https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه پیر نارستانه یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  زیارتگاه پیر نارستانه یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، 30 کیلومتری بخش شرقی یزد، پشت كوه دربید، زیارتگاه پیر نارستانه
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ مذهبی

زیارتگاه پیر نارستان ، پیر نارستانه یا پیر نارسون یکی از نیایشگاه های زرتشتیان محسوب می شود که در روستایی، بر بلندای کوه واقع شده است. این اثر تاریخی در ۱۷ خرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نارستانه همانگونه که از نامش بر می آید، یک انارستان بزرگی بوده که در پناه کوهی قرار داشته است. روایت دیگری نیز وجود دارد که علت نامگذاری آن را واقع شدن این مکان بر بلندای کوهی به نام نارستانه می دانند.

نارستانه اکنون آثاری از آسیاب دستی، چشمه آب، چند درخت انار و کاج های کهن را در محوطه یک معبد و نیایشگاه مقدّس به خود اختصاص داده که اطراف آن، خیله های زرتشتیان قرار دارد.

زرتشتیان در این منطقه به سبک معماری سنّتی و از خشت و گل حدود صد اتاق برای اسكان زائران ساخته اند. معتقدان به دین زرتشت همگی نگاه ساده و احترام آمیز به تقدّس این منطقه دارند.

داستان پیدایش زیارتگاه پیرنارستانه

زیارتگاه پیر نارستان همانند دیگر مکان های مقدّس زرتشتیان، روایت و فلسفه‌ ای جذاب دارد که این روایات حاکی از قدمت و اصالت ایرانی آن هاست. داستان پیدایش این نیایشگاه در واقع، مکان ناپدید شدن شاهزاده اردشیر، پسر یزدگرد است.

هنگامی که در عهد ساسانیان، اعراب به ایران هجوم و یورش آوردند، اردشیر (پسر یزدگرد سوم) به همراه مادر خود کتایون به سمت شرقی یزد گریختند. او در مسیر به عللی از مادر جدا شد و به سوی کوه و دشت گریخت؛ اما سرانجام در کوهی که هم اکنون نارستانه نامیده می شود، پنهان شد.

بر این اساس، این کوه مقدّس شاهزاده را برای محفوظ بودن از شرّ تازیان، در میان خود گرفت و برای همیشه پنهان کرد. پس از گذشت چندی از این واقعه؛ یعنی در زمان طاهریان، یک زرتشتی شکارچی به دنبال آهو به این محل می‌رسد. او از خستگی و تشنگی به خواب می‌رود و در خواب مردی را با چهره‌ای نورانی می‌بیند که می‌گوید در اینجا زیارتگاهی بساز. شکارچی نیز به درخواست شاهزاده این مکان را بنا می‌ نهد. این بنا از آن زمان به بعد پیرنارستانه نام گرفته است.

پیرنارستانه اکنون با گذشت قرن ها همچنان برای زرتشتیان یزد و جهان قابل احترام است. طبق تقویم زرتشتیان این زمان، از روز سپندارمزدا تا روز آذر که با دوم تا ششم تیرماه مصادف می باشد؛ همه ساله زرتشتیان در این محل گرد هم آمده و به نیایش اهورامزدا، برگزاری آیین دینی، مراسم سنّتی، انجام برنامه های فرهنگی، هنری، تجلیل از دانش آموزان و دانشجویان برتر می پردازند.

اوستا خوانی، سخنرانی، قدردانی از خیّران زرتشتی، معرفی زوج های جوان به زائران، دعا برای سربلندی جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از شهدای این كیش از دیگر برنامه های زرتشتیان است.

موقعیت جغرافیایی زیارتگاه پیرنارستانه یزد

پیر نارستانه در 30 کیلومتری شرق یزد، در ارتفاعات میان یزد و خرانق و در پشت کوه دربید واقع شده است. برای رسیدن به این زیارتگاه باید به شهر اردکان وارد شد و پس از گذر از دشت وسیع خرانق، به این مکان تاریخی و مقدّس رسید. این نیایشگاه در داخل درّه ای با ژرفای کم، جای دارد که از سه طرف، کوه آن را در برگرفته است.

در مسیر جاده پیر نارستانه آب انباری به نام آب انبار مهربانو وجود دارد که از باران های زمستانی تغذیه می شود و قدمت آن مربوط به اواخر قاجاریه است. در پیرامون محوطه نارستانه ساختمان ها و بناهایی خشتی و یا آجری مشاهده می شود که به مرور زمان ساخته شده اند.

در تحقیقات باستانی شناسی اخیر، جاده ای قدیمی برای دسترسی به این زیارتگاه از مسیر شهرستان تفت کشف شده که طول این جاده ده کیلومتر و عرض آن چهار متر می باشد. دیواره این جاده تا ارتفاع یک متر، تماماً سنگ چین شده است. احتمالاً قدمت این جاده همزمان با پیدایش زیارتگاه پیرنارکی در شهرستان مهریز است که سابقه آن به بیش از هزار سال امی رسد.

قدمت بنای این زیارتگاه به عصر مظفّرالدین شاه قاجار نسبت داده شده؛ اما بنا به اعتقاد زرتشتیان، این مکان مقدّس از زمان ساسانیان به وجود آمده و در زمان طاهریان ساخته شده است. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi