https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

تاریخ ثبت : 06 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد
مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

آداب کهن استان یزد در شب 27 ماه مبارك رمضان

شهر تاریخی یزد با داشتن اصالتی ماندگار، هنوز هم بر اصول و سنت خود پایبند است و در ماه رمضان و به خصوص شب بیست و هفتم آدابی دارد که هرچند کمرنگ شده اما هنوز آثاری از آن بر جای مانده و یزدیان اصیل آنها را برگزار می کنند. یکی از مهمترین آن ها مراسم سنتی دوست دوست یا دوست علی است.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

مراسم سنتی «دوست دوست علی» شب بیست و هفتم ماه رمضان

یکی از کهن ترین و جالب ترین مراسمی که هر ساله در شب 27 ماه مبارک رمضان در استان یزد اجرا می شود، مراسم دوست علی است که بسیار معروف و یادگار ایام باستانی این دیار می باشد. از آداب این مراسم؛ رفتن گروهی از جوانان و نوجوانان به نام قاشق زن یا كمچلی زن به درب هفت خانه است که با خواندن شعار« دوست دوست دوست علیه، امام اول علیه، میدی یا برم؟» از صاحبخانه مقداری خوراكی و تنقلات گرفته و بین گروه خود تقسیم می كنند یا اگر فردی مریض باشد به او می دهند.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

احیا و شب زنده داری

از دیگر رسوم یزدی ها در این شب، غسل كردن و حتی برگزاری احیا می باشد و معتقدند که اگر فردی در این روز، روزه بگیرد گناهانش بخشیده می شود.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

جشن و عروسی

مردم یزد همچنین شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را شبی مبارک و مقدس دانسته و مراسم خواستگاری، بله برون، عقد و عروسی و ... را در این شب برگزار و با هدیه به نوعروسان به جشن و سرور می پردازند، هدیه ای كه به هدیه بیست و هفتمی معروف است.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

حنابندان

در شب بیست و هفتم رمضان، مردان نیز خِضاب و زنان حنا کرده و با پوشیدن لباس نو به منزل فامیل و اقوام می روند و بعد از افطار، غذاهای یزدی همچون شولی و كله پاچه می خورند.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

خواندن دعای نادعلی

یكی دیگر از مراسم یزدی ها در شب بیست و هفتم، خواندن دعای ناد علی و لعن کردن ابن ملجم است که این رسم در شهرهای دیگر كشورمان نظیر خراسان، شیروان، طالقان، هرات و ... نیز انجام می شود. همچنین مردم در این شب به مولودی خوانی و دایره زنی نیز می پردازند و معتقدند که با نواختن دایره، ارواح خبیثه از تن بیرون رفته و سلامتی جای آن را خواهد گرفت.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

دوختن پیراهن مراد

دوختن پیراهن مراد یک رسم جالب دیگر مردم یزد می باشد و به این صورت است که اگر كسی مریض باشد و یا دختر دم بخت داشته باشد، از هفت نفر با اسامی زهرا (س) و یا دیگر ائمه پول گرفته و با آن پارچه می خرند سپس در مسجد جامع یزد ( گاهی با بردن چرخ خیاطی) آن را دوخته و با تعارف شیرینی به حضار آن را به تن فرد مورد نظر می کنند.

البته عقیده دارند که پارچه پیراهن مراد نباید با قیچی بریده شود و حتما باید آن را با تیغ ببرند و سپس لباس را با نخ همرنگ پارچه بدوزند وگرنه به حاجتشان نمی رسند.

یا اینکه مبلغی پول را از افرادی خاص تهیه کرده و بعد از خرید پارچه، كیسه ای می دوزند سپس آن را از خوراکی های گرفته شده از مردم، پُر کرده و به مریض یا دختر دم بخت می دهند و معتقدند که این گونه فرد مریض شفا می یابد و دختر دم بخت نیز همسری مناسب پیدا می کند.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

شكستن گردو 

رسم شكستن گردو برای افرادی است كه دختر دم بخت دارند. دختران با در دست گرفتن قفل و شیرینی و تهیه مقداری ‌گردو، از پله های مسجد جامع یزد بالا می روند و در هر پله، یكی از گردوها را در زیر پا گذاشته و می شكنند تا به بالای مسجد برسند سپس با خواندن دعای خاصی بر گنبد مسجد، هفت دور چرخیده و از پله ها پایین می‌آیند. وقتی دختران از پله های مسجد جامع یزد پایین آمدند، قفل را به اولین جوان آن نزدیکی ها می دهند تا آن را باز كند و سپس به او شیرینی تعارف می كنند. انجام این امر، اعتقادی است برای باز شدن بخت آن دختر دم بخت و پیدا شدن همسری مناسب برای او.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

پختن نان مراد

پختن نان مراد یا نان بیست و هفتمی رمضان خانی، رسم دیگر یزدی ها در روز بیست و هفتم رمضان است که به نان« سوروک» نیز معروف می باشد. حاجت داران، آرد این نان را هم مثل پارچه پیراهن مراد ، از هفت نفر با نام فاطمه گرفته و به سراغ مغازه ای رو به قبله با صاحبی خوب و مؤمن رفته و مبلغی پول از وی می گیرند سپس نان را پخته و به برش های كوچک تقسیم کرده و به مردم می دهند. آنها معتقد هستند که فرد عازم خدمت به سربازی با خوردن این نان، از خدمت سربازی معاف می شود و یا اگر فرد زندانی آن را بخورد، آزاد می شود.

به طور کلی، نان در فرهنگ ایرانی همیشه مقدس و محترم است و حضورش در جشن های نیاكان ما بیانگر قداست خاص این نعمت الهی می باشد.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد

تهیه حلقه مراد

پول تهیه حلقه مراد یا انگشتر مراد هم از هفت نفر با اسامی ائمه گرفته می شود که خود فرد هم با اضافه کردن مقداری پول، ساخت آن را به زرگر سفارش می دهند تا انگشتری از جنس طلا یا نقره به اندازه انگشت دختر یا گوش پسر مریض بسازد و در روز 27 ماه رمضان، حلقه را در دست آن فرد كنند.

مراسم سنتی شب بیست و هفتم رمضان در یزد


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi