https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دیدنی های زارچ و اشکذر

تاریخ ثبت : 30 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  دیدنی های زارچ و اشکذر
دیدنی های زارچ و اشکذر دیدنی های زارچ و اشکذر

درباره اشکذر

بنای اشكذر با قدمتی 2000 ساله به دست اشكین زال ( اشک بن زال) از ملوک الطوایف اشكانیان، بنیان گذاری شده و پیشوند« اشک» نیز به همین دلیل می باشد. پسوند« ذر» هم از« آذر» اسم همسر« اشک بن زال» گرفته شده است. برخی، اشكذر را خیلی قدیمی تر دانسته و معتقدند كه بنای اولیه آن 5000 ساله و در زیر خاک و شن های روان مدفون گشته است.

این منطقه به علت نداشتن كوهستان و رودخانه دائمی، آب و هوای صحرایی با طوفان هایی همراه با شن و ماسه دارد و حاصل آن، تپه های هلالی شكل بدون پوشش گیاهی در تمامی قسمت های منطقه می باشد. مردم نیز برای مصون بودن از طوفان های كویری، خانه ها و اماكن اصلی دِه را به صورت متمركز در میان مزارع و باغات می ساخته اند. در این‌ دشت‌ جانورانى‌ مانند آهو، خرگوش‌، روباه‌ و گونه ‌هایى‌ از پرندگان‌ همچون كبوتر و تیهو زندگی می کنند.

فعالیت عمده مردم اشکذر ، کشاورزی است که فرآورده‌ های آن شامل گندم‌ و جو، نباتات‌ علوفه‌ای‌، دانه ‌های‌ روغنى‌، حبوبات‌، پیاز، نباتات‌ جالیزی‌، انار، پسته‌، گوجه ‌فرنگى‌ و سیب‌ درختى‌ می شود. پرورش‌ دام‌ و طیور نیز‌ از دیگر فعالیت های‌ اقتصادی‌ مردم‌ این‌ نواحى‌ به شمار می رود. صنایع قالی بافی، نساجى‌ قدیمى‌ ( شَعربافى‌)، گلیم‌ بافى‌، ریسندگى، بافندگى ‌الیاف، تولید پارچه، رنگ ‌سازی‌، فیلتر سازی‌، اتاق‌ و تانكر سازی‌، موزائیک ‌سازی‌، آجر پزی‌، سنگ ‌بری‌، مواد پلاستیكى‌، كفش ‌دوزی‌، تولید آجر و معدن‌ سنگ‌ گچ‌ عصرآباد هم جزو صنایع این شهر می باشند.

دیدنی های زارچ و اشکذر

جاهای دیدنی زارچ و اشکذر ؛ از قنات زارچ تا قلعه ابراهیم آباد اشکذر

اشکذر دارای جاذبه های گردشگری و تفریحی بی شماری است و با قدمت طولانی خود آثار تاریخی زیادی را برایمان به یادگار گذاشته است.

دیدنی های زارچ و اشکذر

قنات زارچ

قنات زارچ طولانی‌ترین قنات ایران و جهان با قدمتی متعلق به قرن 14 میلادی است که طولی بیش از ۱۰۰ کیلومتر دارد و از روستای فهرج شروع شده سپس در روستاها و محلات مختلف یزد گذشته و به زارچ ختم می شود. بعد از اسلام، مسجد جامع یزد در اطراف این قنات ساخته شد تا هم آب ‌انبار زیر مسجد را پر کند و هم نمازگزاران برای وضو گرفتن از آن استفاده کنند. مقطع چاه های قنات زارچ برخلاف دیگر قنات ها، مربعی است که پیشینه حفر چنین چاه‌ هایی به زمان زرتشتیان بر می‌گردد. قنات زارچ در تیرماه سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آب انبار هفت بادگیری عصرآباد متعلق به عهد مظفرالدین شاه قاجار می باشد که در روستای عصر آباد زارچ قرار گرفته است. این آب انبار توسط یک زرتشتی و مخصوص زرتشتیان همان روستا ساخته شده اما به دلیل قرارگیری بر سر راه قدیم و زیارتی یزد مشهد با وجود یک راه ورودی، دو پاشیر جداگانه دارد كه توسط تیغه ای آجری از هم جدا شده است. آب انبار هفت بادگیری عصر آباد ، نه تنها از نظر تعداد بادگیر رتبه اول را دارد، بلكه جزو اندک آب انبارهای دو مخزنی ایران نیز محسوب می شود که به هم چسبیده اند. ارتفاع بادگیرها از سطح زمین حدود شش متر می باشد. بادگیرها به شكل زیبایی تزیین شده اند و در نمایی دوردست هر هفت بادگیر آن در یک ردیف به صف ایستاده اند که از شاهكارهای معماری ایران زمین به حساب می آیند. این بنا به شماره ۷۷۵۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر یكی از قدیمی ترین‌( دوره ایلخانی) و بزرگترین آسیاب‌ های ایران با عمق 20 متر و عرض 80/4 متر می باشد كه‌ در قرن دوازدهم هـ. ق از جنس آجر ساخته شده است. سنگ آسیاب آبی اشکذر با آب قنات همت آباد می چرخیده و در زمان آبادانی، تنها آسیاب منطقه میبد تا اشکذر بوده است که ساعتی 210 کیلوگرم آرد تولید می کرده است. راه ورودی به صحن اصلی آسیاب آبی اشکذر ، دالان شیب داری با طول 56 متر و عرض 4/1 متر می باشد. سقف این آسیاب،‌ گنبدی‌‌ می باشد و سقف ‌بندی‌، آجركاری‌ و نقوش‌ هندسى‌ آن‌ نیز درخور توجه ‌است‌. صحن اصلی آسیاب، هشت ضلعی بوده که هر یک از اضلاع کوچک آن غرفه‌ ای به عمق یک متر دارند و دارای دو اتاق هم به عنوان جایگاه دستگاه آسیاب یعنی دول و آخوره می باشد. آسیاب آبی اشکذر در ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ با شماره‌ ۲۰۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در صفحه آسیاب آبی اشکذر می توانید بیشتر مطالعه کنید.

آسیاب آبی اشکذر

مسجد ریگ رضوانشهر

مسجد ریگ رضوانشهر از آثار تاریخی قرن نهم هجری قمری است كه به علت هجوم ریگ، تا سال 1370 هـ. ش در زیر شن مدفون بوده ولی چند سالی است كه از زیر شن بیرون آمده است. در اطراف آن نیز تپه های ماسه ای فراوانی دیده می شود. بانی احتمالی مسجد ریگ رضوانشهر ، حاجی کمال الدین است که قبر آن در وسط بقعه با خط نسخ خوش بر کاشی معرق خودنمایی می کند. محراب مسجد هم مزیّن به كاشی كاری معرّق می باشد. البته در زمان بازسازی مسجد، بقعه ای با ۲۳ قبر کاشی کاری شده نمایان شده که همگی بدون تاریخ هستند.

درباره مسجد ریگ رضوانشهر بیشتر بدانید.

مسجد ریگ رضوانشهر

مجموعه سلطان بندرآباد صدوق

روستای بندرآباد قدمتی 1500 ساله دارد و بنیان گذار آن فردی زرتشتی به نام« بندر» می باشد. خانه های این روستای تاریخی از خشت و گل است که با بافت قدیمی جالب و معماری بسیار زیبای خود، مکانی بسیار دیدنی را شکل داده است. انارستان ‌های سرخ و سبز در کنار تپه های شنی نیز زیبایی های طبیعی این روستا را تأمین کرده اند. روستای بندرآباد ، آثار و بناهای قدیمی بسیاری را نیز در خود جای داده است. از جمله مهم‌ترین این آثار می‌توان به مجموعه باستانی و تاریخی سلطان محمود شاه متعلق به قرن هفتم هـ. ق می باشد که شامل خانقاه شیخ تقی الدین دادا محمد، حوزه علمیه، بقعه، مسجد جامع، مکتب خانه، آب انبار و امامزاده سید میرحسین می شود، اشاره کرد. در بقعه محمود شاه ، آثار و قبور متعددی به چشم می خورد كه مدفن چندی از مشایخ سلسله ی دارائی می باشد. منبر و جاشمعی های مسجد جامع بندرآباد هم از ارزش‌ معماری و تاریخی زیادی برخوردار است. از دیگر زیبایی های این مجموعه ، گچبری‌ های بسیار زیبا، محراب و کاشی کاری‌ های تزیینی مقبره امام زاده سید میرحسین می باشد که در نزدیکی بقعه سلطان محمود شاه قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه مجموعه سلطان بندرآباد صدوق مراجعه کنید.

مجموعه سلطان بندرآباد صدوق

مجموعه حجت آباد وزیر

مجموعه حجت آباد وزیر در مسیر قنات قدیمی حجت آباد رضوانشهر اشکذر قرار گرفته که شامل باغ، عمارت، کاروانسرا، آب انبار، حمام و ساباط می باشد و بانی آن« میرزا محمد مستوفی» حاکم یزد در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است. حمام مجموعه حجت آباد وزیر ، دو صحن هشت ضلعی با نورگیرهای سقفی دارد. عمارت مستطیلی مجموعه هم با قدمتی حدود یک قرن و نیم در سه طبقه از خشت گل و آجر ساخته شده است. این بنا دارای 8 ورودی فرعی با سرسرا، گنبدی، ایوان، هشتی، اطاق ها، راهروهای چهارگانه و پیش بخاری می باشد که همگی با آجر نماهای سبز، کرم و قرمز با طرح های حصیری مزیّن شده اند. کاروانسرای وزیر حجت آباد زمانی استراحتگاه و وعده گاه کاروان های متعددی از جمله زیارتی مشهد بوده که از کویر می گذشتند و تجار و بازرگانان به مبادله کالاهای خود با دیگر کاروانیان می پرداختند. کالسکه خانه نیز یک مکان اختصاصی برای اسب و کالسکه های وزیر و همراهانش بوده که در گوشه ای از این باغ گذاشته شده است. چاپارخانه یکی دیگر از قسمت های این مجتمع خدماتی بین راهی سه قرن پیش می باشد که محل پذیرایی و استراحت چاپارهای خسته بوده است. حمام کوره پز خانه نیز به نوبه خود دیدنی می باشد که رختکن مدور، دو صحن ۸ ضلعی با نورگیرهای سقفی، خزینه و تون دارد. این باغ به شماره ۱۸۳۷ در فهرست بناهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه حجت آباد وزیر

اقامتگاه بوم گردی رستاق اشکذر

اقامتگاه بوم گردی رستاق در شهرستان اشکذر و 20 کیلومتری شهر یزد قرار دارد. این خانه قدیمی و خشتی، خانه باغی شامل باغ انار، نارنجستان، مزرعک ( باغچه سبزی کاری شده که مهمانان می تواند برای وعده های غذایی خود، از آن سبزی بچینند)، دمنوشکده (فضایی برای سرو دمنوش و شربت های طبیعی)، مطبخ (آشپزخانه سنتی)، تالار، حوضخانه، محل نگهداری حیوانات (گوسفند، مرغ و خروس، خرگوش، کبوتر) و ... می باشد. اقامتگاه بوم گردی رستاق اشکذر با 6 اتاق حدود 35 الی 40 نفر ظرفیت دارد و سرویس های بهداشتی و حمام آن بیرون از اتاق ها قرار گرفته اند.

اقامتگاه بوم گردی رستاق اشکذر

قلعه ابراهیم آباد اشکذر

قلعه تاریخی ابراهیم آباد در روستای ابراهیم ‌آباد رستاق شهرستان صدوق یزد قرار گرفته که در قرن هفتم و هشتم هجری قمری ساخته شده است. قلعه ابراهیم ‌آباد صدوق مجموعه ای از مسجد، خانه ‌ها، آب ‌انبار و كوچه ‌های سرپوشیده و باز می باشد که با برج و بارو و حصار محصور شده اند. قلعه ابراهیم آباد صدوق بنایی خشت و گلی با سردر و رواق ‌های آجری است که كاربردی مسكونی داشته و تا چند دهه پیش، تمامی اهل روستا در آن زندگی می ‌كردند. اكنون نیز چند خانواده در آن زندگی می‌ كنند. این قلعه تاریخی به شماره 2538 در تاریخ 15 آذر ماه سال 1378 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه ابراهیم آباد اشکذر

اگر قصد اقامت در اشکذر و رزرو هتل سنتی اقامتگاه بوم گردی رستاق اشکذر گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اشکذر می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دیدنی های زارچ و اشکذر ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi