایی، 5 تایی، 9 تایی و ... در این زمینه بسیار شاخص و معروف می باشد که علت تراکم این آب انبارها در یک منطقه، وجود شیب مناسب زمین و بالا بودن ارتفاع نسبت به مناطق دیگر احمدآباد است.

آب انبارها چون یکی از منابع ذخیره آب و از بزرگترین واحدهای معماری هستند، همواره برای مردم کویرنشین بسیار مهم و حیاتی و مرکز بسیاری از آبادی ها و محله ها بوده اند. از این رو با حفر مخزن آب انبار و خزانه در عمقی پایین تر، از نفوذ آب های شور و تلخ جلوگیری کرده و این آب انبارها با آب شیرین قابل شرب قنات پر شده اند.

سازندگان آب ‌انبارها بسیار دقیق و نکته ‌سنج بوده و به مسائل اصلی ساخت آن همچون میزان فشار آب بر کف و سطح آب ‌انبار، تهویه، تصفیه و جلوگیری از آلودگی آب، مسأله اندود داخل بنا و ... بسیار توجه داشته‌اند.

این معماران، تزیینات نمای خارجی آب ‌انبارها، به ویژه سردر ورودی آنها را نیز در نظر گرفته و گاهی با انتخاب اشعار جالبی برای کتیبه بالای سردرها؛ روحیات ساکنان آن منطقه را به نمایش می گذاشته ‌است.

آب‌ انبارها علاوه بر نقش مهم ذخیره آب‌، در فرهنگ و اعتقادات مردم نیز رسوخ کرده به گونه ای که پیوند آب و آیین ‌های مذهبی همیشه بوده و ادامه یافته است.

مجموعه آب انبارهای احمدآباد اردکان در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۱۰۸ به ‌عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

آب انبار احمد آباد اردکان

آب انبارهای سه تایی احمدآباد اردکان

مجموعه آب انبارهای 3 تایی احمدآباد اردکان با قدمتی 80 ساله متعلق به دوره قاجار بوده و در بافت تاریخی احمدآباد اردکان قرار گرفته اند.

آب ‌آنبار سه ‌تایی اردکان دارای سه مخزن با چندین راه پله( راچینه‌ ها) متفاوت است که مرمّت آن با اقداماتی همچون آجرچینی، بندکشی، اجرای سقف پایاب، زیرسازی، کاهگل، هره‌ چینی، بازسازی شبکه دور پایاب ورودی آب انبار در حال انجام می باشد.

آب ‌انبارها علاوه بر نقش مهمی ‌که در زندگی روزمره مردم داشته ‌اند، از موقعیت خاصی نیز در فرهنگ و اعتقادات مردم این سرزمین، بهره ‌مند بوده ‌اند.

آب‌ انبار سه تایی احمدآباد اردکان با شماره 10790 در بهمن‌ ماه سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آب انبار احمد آباد اردکان

آب انبارهای پنج تایی احمدآباد

شهر احمدآباد شهر پسته های خندان و معروف به هند كوچك است كه به خاطر سطح بالای آب، حتی مردم عادی هم می توانستند با كندن 10 متری زمین به آب دست یابند. به این ترتیب در این شهر یک قنات پرآب و زلال حفر کرده اند كه به قنات احمد آباد معروف می باشد. قناتی که 5 روز در سال، مخازن آب و آب انبارها را پر می کرده است.

احمدآباد از بی نظیرترین شهرهایی است که مجموعه هایی با بیش از سه آب انبار را در كنار هم دارد و یكی از معروف ترین آنها، مجموعه زیبای آب انبار های پنج تایی می باشد. در نزدیكی این مجموعه، آب انبار سهمی و چند آب انبار هم دوره آن هم قرار دارد.

مجموعه آب انبارهای 5 تایی احمدآباد از جنس خشت و گل آهك می باشد که اخیرا تعمیر و مرمت گردیده است. هر کدام از این آب انبارها، دو بادگیر 2 چشمه ای با ارتفاعات مختلف دارند كه بر روی قطر شمالی_ جنوبی دایره مخزن قرار گرفته اند.

عمق مخازن آب انبارهای 5 تایی احمدآباد از 5/3 تا 4 متر متغیر بوده و در سمت عبور آب قنات، كاهش می یابد.

این مجموعه هنوز سالم مانده و چرخش جهت پایاب آن یکی از تماشایی ترین قسمت های این مجموعه می باشد. مخازن قوسی آب انبارهای 5 تایی احمدآباد به شکل نعل اسب هستند به گونه ای که از دور، شبیه پنج ساقی با كلاه های نمدی به نظر می رسند.

   آب انبار احمد آباد اردکان                

دلایل وجودی آب‌انبار

در مجموع دو نوع آب انبار خصوصی و عمومی وجود دارد که آب انبار عمومی شامل آب انبارهای شهری، روستایی، قلعه ای، میان راهی و بیابانی می شود.

در گذشته آب انبارها به دلیل جلوگیری از فساد آب در هوای آزاد، گرم شدن، تبخیر آب در اثر گرما و نور مستقیم خورشید، جریان هوا و ... ساخته شده اند و این گونه به جمع‌آوری و نگهداری آب پرداخته اند.

آب انبار احمد آباد اردکان

 اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر اردکان را دارید، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آب انبارهای احمدآباد اردکان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi