https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

تاریخ ثبت : 05 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم
همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

مهریز شهر تاریخ و طبیعت ، گردشگر پذیرترین شهر یزد

شهر مهریز ، بزرگ ترین باغشهر سرسبز استان یزد با قدمتی دیرینه تاریخ می باشد که در گذشته به مهریجرد معروف بوده و این نامگذاری را به مهریجرد دختر انوشیروان ساسانی نسبت داده اند.

مهریز شهرستانی آباد با روستاهای سرسبز فراوانی نظیر خورمیز، مهرپادین، میرک آباد، بیدک، سریزد و ... می باشد که در 45 کیلومتری یزد واقع شده و شغل اکثر مردمانش؛ کشاورزی، دامداری، مصالح ‌سازی، کارهای ساختمانی و ... است.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

خطوط مواصلاتی مهریز

شهرستان مهریز فاقد فرودگاه و راه آهن می باشد اما از نظر خطوط جاده ای بسیار مهم و پر تردّد می باشد. این شهرستان به بافق ، انار ، تفت ، مروست و یزد راه دارد که همگی آسفالته و اتوبانی می باشند.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

آب و هوای مهریز

این شهر در قسمت کوهستانی آب و هوای نیمه خشک دارد اما نسبت به یزد معتدل تر است است اما در قسمت دشت، خشک و بیابانی است. شهرستان مهریز دارای دو ناحیه خشک و نیمه خشک می باشد، شمال شرقی و جنوب آن همچون دشت بهادران جزو مناطق خشک و شمال غرب مهریز در دامنه شیرکوه ، منطقه نیمه خشک آن محسوب می شوند.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

در مهریز کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در مهریز می توان هتل مدرن ستاره شهر مهریز را انتخاب کرد یا هتل های سنتی همچون هتل باغ پهلوان پور مهریز ، کاروانسرای زین الدین یزد ( تنها کاروانسرای مدوّر ایران)، هتل رستوران شاه عباسی مهریز ، اقامتگاه بوم گردی سرای مهرگرد مهریز ، اقامتگاه بوم گردی جهانگرد مهریز و ... را که دنیای قدیم را به پیش رویتان باز کرده و صفای خوابیدن شبی در دالان تاریخ را نصیبتان می کند.

برای اطلاعات بیشتر و رزرو هتل در مهریز به صفحه هتل های مهریز مراجعه کنید.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

دیدنی های مهریز ؛ شهر مهرنگار ، دختر انوشیروان ساسانی

شهرستان تاریخی مهریز از پرجاذبه ترین و توریستی ترین شهرهای استان یزد محسوب می شود که با جاذبه ‌های تاریخی و طبیعی بسیار دیدنی خود هرساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی می باشد.

این شهر یکی از بزرگترین و قدیمی ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان را دارد که مربوط به دوره ساسانی می شود و به منظور ذخیره ‌سازی مواد غذائی، طلا، زیورآلات، پول و ... در آن زمان ساخته شده است.

از مهم ترین دیدنی های مهریز می توان به مسجد جامع 900 ساله مهریز ، باغ پهلوان‌پور ، مجموعه مهرپادین ( قلعه مهرپادین )، کوهریگ ، برج کبوتران ، قنات حسن ‌آباد مشیر ، چشمه و آبشار غربالبیز مهریز ، کوه ارنان مهریز، روستای ییلاقی منشاد ، کاروانسرای زین‌الدین ( رباط زین الدین )، قلعه سریزد ، زیارتگاه پیر نارکی زرتشتیان، روستای تاریخی و ارگ سریزد ، آبشار دامگاهان مهریز ، قلعه خورمیز مهریز و ... اشاره کرد.

در نوشته جاهای دیدنی مهریز اطلاعات مفیدی را درباره جاذبه های این شهر به شما خواهیم داد.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

خانه های تاریخی مهریز

خانه های تاریخی مهریز همچون خانه محمد آقا ابویی مهریزی ، خانه باغ دکتر ملک زاده مهریز و ... نیز با ساختار متفاوت خود بسیار دیدنی و بی نظیر می باشند. همواره اقلیم هر منطقه در ساخت خانه های آن منطقه، نقش بسیار موثری داشته است. در شهرستان مهریز نیز به این امر توجه شده و برای مسالمت با آفتاب کویر، خانه‌ های مهریز را در خلاف نور و با دیوارهایی بلند ساخته اند.

سطح ایوان و حیاط چهار گوشه خانه ها به همراه اتاق های خاص هر سمت نیز دو یا سه پله پایین‌ تر از سطح کوچه بوده تا خنکی محیط را در تابستان‌ و گرمی آن را در زمستان تأمین کند. این امر از شگفتی ها و دقت معماری استان یزد و مناطق کویری بوده که امروزه نیز درخور توجه می باشد.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

غذاها و ره آوردهای شهرستان مهریز

شهرستان مهریز نیز همچون شهرهای دیگر یزد ، غذاها و آش های مخصوص خود را دارد که یادگار گذشتگان می باشد. آش گندم، آش ماش، آش پَرک و آش انار از آش‌ های ویژه مهریز هستند. خورشت به آلو، کوفته برنجی یزدی، کوفته نخودچی یا کوفته یزدی، آبگوشت ترش و ... نیز از غذاهای محلی این شهرستان به شمار می روند.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

از صنایع دستی مهریز نیز می توان به صنعت سبد بافی، گیوه دوزی، قالی بافی و چاقو سازی اشاره کرد که جزو سوغات این شهر محسوب می شوند.

همه آنچه که برای سفر به مهریز باید بدانیم

برای گشت و گذار در باغ شهر مهریز می توانید از تور یک روزه مهریز ، سریزد و زین الدین استفاده کنید و از تماشای زیبایی های آن لذت ببرید. 


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi