https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ خوشنویس مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  باغ های تاریخی یزد  »  باغ خوشنویس مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، محله استهریج، خیابان جمهوری، کوچه شهید طبایی فر، باغ خوشنویس مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : قبل از اقدام به بازدید هماهنگ شود.

آثار و بناهای قدیمی فراوانی در یزد وجود دارد که نشانگر تاریخ ایران و فرهنگ مردمان این سرزمین هستند و به این شهر هویّت و اصالت بخشیده‌ اند. یکی از این بناها باغ خوشنویس مهریز است که در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. این باغ در محله استهریج مهریز واقع شده که قدمت آن به دوران قاجار می رسد.

باغ خوشنویس مهریز

تاکنون حدود ۶۰۰ اثر تاریخی در مهریز شناسایی شده که ۱۰۶ مورد آن ‌ها به ثبت آثار ملی رسیده و در این میان نیز باغ خوشنویس در تاریخ شانزدهم دی ماه ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شده است.

باغ  خوشنویس مهریز پس از دو سال مرمّت، امروزه تغییر کاربری داده و به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده است. در حال حاضر این باغ برای گردشگران و مسافران عزیز قابل استفاده می باشد. سازه های اصلی بنا وضعیت خوبی دارد و با اندکی حفاظت، می تواند تا سالیان متوالی باقی بماند.

باغ خوشنویس مهریز ؛ بهشتی در دل کویر

باغ خوشنویس مهریز از جمله بناهای فرهنگی و تاریخی است که هنر، معماری و طبیعت را در کنار هم دارا می باشد. به محض ورود از در چوبی باغ بزرگ خوشنویس، درختانی سرسبز و با شکوه، بر لب جوی آبی خنک و روان خودنمایی می کنند.

به دلیل روان بودن آب از داخل باغ، این مکان از گذشته دارای جاذبه خاصی بوده است. دو طرف جوی اصلی باغ خوشنویس ، درختان تنومند و سالخورده ای قرار دارد که صدای گنجشک ها و پرواز پرنده ها بر روی درختان سر به فلک کشیده، حس و حال خوبی را به آدمی هدیه می دهد. با این‌ که باغ خوشنویس در استان کویری و خشک یزد واقع شده اما دارای هوایی خوش، مطبوع و خنک می باشد.

یک ساختمان بسیار زیبا و دیدنی نیز در گوشه ای از باغ خود را به رخ بینندگان می کشد که ساختمان اصلی باغ خوشنویس محسوب می شود. این ساختمان دارای فضاهایی همچون اتاق های نشیمن، انبار، اصطبل و مطبخ می باشد. این بنا تک جبهه ای بوده و رو به شرق نهاده شده است.

باغ خوشنویس مهریز

در مقابل ساختمان، حوض مدوّر بسیار بزرگی قرار دارد که زیبایی دو چندانی به باغ خوشنویس مهریز بخشیده است.

سازه های اصلی بنا از خشت و گل بوده و برای تزئینات نمای ساختمان از سیم گل و دم گیری های گچی استفاده شده است. همچنین یک هشتی با سقف فیل پوش نیز دیده می شود که با ورود به آن قسمت، بخش اصلی سکونتگاه به چشم می خورد.

قنات جهانی حسن آباد در باغ خوشنویس

یازده قنات در حال حاضر در ایران ثبت جهانی شده‌ اند. یکی از این قنات‌ ها، قنات حسن ‌آباد مهریز در استان یزد است که با قدمت هفتصد ساله، به دورۀ میانی اسلامی؛ یعنی قرن هشتم بر می گردد. این قنات، در شانزدهم بهمن ۱۳۸۹ به شماره ثبتی ۲۹۹۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

عبور قنات جهانی حسن آباد، زیبایی منحصر به فردی به باغ خوشنویس بخشیده و باعث ایجاد فضای دلشنین و آب و هوایی مطبوع شده است. آب قنات حسن‌آباد پس از عبور از وسط باغ پهلوان‌پور، در این باغ جاری می‌شود که پس از وارد شدن به باغ خوشنویس دو قسمت می گردد و در نهایت با عبور از مقابل عمارت اصلی باغ، دوباره به هم رسیده و از باغ خارج می گردد.

این قنات از محدوده کوه ‌های غربالبیز آغاز می ‌شود. مادر چاه قنات دهنو_حسن‌آباد، با عمق ۴۰ متر در محدودۀ چشمه غربالبیز مهریز قرار گرفته است و حوضه آبریز قنات، ارتفاعات شیرکوه و سرریز چشمه غربالبیز و تشکیلات آهکی در منطقه، تغذیه‌ کنندۀ اصلی آب این قنات است. مظهر آب این قنات در روستای حسن ‌آباد مشیر قرار دارد و در شهرستان مهریز، دهنو و حسن‌آباد از آب این قنات استفاده می‌شود.

پیشنهاد می گردد که در کنار بازدید از جاذبه های دیدنی مهریز مانند: کوه ریگ، قلعه مهرپادین، باغ پهلوان پور، قلعه سریزد، باغ آهو، کاروانسرای زین الدین، برج بادگیر شکیب، قلعه باغ دهوک و... از باغ خوشنویس نیز دیدن نمایید و از آب و هوای مطبوع آن لذت ببرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi