https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد چهل محراب یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد چهل محراب یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله فهادان، نزدیک زندان اسکندر، کوچه مسجد چهل محراب
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ مذهبی

آشنایی با مسجد تاریخی چهل محراب یزد

یزد ، شهر حسینیه ایران و در بردارنده مساجد، حسینیه‌ها و تکایای بسیاری است که این امر، نشان دهنده دینداری و ایمان زیاد مردم این دیار می باشد.

یکی از قدیمی ترین مساجد یزد ، مسجد چهل محراب یزد است که با قدمتی دیرینه یعنی چیزی بیش از 8 قرن، در بافت تاریخی یزد در محله فهادان قرار گرفته و در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۴۱ به ‌عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

مسجد چهل محراب یزد

مسجدی با محراب چهل تکه فیروزه ای در یزد

مسجد تاریخی چهل محراب یزد توسط خواجه شمس الدین محمد تازیکو در حوالی زندان اسکندر دایر گردیده و نام آن، از چهل عدد کاشی لعابدار فیروزه‌ای رنگی گرفته شده که با طرح محراب و به ابعاد ۳۰ در ۴۵ سانتیمتر، در بنا استقرار یافته اند و متاسفانه امروزه، تنها سه عدد از کاشی‌های مذکور برجای مانده است. این مسجد تاریخی، بعد از مدتها و با گذشت ایام ویران شد؛ اما در عهد میرزا اسحاق بیک، از نوادگان خواجه شمس الدین تازیكو، بازسازی گردید .

مسجد چهل محراب یزد

مسجد 40 محراب یزد دارای یک اتاق معروف به «مزار آقا»، صحن شبستان با غرفه های دو طبقه و سردری است که گلدسته ای کوتاه، بر بالای آن قرار دارد. در ضلع شرقی صحن مسجد نیز سه غرفه تعبیه شده که یكی از کاشی ها را در دل خود جای داده است. کاشی دوم در داخل غرفه شبستان و کاشی سوم در اتاق مزار آقا نصب گردیده که مزیّن به جمله «بحسن توفیقه» با خط زیبای نستعلیق برجسته می باشد.

مسجد چهل محراب یزد

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر یزد را دارید، اقامتگاه سنتی خانه سه نیک یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مسجد چهل محراب یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi