https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بازار چهار سوق یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < بازارهای سنتی یزد  »  بازار چهار سوق یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، انتهای خیابان مسجد جامع، بازار چهار سوق یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

بازار چهار سوق یزد

محله چهار سوق و بازار شاهی یزد ، از مناطق قدیمی این شهر می باشد که بازار آن به سبک بازارهای قدیمی ایران سرپوشیده است و البته شایان ذکر است که امروزه بازار شاهی در میان مردم، با نام بازار چهارسوق شهرت بیشتری دارد. 

موقعیت جغرافیایی بازار چهارسوق

بازار چهار سوق از سمت شمال به خیابان مسجد جامع و محله شاه ابوالقاسم، از جنوب به محله دارالشفا، از شرق به خیابان امام خمینی و از غرب به محله های لب خندق و دروازه شاهی می رسد؛ به عبارت دیگر، بازار چهار سوق در مرکز بافت تاریخی یزد واقع شده به طوری که به مسجد جامع یزد و مدرسه علمیه امام خمینی متصل است و همین باعث شده که بازدید از آن برای گردشگران بسیار جالب باشد. 
سه بازاری که به چهار سوق منتهی می شوند عبارتند از: بازارچه ای که به کوچه یهودی ها می رسد، بازارچه ای که به خیابان مسجدجامع متصل است و بازارچه منتهی به محله دارالشفاء؛ همچنین یک آب انبار نیز در شمال غربی چهارسوق واقع شده که به جذابیت آن افزوده است.

تاریخچه بازار چهارسوق 

بازار چهار سوق ، مربوط به سده هشتم هجری قمری است که توسط شاه یحیی مظفری بنا شده است.
گویا شاه یحیی مظفری در نیمه دوم قرن هشتم هجری، دستور به احداث گنبدی چهار سوی و بازاری شامل چهل باب دکان و مغازه داده است؛ بنابراین این محله به « چهار سوی » نامگذاری شده و تا عصر صفویه به همین نام خوانده می شده است اما از عصر صفویه به بعد به « چهار سوق » مشهور شده است؛ البته این محله به دلیل سکونت اقلیت مذهبی یهودیان نیز به نام محله جهودون (یهودیان) معروف گشته است.

ویژگی های معماری بازار چهارسوق 

این بنا از خشت و اندود کاهگل، گچ و خاک ساخته شده است. پوشش مجموعه، از نوع طاق و تویزه است و مغازه های پیرامون آن در دو طبقه ساخته شده اند. 

مرمت بازار چهار سوق 

بازار چهار سوق در گذشته بخش مهمی در خرید و فروش مایحتاج عموم مردم را ایفا می کرده، اما رفته رفته به دلیل کم شدن جمعیت بافت قدیمی، رونق خود را از دست داده و مغازه ها تعطیل شده اند. همچنین از این رو، بنای چهار سوق بر اثر مرور زمان مقداری تخریب و سقف طبقه اول آن از بین رفته که در سال های اخیر با طرح و نظر جناب آقای خادم زاده و با تلاش استاد خلیل کارگر، بازسازی و مرمت شده است.

امروزه افتتاح مغازه های رنگارنگ سنتی در بازار چهارسوق و بازدید گردشگران داخلی و خارجی، جانی دوباره به این بازار سنتی بخشیده است.
بازار چهارسوق در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۴۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi